Nová akvizice v hájemství boha Radegasta

Necelé dvě tisícovky obyvatel žijí v Dolní Bečvě, obci o rozloze 20 km2 ležící v členitém terénu Moravskoslezských Beskyd, okrese Vsetín (Zlínský kraj). Nadmořská výška dosahuje v centru kolem 427 m. Do severovýchodní části katastru patří část vrcholu Radhoště (1129 m) se známou sochou slovanského boha Radegasta. Jihozápad potom lemuje Rožnovská Bečva.

„Údržbou Dolní Bečvy se zabývají tři zaměstnanci odboru technických služeb obce, který je teprve v rozjezdu. Zeleň sekáme s pomocí žacího traktoru Husqvarna, ručně vedených sekaček a křovinořezů. V zimě přichází ke slovu nasmlouvaný místní soukromý zemědělec se dvěma traktory vybavenými sněhovými radlicemi s vydatným přispěním lidské práce. Ta přichází ke slovu také při zametání obce v jarních a podzimních měsících. Kromě smluvně zajištěného stroje na úklid místních komunikací zaměstnanci ručně čistí chodníky, hřbitov, sportovní areál a jiné veřejné prostory. Na úpatí hory Radhošť se staráme o obecní les s rozlohou přes 70 hektarů na strmých svazích hor. Provozujeme sběrné místo pro tříděné odpady. Jejich svoz včetně odpadu komunálního má na starosti společnost AVE,“ řekl nám zaměstnanec obce Vlastimil Válek.

Zemědělství i komunál

Loni v listopadu si zakoupili v Dolní Bečvě novou lesní vyvážecí soupravu a další příslušenství pro údržbu obce. Základním kamenem je traktor New Holland řady T4, konkrétně model T4.75. Tento „čtyřkový“ stroj zastane veškerou lesní práci v kopcovitém terénu naší obce včetně dopravy. Vhodný je tento stroj rovněž při údržbě měst, obcí a větších areálů, například pro údržbu silnic nebo mulčování rozlehlých zelených ploch.

„Produktová řada T4 zahrnuje tři modely kompaktních traktorů o výkonech 55, 65 a 75 koní. Obdobné stroje se nalézají také ve vyšší řadě T5 s výkonem začínajícím zhruba na 80 koních a sahajícím až do 120 koní. Ty jsou vhodné pro zemědělce a silničářské práce,“ vysvětlil marketingový manažer akciové společnosti Agrotec pro značku New Holland Ing. Aleš Petr a navázal: „Model T4.75 je vybavený čtyřválcovým motorem o objemu 3,6 litru, výkonu 75 koní a převodovkou 12 x 12 Power Shuttle s mechanicky ovládaným hydraulickým reverzorem. Šestisloupková prostorná, pohodlná klimatizovaná a vytápěná kabina s rovnou podlahou a sedačkou pro spolujezdce vyniká výborným výhledem a jednoduchým intuitivním ovládáním. Samozřejmostí je USB konektor a rádio s technologií Bluetooth.“

Všestranné příslušenství

Součástí soupravy je nosič kontejnerů Portýr 7,5 s celkovou povolenou hmotností 7000 kg a výkonem mechanismu 5000 kg od společnosti WTC Písečná včetně kontejneru vyrobeného na míru podle požadavků obce. Do výbavy patří čelní nakladač Quicke, nakládací lopata o objemu 1,8 m3, samonakládací válečkový sypač na ošetřování lesních a dalších komunikací a zadní naklápěcí radlice.

Traktor a veškeré příslušenství dodala akciová společnost ALS AGRO se sídlem v nedaleké Sedlnici u Nového Jičína, kde má veškeré administrativní a servisní zázemí. Jedná se o tradičního regionálního dodavatele zemědělské, komunální, stavební a další techniky, který si v letošním roce připomíná čtvrtstoletí působení na trhu. Firma je autorizovaným prodejcem značek New Holland a Kuhn v Moravskoslezském kraji. Kromě uvedených činností nabízí i poradenství při výběru stroje nebo jeho financování.

Správná volba

„Z našich 24 zaměstnanců je deset servisních techniků, kteří mají k dispozici sedm plně vybavených vozidel. V sortimentu máme veškerou techniku z portfolia společnosti Agrotec. Pro potřeby měst a obcí nabízíme zejména kompaktní malotraktory New Holland Boomer a stroje řady T4, mulčovače Tehnos, příslušenství pro sečení se sběrem, vysavače odpadků, zametací kartáče, sněhové radlice, frézy a rozmetadla posypu od firmy Matev. Nechybí tažená a samojízdná žací technika Amazone Grasshopper a Profihopper,“ poznamenal obchodní ředitel firmy ALS AGRO Bc. Tomáš Hopp a pokračoval: „Výhodou u kompaktních traktorů Boomer  je zajímavý poměr užitné hodnoty k ceně. Kromě komunálního nasazení jsou vhodné pro údržbu sportovišť včetně golfových hřišť, firemních a dalších areálů. Celkem jsme zatím prodali 25 kusů této modelové řady, letos jich bylo pět. Na Boomery potom navazují řady traktorů New Holland T4 a T5.“

„I když máme traktor New Holland T4.75 s uvedeným příslušenstvím teprve krátce a na komplexní hodnocení je ještě dost času, máme s ním jenom pozitivní zkušenosti. Výběr mohu označit za trefu co černého,“ uzavřel Vlastimil Válek.

(Vyjde v časopisu Komunální technika 2/2024)*