Nové logistické centrum v Lyonu

Renault Trucks oznámil výstavbu nové budovy s pozitivní energetickou bilancí v centru svého závodu v Lyonu Saint-Priest. Globální distribuční středisko značky pro náhradní díly bude vybudováno na ploše 46 000 m2 s investicí 132 milionů eur. Otevření se plánuje v roce 2028.

Díky výstavbě moderní logistické platformy potvrzuje francouzský výrobce a skupina Volvo, jehož je součástí, svůj závazek k udržitelnosti výrobních zdrojů a silné místní kořeny značky Renault Trucks v metropolitní oblasti Lyonu.

Strategické řešení

Současné distribuční centrum, které sídlí v téměř stoleté budově, nevyhovuje ekologickým a provozním požadavkům. Po zvážení všech možností se výrobce nakonec rozhodl přemístit svou logistickou platformu do areálu v Saint-Priest, kde je nyní závod na výrobu náprav. Ten bude přesunutý do Vénissieux, blíže k závodu na výrobu motorů.

Během následujících tří let proběhnou rozsáhlé práce na přemístění logistické platformy na místo bývalého závodu, což si nejprve vyžádá demolici stávající budovy a dekontaminaci půdy. Rekultivace tohoto průmyslového areálu proběhne v souladu se zásadou nulové artificializace půdy.

Budova, v níž bude pracovat téměř 500 zaměstnanců, bude zahrnovat flexibilní a škálovatelný sklad o rozloze 46 000 m², který bude integrovat standardní skladovací prostory, plně automatizovaný prostor určený pro drobné díly a prostor vyhrazený pro skladování akumulátorů.

Budoucí distribuční centrum je navržené tak, aby splňovalo nejpřísnější bezpečnostní normy včetně úplného oddělení pohybu chodců, dopravní obsluhy a vozidel.

Nezapomíná se také na zlepšení ergonomie a pracovního komfortu obsluhy, včetně robotizace některých operací a optimalizace skladovacích regálů. Nové postupy budou navržené v úzké spolupráci se zaměstnanci. V neposlední řadě budou kancelářské prostory o rozloze 4000 m² podporovat spolupráci a zajišťovat efektivní provoz.

Obnovitelná energie

Projekt, který dokládá závazek značky Renault Trucks dekarbonizovat své aktivity, představuje novou etapu přechodu na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Nové distribuční centrum je navržené jako budova s pozitivní spotřebou energie. Je vybavené fotovoltaickými panely na celé střeše a bude vyrábět elektřinu z obnovitelných zdrojů pro pokrytí vlastních potřeb – včetně vytápění budovy, vysokozdvižných vozíků a dobíjení elektrických vozidel – i potřeb sousedních budov. Bez fosilních paliv budou všechna zařízení budovy 100% napájená touto obnovitelnou elektřinou.

Renault Trucks se rovněž zavázal k vysazení 400 nových stromů v areálu s cílem přispět ke zlepšení biodiverzity a kvality života na pracovišti.*

(Foto archiv/Renault Trucks)