Noví výkonní a obratní pomocníci

Kompaktní kolové nakladače KL12.5 a KL14.5 zaujmou především výkonností a komfortními funkcemi. Oba modely si zachovávají tradiční koncepci řízení všech kol a jsou určeny pro uživatele z různých sfér.

Výrobce Kramer-Werke GmbH nabízí dva zcela nové modely nakladačů s různými výkony, které splňují požadavky emisní normy V. Mininakladač KL12.5 se může pochlubit motorem Yanmar s výkonem 25,2 k, překlopným zatížením 1140 kg a vlastní hmotností 1920 kg. Výkonnější kolega KL14.5 má také motor Yanmar, avšak s navýšeným výkonem na 38,8 k. Díky provozní hmotnosti 2070 kg je překlopné zatížení na úrovni 1400 kg. Oba modely mají kompletně novou kabinu s několika komfortními funkcemi, které dříve byly u této kategorie z říše snů.

Kompaktní a hbité stroje

S šířkou pouhých 1,26 m a výškou něco přes dva metry jsou nakladače konstruovány pro nízké vjezdy, úzké průjezdy, zkrátka pro efektivní práci v omezených prostorech. Legendární koncepce pevného rámu zůstala zachovaná i u této velikosti strojů, což jim dává výhodu robustní konstrukce, ale také stability.

Obě novinky mají v základu řízení všech kol, což napomáhá k dosažení vynikajícího poloměru otáčení doslova na pětníku. Nechybí volitelné typy řízení, tedy pouze předních kol nebo krabí chod, který můžete poprvé v historii využít i u této velikosti nakladačů. Toto řešení se uplatní při pracích ve stísněném prostoru nebo jízdě podél zdi. Změna režimu je velmi jednoduchá s pomocí mechanického voliče.

Moderní konstrukce kabiny

Zcela nově navržená kabina poskytne vynikající pohodlí, což v této kategorii nakladačů nebývá obvyklé. Vše je na dosah a dobře padne do ruky. I když se stroj chlubí malými rozměry, v kabině je dost místa i pro statnější obsluhu.

Široký vstup s přídavným schůdkem zajišťuje pohodlné a bezpečné nastupování a vystupování. K tomu přispívá i nastavitelný sloupek řízení (volitelná výbava), jehož odklopení usnadňuje usazení v kabině a umožňuje nastavení volantu na míru řidiči. Dostatečně velká okna v kombinaci s důmyslně umístěnými prvky kabiny a sedadla zajišťují vynikající výhled na nářadí a kolem stroje. Velké okno na pravé straně je možné jako u všech nakladačů Kramer otevřít o 180°. Dodatečně je možné na levé straně zajistit celé dveře ve stejném úhlu.

Zcela nově navržená boční konzole získala kromě mnoha funkčních prvků i spoustu odkládací plochy. Všechny důležité spínače se nacházejí v dosahu pravé ruky. Stejně tak je bez potíží přístupný i volič stylu jízdy (Smart Driving PRO), který je k dispozici na přání.

Systém Smart Driving Pro

Na přání je nové nakladače možné vybavit systémem Smart Driving PRO. Zahrnuje tři režimy jízdy pro rozmanité podmínky, které ulehčí práci a ušetří palivo. V režimu Power je k dispozici plný výkon motoru, Eco při stejné rychlosti jízdy pracuje se sníženým počtem otáček. S cílem snížení hladiny hluku a úspory paliva se tento režim hodí především pro práce, při nichž není zapotřebí plný výkon motoru. Třetí režim jízdy představuje plazivé rychlosti. Zde je možnost rychlost pojezdu při volně nastavitelných otáčkách motoru určovat nejen pomocí ručního regulátoru, ale dodatečně také pohodlně a citlivě plynovým pedálem. Tento režim je nejvhodnější pro použití například s mulčovačem zametacím nástavcem. Rychlost tak lze pomocí plynu po krůčcích přizpůsobit podmínkám práce.

Rychlý přechod mezi uvedenými režimy jízdy je možný pouhým stiskem tlačítka. Nakladač KL14.5 může být na přání vybavený zesílenou hydraulikou Powerflow pro aktivní nářadí, která se skvěle doplňuje s plazivým režimem jízdy.

Do každých podmínek

Nadále zůstává zachován i známý rychloupínací systém Kramer, který oceníte při časté výměně nářadí. Prověřená Z-kinematika zajišťuje, že i nevelký stroj vyniká nejen vysokou zdvihací, ale také trhací silou. Vítaným usnadněním při časté výměně nářadí je vizuální ukazatel polohy lopaty a vidlí. Kompaktní nakladače Kramer využijete zkrátka u všech prací v zemědělství, komunální sféře a mnoha dalších oborech.*

(Podrobnosti v Komunální technice 8/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down