23.08.2021 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinka pro seřezávání živých plotů

Nestává se často, že by český výrobce navrhl, zkonstruoval a dotáhl až do stadia výroby techniku, v tomto případě pro komunální využití. Mezi světlé výjimky se zařadila firma SYNPRO, s. r. o., se sídlem ve Velkých Bílovicích na jižní Moravě. Zaznamenáníhodné.

Nový výrobek z jejích dílen, seřezávač živých plotů, je vhodný současně i pro údržbu stromů a alejí.

Premiéra na zámcích

Zaměstnanci společnosti SYNPRO ho vymysleli a vyrobili na základě požadavků od Národního památkového ústavu, který se poohlížel po vhodné technice pro pravidelné a precizní seřezávání živých plotů ve svých areálech. Není výjimkou, že tyto útvary bývají i pět metrů vysoké a až deset metrů široké. Na jejich pravidelný a přesný ořez v okolí historických památek s desítkami tisíc návštěvníků ročně jsou samozřejmě kladeny vysoké nároky.

„První námi vyrobený seřezávač živých plotů pracuje střídavě v zámeckých areálech v Miloticích a Kroměříži. Jejich zástupci nám pro inspiraci předvedli stejně zaměřenou a dosluhující techniku někdy ze 70. let minulého století s nabídkou, zda bychom zvládli něco podobného. Vyvinuli a vyrobili jsme traktorem tažený stroj na dvouosém podvozku homologovaném pro silniční provoz s maximální konstrukční rychlostí 80 kilometrů za hodinu,“ vysvětlil nám vedoucí obchodního oddělení společnosti SYNPRO Jakub Olšina.

Základem je přesnost

Nůžková zvedací plošina nese koš pro obsluhu s nosností až 220 kilogramů. Na konci výsuvného hydraulického ramena se nalézá spalovací motor Briggs & Stratton Intek o výkonu 13 koní s elektrickým startérem. Pohonný agregát potom pohání dva pilové kotouče, každý o průměru 0,5 m. Výška řezu se pohybuje v rozmezí od tří do 5,7 m, šířka záběru pracovní části je jeden metr a žací ústrojí dosáhne až do sedmi metrů od středu koše. K přemísťování sestavy a pohonu ramena potom postačí klasický traktor s alespoň jedním hydraulickým okruhem.

Při efektivní seřezávání živých plotů je potřeba využívat maximální otáčky motoru. Výsuvné rameno se ovládá pomocí madel z koše obsluhy. Pohybuje se v půlkruhu, pro lepší představu podobně jako křovinořez. Základem úspěšné práce je udržení přesného horizontálního i vertikálního řezu. Podle Jakuba Olšiny připravuje SYNPRO seřezávač živých plotů a větví i pro další zájemce, a to s parametry šitými na míru konkrétním podmínkám.*

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down