Nosiče nářadí jako úklidové stroje

Vozidla s možností celoročního použití se stala základem vozového parku prakticky u všech správců komunikací a chodníků. Požadavek na jejich co nejširší využití vychází ze střídání čtyř ročních období, které přináší odlišné klimatické podmínky, a s tím spojené různorodé práce.

U vozidel pro údržbu komunikací se většinou používá koncepce univerzálního nosiče výměnných nástaveb na bázi nákladních vozů s pohonem 4 × 4 AWD nebo 4WD různých celkových hmotností – podle potřeby. Využitím univerzálního nosiče komunálních výměnných nástaveb lze dosáhnout nejpříznivějších investičních i provozních nákladů. Mezi významné víceúčelové nosiče, které se používají pro celoroční údržbu komunikací, patří vozidla značky Bonetti. Podívejme se na ně podrobněji.

Využití kartáčů

Vozidla Bonetti se šířkou 1,65 metru jsou dostatečně lehká, neničí povrch a současně projedou i nejužšími místy, například pěších zón v centrech měst.

K dispozici jsou různé typy kartáčů. Měkčí výplety se používají například při odstraňování listí nebo při odmetání běžných nečistot v letních měsících. Agresivní kartáč pomáhá odstraňovat usazeniny nečistot, zbytky inertních materiálů po zimní údržbě nebo plevel. Kartáče mohou být buď „suché“, nebo osazené skrápěcí lištou pro eliminaci prašnosti. Všechna příslušenství pohání silová hydraulika.

Při kartáčování se nečistoty nemusejí odmetat na okraj komunikace. Pro snadnější manipulaci se smetky mohou ukládat do zásobníku a poté na vhodném místě vysypat.

Mytí 4 v 1

1: Pro údržbu komunikací se používají vozidla Bonetti s konstrukční celkovou hmotností 5,5 t, dodávaná v kategorii N1G do 3,5 t i N2G do 5,5 t. Lze je osadit kromě kartáče ï nástavbou pro mytí chodníků a komunikací pomocí tlakové vody. Cisterny mohou mít objem od 0,5 – 3 m3, a to podle typu vozidel, na kterém jsou umístěné.

2: Další důležitou možností využití kropicích/mycích vozidel je zalévání zeleně. K usnadnění lze využít kropicí rameno, které dosáhne do ozdobných košů květinové výsadby na sloupech veřejného osvětlení až do výše tří metrů.

3: K očistě znečištěných ploch nebo městského mobiliáře může posloužit tlaková myčka. Při použití koncovky, tzv. krtka, lze pročistit i domovní přípojky do průměru pěti centimetrů.

4: V létě je možné s pomocí mlžících trysek, které jsou na vozidlech upevněné vpředu i vzadu, zvlhčovat a ochlazovat komunikaci i vzduch, a tím zpříjemňovat podmínky ve městech a obcích.

***

Koncepce vozidel Bonetti nabízí mnoho výjimečných vlastností a technických řešení. To umožňuje provozovatelům zajistit na profesionální úrovni široké spektrum služeb počínaje jarním mechanickým čištěním komunikací s pomocí kartáčů, kropiček, přes údržbu zeleně a dopravního značení až po transport materiálů. Některé z možných aplikací znázorňují obrázky.*

Foto archiv/I-TEC Czech