Nové příkopové rameno splnilo očekávání

V roce 1992 byla založena společně městem Kroměříž a rakouskou firmou RUMPOLD, která je součástí koncernu Saubermacher AG, společnost BIOPAS. Od svého vzniku se zabývala především svozem a tříděním odpadu a poskytováním komplexních služeb v oblasti dopravy a nakládání s odpady. V roce 2008 svoji činnost rozšířila o péči o veřejnou zeleň ve městě Kroměříž. Proto bylo nutné doplnit i technický park, do něhož patří mimo jiné také příkopové mulčovací rameno FERRI TXV 50 ENERGY.

„Provoz vlastního zahradnictví jsme zahájili v roce 2008 a pro město Kroměříž zajišťujeme kromě služeb v oblasti odpadového hospodářství také péči o veřejnou zeleň. V případě volných kapacit můžeme tyto služby nabídnout i dalším subjektům, ale například v loňské sezóně, kdy tráva rostla doslova jako z vody, příliš volného času nezbývalo, spíš nám chyběl. Staráme se o 65 hektarů městské zeleně, ale nepečujeme o plochy Květné a Zámecké zahrady, které mají jiného správce. V provozu zahradnictví pracuje v sezóně 23 lidí a na travnatých plochám musíme ročně zvládnout podle lokality čtyři až osm sečí. Kromě sečení travních porostů pečujeme i o keře a stromy a zajišťujeme květinovou výzdobu. Ve městě sečeme především se sběrem a investovali jsme do patnácti žacích strojů. Posečenou travní hmotu zpracováváme na certifikovaný kvalitní kompost v 15 kilometrů vzdálené kompostárně v areálu skládky Depoz Zdounky. Některé plochy ovšem pouze mulčujeme. Jde například o okolí cest a cyklostezek a právě zde se uplatní příkopové mulčovací rameno v agregaci s traktorem,“ popisuje Ing. Antonín Mudroch, jednatel společnosti BIOPAS.

Vybrali na základě vlastních zkušeností

Do loňského roku využívali v Kroměříži starší model příkopového ramene FERRI a s jeho provozem vládla spokojenost. Proto před rokem starší stroj nahradil nový model příkopového ramene stejné značky. „Příkopové rameno vhodně doplňuje strojový park profesionálních žacích strojů. Na základě zkušeností s provozem staršího modelu a bezproblémové spolupráci se společností CIME-M, která zajišťuje záruční i pozáruční servis a dodávky náhradních dílů, jsme před rokem zakoupili příkopové rameno FERRI TXV 50 ENERGY. K plné spokojenosti pracuje v agregaci s naším traktorem Zetor Proxima. Mulčované plochy nejsou velké, nepotřebujeme tedy traktor s vysokým výkonem. Mulčovací hlava ramene agregovaného v zadním tříbodovém závěsu pracuje s předsunutím vedle kabiny obsluhy, takže řidič má o činnosti pracovního agregátu dobrý přehled. Stálá obsluha má pro práci se svěřenou technikou potřebný cit a věnuje se i pravidelné údržbě. Věřím tedy, že nový stroj, kterému pracovní sezóna začíná v dubnu a končí na podzim, bude mít i potřebnou výdrž. Po roce provozu zatím není co vytknout,“ hodnotí Antonín Mudroch první odpracovanou sezónu příkopového ramene.*