Nosiče nářadí BOKI a Green Climber: univerzální pomocníci pro obce i les

Stroje pro multifunkční využití přinášejí svým majitelům proti těm jednoúčelovým hned několik výhod. Kromě úspory prostoru, kdy není potřeba mít v garáži zaparkovaných několik různých strojů na různé práce, je to především úspora finanční a časová.

V portfoliu společnosti ALFA PROFI s. r. o. si svého ideálního pomocníka najdou a poskládají přesně podle svých představ a potřeb jak obce a města, tak malé či větší firmy zabývající se údržbou lesa.

„Náklaďáček“ jako nosič

Německý výrobce Kiefer GmbH již od roku 1975 vyvíjí kvalitní a spolehlivou techniku, konkrétně komunální vozy BOKI. Ty se vyznačují především extrémně odolnou konstrukcí uzpůsobenou pro náročné komunální práce a hrubé zacházení.

Devizou těchto vozů jsou jejich úzké rozměry – v modelové řadě najdeme vozidla se šířkou 1300 až 1700 mm – a perfektní manévrovatelnost pro bezproblémový pohyb v úzkých uličkách center měst a v hustém provozu. Celoprosklená kabina navíc řidiči poskytuje dokonalý výhled na vykonávanou práci i na překážky a různé další nástrahy silničního provozu.

Nezastavitelný v létě i zimě

Výrobce ke každému zákazníkovi a jeho specifickým potřebám přistupuje individuálně. Chtělo by se proto až napsat, že v nabídce vozů BOKI si to pravé najde téměř každý.

Na výběr jsou modely různých rozměrů a tonáží, vozidla s manuální převodovkou i varianty s hydropojezdem. Samozřejmostí je široká nabídka volitelné výbavy. Variabilitu vozů BOKI ale nejvíc podtrhuje rozsáhlé spektrum vyměnitelných adaptérů a nástaveb.

Díky nim se tak tyto stroje postarají o kompletní celoroční údržbu obcí, od základního čištění silnic a svozu odpadů přes odhrnování sněhu a posyp až po vysávání a čištění tramvajových kolejí. Využití nacházejí také nástavby pro zavlažování městské zeleně, montážní plošiny i ramena na sečení trávy kolem vozovek.

Dieselový motor o výkonu 150 nebo 175 koní je příhodně umístěný v prostoru za kabinou. Vůz BOKI tak má vhodně rozloženou hmotnost, což mu dovoluje hladký pohyb i v náročnějších terénech a ve všech jízdních situacích.

Malý, ale šikovný

Druhou skupinou strojů, které své majitele potěší velkou flexibilitou, jsou dálkově ovládané nosiče nářadí Green Climber italského výrobce MDB Srl. Ten se specializuje na konstrukci strojů menších rozměrů s nízkým těžištěm a pásovým podvozkem pro zdolávání těch nejnáročnějších terénů a svahů se sklonem až 60°.

Modelovou řadu tvoří jak stroje menší a obratnější, tak vysoce výkonné (až 140 koní) a robustní. Menší verze tak pokryjí potřeby komunálního sektoru, kam můžeme zařadit typicky sečení a údržbu zelených těžko dostupných ploch. Ty větší stroje najdou díky své variabilitě uplatnění při náročnějších pracích – u „službařů“ nebo při údržbě lesů.

Různé možnosti uplatnění

Své využití si už stroje Green Climber našly ve službách mnoha obcí, povodí řek a firem zabývajících se údržbou lesů. Skvěle se osvědčují například při vyžínání mezi mladou lesní výsadbou, při údržbě kolem železničních koridorů i v okolí silnic a dálnic.

To vše je možné díky značnému množství nejrůznějších pracovních adaptérů. Kromě nejběžněji používaných mulčovačů pracuje Green Climber výborně v agregaci s drtícími lesnickými hlavami pro likvidaci náletů a dřevin až do průměru 10 cm, s pařezovou frézou i štěpkovačem. Se zimní údržbou si potom poradí s pomocí sněhové frézy nebo pluhu.

Výměna jednotlivých přídavných adaptérů je velice rychlá a snadná díky čelní upínací desce a rychloupínacímu hydraulickému systému. Všechny pohyby adaptérů (zvedání i boční posuv) jsou pak proporcionálně ovladatelné jedním joystickem na dálkovém ovladači.

Foto archiv/ALFA PROFI

Popisky:

1: Vozidla BOKI vyvíjí a vyrábí německá společnost Kiefer GmbH již od roku 1975. Vynikají především extrémně odolnou konstrukcí pro náročné komunální práce

2: Vůz BOKI je speciálně konstruovaný pro zdolávání nástrah měst. Pohyb po chodnících a v úzkých uličkách tak pro něj není žádný problém

3: Všestranné využití nosiče je možné díky širokému spektru adaptérů a nástaveb, k nimž se řadí také například sněhová fréza

4: Dálkově ovládané nosiče Green Climber mohou díky nízkému těžišti pracovat ve svazích se sklonem až 60°

5: K dispozici je široký výběr adaptérů: mulčovače, lesnické hlavy, pařezové frézy, štěpkovače nebo sněhové radlice a frézy

6: Multifunkční a celoročně využitelné stroje Green Climber nabízejí dostatečný výkon pro všechny typy příslušenství*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down