Dva bývalé spolužáky z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích Vojtěcha Študenta a Miroslava Urbana napadlo pustit se do kosení luk v chráněných a cenných lokalitách s maximálním ohledem na životní prostředí. Energií a teorií byli doslova nabití. Teď vybrat vhodné stroje.
Nakonec padla po zralé úvaze volba na jednoosé nosiče značky DAKR. S Vojtěchem a Miroslavem jsme strávili jedno červencové dopoledne, abychom se pokusili zprostředkovat jejich letité zkušenosti s těmito stroji a současně alespoň trochu přiblížit základy ekologického hospodaření na loukách i dalším zájemcům.
S teorií do praxe
„Vystudovali jsme biologii, ale nechtěli jsme skončit jenom u vědy. Bavila a baví nás praktická stránka ochrany přírody. Proto se zabýváme managementem údržby přírodních památek, rezervací, především státem chráněných území, s maximálním ohledem na jejich potřeby. Ve zkratce jde o zachování biotopů v původním stavu. Máme v péči například louky, které je potřeba poprvé posekat již na začátku března, jiné například sečeme až koncem listopadu. Někde se zase musíme vyhýbat určitým druhům rostlin a nesekat tyto plochy vůbec. Tak bych mohl pokračovat. Výhodou je, že můžeme kvalifikovaně komunikovat s lidmi od zadavatelských organizací nebo měst a obcí, aby naše konání mělo smysl a pozitivní dopady na životní prostředí,“ uvedl Miroslav Urban.
„Před zhruba osmi lety jsme si v půjčovně komunální a zahradní techniky zapůjčili bubnovou sekačku DAKR se šířkou záběru 60 centimetrů. Záhy jsme si na základě dobrých zkušeností zakoupili od tohoto výrobce sestavu nosiče FD-2 s jednobubnovou sekačkou. Když začala firma DAKR k pohonným jednotkám vyrábět čtyřdiskový žací nástavec Panter DZS 125 se šířkou záběru 125 centimetrů, okamžitě jsme se do něj zakoukali a k jednotce FD-2 si ho pořídili,“ přidal se Vojtěch Študent a pokračoval:
„Především se nám v tomto případě moc líbí, že pokosená tráva zůstává rozprostřená po celé ploše a ne v řádcích, jako u klasických bubnových sekaček. Není ji proto třeba rozhazovat a ihned po posekání začíná dobře schnout. Trávu stačí pouze obrátit. Tak ušetříme jednu operaci. Cenná je i rychlá a jednoduchá výměna pracovního příslušenství. Z hlediska údržby a nutnosti rychlého servisního zákroku potřebujeme mít výborný přístup k nožům i klínovým řemenům. Když narazíte do jakékoliv překážky v podobě dřeva, kamene nebo kusu železa, nože se pouze protočí. S pomocí dvou klíčů devatenáctek povolíte uchycení, nože vrátíte do původní pozice, utáhnete je a za minutku znovu pracujete. To je další významná výhoda proti bubnové žací technice. Další výhodou je, že se dva nosiče i s příslušenstvím v pohodě vejdou do Fordu Transit.“*
(Podrobnosti v Komunální technice 9/2020)