13.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové trendy kompostování nejen ve městech

Uzavřená kompostovací zařízení jsou vyráběna v provedení se vsádkovým režimem, to znamená, že se naplní a vsádka je v zařízení po celou dobu průběhu první fáze kompostovacího procesu. Další variantou je kontinuální režim, kdy se zpracovávané suroviny zařízením posunují až k výstupu ze zařízení s tím, že na vstupu do zařízení jsou současně v odpovídajícím množství vkládány nové suroviny ke zpracování.

Kontinuální elektrický velkoobjemový kompostér ROCKET A900 byl popsán v první části tohoto článku (vyšel v minulém čísle). Ve druhé části bude pozornost věnována uzavřeným zařízením se vsádkovým režimem.

Na trhu je nabízena řada elektrických uzavřených kompostérů se vsádkovým režimem, které pracují na stejném principu a mají velmi podobné parametry. V příspěvku jsou popsány výrobky firmy GreenGood Composter, jejichž výhradním dovozcem pro Českou republiku a Slovensko je firma Dekos R, s. r. o.

Elektrické uzavřené kompostéry

Uzavřené kompostéry GreenGood při své činnosti využívají know-how, které společně s automaticky řízenými teplotními cykly využívá působení odolných mikroorganismů AciduloTM, které nevyžadují prakticky žádnou péči.

Popis kompostéru

            Centrální nádoba kompostéru GreenGood je vyrobena z nerezové oceli stejně jako víko. Uvnitř kompostéru jsou na hřídeli poháněné elektromotorem umístěny míchací lopatky, které se zastaví, pokud dojde k otevření víka. Pro vyhřívání prostoru je zařízení vybaveno topnými spirálami. Celý pracovní prostor je tepelně izolovaný z důvodu dosažení požadované teploty a snížení spotřeby elektrické energie.

            Součástí systému je uhlíkový filtr. Pracuje na principu nanotechnologie a minimalizuje únik nežádoucích pachů do ovzduší. Zařízení je napojeno na odpadní řád z důvodu odvodu CO2 a vodních par vznikajících při procesu. Připojení ke zdroji vody není nutné. Kompostér pracuje bez hluku, zápachu a jakéhokoliv dalšího znečištění životního prostředí.

            Vzhledem k tomu, že veškeré funkce jsou plně automatizované a display zobrazuje průběh procesu zpracovávání surovin, zařízení nevyžaduje pro svoji obsluhu speciální znalosti, obsluhu zvládne jedna osoba. Také údržba zařízení je nenáročná. Po ukončení procesu kompostér automaticky přejde do úsporného režimu, ve kterém přetrvává až do okamžiku dalšího přísunu organického odpadu.

            Elektrický kompostér je vyráběn v různých velikostech s rozdílnou kapacitou zpracovávaných surovin, které nabízejí řešení pro různé druhy provozů.  K dispozici jsou modelové řady: GG 02, GG 10, GG 30, GG 50, GG 100, GG 300, GG 500 (tab. 1).

V závislosti na typu zvoleného zařízení lze zpracovávat organický odpad v rozmezí 2–500 tun ročně, respektive 5,5–1370 kg denně.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down