18.12.2015 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nová technika do komunitní kompostárny

Historie obce Nová Ves u Chotěboře se začala psát již ve třináctém století, dnes zde žije téměř 600 obyvatel a obec se snaží dbát o svůj vzhled. K tomu neodmyslitelně patří péče o obecní zeleň a řešení systému zpracování následně vyprodukovaných biologicky rozložitelných odpadů. Proto vznikla v Nové Vsi komunitní kompostárna s kapacitou 150 tun zpracovatelného materiálu za rok. A tu bylo třeba vybavit potřebnou technikou...

Traktor, čelní nakladač, traktorový nosič kontejnerů a vanové kontejnery získala obec za přispění dotace, když vypsala veřejnou zakázku podle výzvy Ministerstva životního prostředí České republiky s názvem Pořízení technologie využitelné ke zkvalitnění nakládání s odpady. V rámci vypsané zakázky měla obec zájem o minimálně čtyřválcový traktor s dieselovým vodou chlazeným motorem s přímým vstřikováním paliva a maximálním výkonem do 50 koní. Traktor měl být vybaven plynulou hydromechanickou převodovkou, uzávěrkou diferenciálu a elektrohydraulickým reverzem řazeným pod zátěží. Požadovaný čelní nakladač měl mít minimální výšku zdvihu v oku výložníku 2300 mm a minimální nosnost 790 kg. Traktorový nosič kontejnerů byl požadován jednonápravový s minimální celkovou povolenou hmotností 3400 kg a minimální nosností 2600 kg.

Daným podmínkám nejlépe vyhovoval a ve výběrovém řízení zvítězil traktor Yanmar EG 445 s čelním nakladačem Rybář tech NAR 80 a traktorovým nosičem kontejnerů WTC Písečná PORTÝR 3. Vybranou techniku dodala do Nové Vsi u Chotěboře společnost VÁŇA Hybrálec.

„Udržujeme zhruba čtyři hektary obecní zeleně a další zpracování posečené hmoty bylo třeba řešit. O údržbu zeleně i další práce nahrazující provoz klasických technických služeb se u nás starají dva stálí pracovníci obecního úřadu a měli by zvládnout i zajištění provozu komunitní kompostárny, jejíž technický park bylo ovšem nutné dovybavit. Malotraktor, který jsme dosud zhruba pět let využívali (Belarus 320.4) nebylo možné doplnit čelním nakladačem, a i to bylo jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli požádat o dotaci na novou techniku. S žádostí jsme uspěli a doufám, že nová mechanizace nám bude úspěšně sloužit. Obsluha je zatím z nového traktoru nadšena a vypadá to, že někdo jiný včetně mne si s ním hned tak nezajezdí,“ konstatuje s úsměvem starosta Nové Vsi u Chotěboře Ing. Miloš Uchytil.

Vyrobený kompost bude obec využívat při rekultivaci ploch veřejné zeleně a lesů, které vlastní.

Více v časopisu Komunální technika 12/2015

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down