09.06.2021 | 06:06

Nitra počas pandémie s obnovami nezaháľala

Koronakríza síce zasiahla do viacerých pracovných oblastí, prácam v samospráve sa však našťastie vyhla. Viaceré mestá tak ako Nitra v minulom roku nelenili a uskutočnili viacero vydarených projektov.

V meste Nitra sa podarilo za posledný rok zrealizovať viaceré zaujímavé projekty. V minulom roku v marci odštartovala výstavba novej cyklolávky, ktorá dnes prepája Wilsonovo nábrežie s Nábrežím mládeže v časti pod Kalváriou. Cyklolávka má dva cyklistické pruhy, osvetlenie v madlách zábradlia, je dlhá 62 metrov a jej šírka je 4 metre. Náklady na jej výstavbu presiahli 1,4 milióna eur, väčšinu financií sa mestu podarilo získať z fondov Európskej únie. Cyklolávka je už otvorená, neskôr pribudne i úplne nová cyklotrasa s dĺžkou 790 metrov.

Počas minulého roka, pred otvorením letnej sezóny, sa malej modernizácie dočkalo i nitrianske kúpalisko, kde vznikla nová  gastrozóna postavená z kontajnerov so samostatnou oddychovou a relaxačnou zónou. „Pribudla sem piesková oddychová pláž s moderným mobiliárom a drevenými terasami, sedenie pre komzumentov zakúpeného občerstvenia, tienenie, mobilné prezliekarne a toalety,“ dopĺňa Mgr. Tomáš Holúbek, hovorca Nitry. Kúpalisko čakajú opravy aj v tomto roku. Podľa návrhov investičných akcií Nitry bude rekonštrukcia v druhej a tretej etape zahŕňať najmä dokončenie gastro-relaxačnej zóny, technologickú modernizáciu, štúdiu vstupnej časti so šatňami a ich modernizáciu či nové hracie prvky.

Nitra v minulom roku myslela i na životné prostredie a na trávenie voľného času Nitranov. „Novú tvár dostáva sídlisková zeleň vo vnútrobloku na Tokajskej ulici sídliska Diely. Pribudla sem spevnená plocha s pergolou, mobiliár s devätnástimi drevenými lavičkami s dubového dreva s operadlom, päť piknikových stolov s lavicami a dva odpadkové koše,“ približuje hovorca mesta. Náklady na regeneráciu tejto časti Tokajskej ulice predstavujú viac ako 53 tisíc eur, s 5 percentným spolufinancovaním mesta. V tomto roku odštartovala na Tokajskej ulici i výstavba ďalších 33 nájomných bytov, ktorá je financovaná zo Štátneho fondu rozvoja bývania a dotácií z Ministerstva dopravy a výstavby SR a z vlastných zdrojov mesta Nitra v celkovej výške takmer 2 milióny eur.

Vynovili vozový park

Obnovy sa počas pandémie v Nitre dočkal aj vozový park Strediska mestských služieb. Prvým prírastkom je nový traktor, ktorý sa bude využívať na kosenie cyklotrás a chodníkov najmä v miestach, kam sa väčšie stroje nedostanú. Čoskoro pribudnú aj ďalšie dve novinky vysúťažené v marci tohto roka a to vozidlo s pojazdnou cisternou s objemom 2000 litrov, ktoré bude určené na polievanie mestskej zelene a multifunkčné vozidlo Bucher CityCat, ktoré bude vybavené nosičom výmenných nadstavieb, čiže bude plniť viaceré funkcie, od čistenia a zametania komunikácií, cez prenášanie kontajnerov z cintorínov pomocou nakladacích ramien  až po zimnú údržbu.

Okrem toho sa Nitra môže pochváliť aj viacerými zaujímavosťami vzniknutými za posledný rok. Pozornosť ľudí napríklad púta hlasovací kôš na cigaretové ohorky, ktorý sa pýta, ktorá nitrianska kapela je lepšia. Občianske združenie Civita Center umiestnilo na Štúrovej ulici hlasovací kôš na dopalky za pomoci ktorého sa fajčiarov budú snažiť naučiť hádzať ohorky do koša a nie na zem, čím sa zabráni znečisťovaniu verejného priestranstva a životného prostredia. V meste sa osadilo tiež 10 meteostaníc, ktoré monitorujú kvalitu ovzdušia.

Investície aj v tomto roku

Nitrianska samospráva plánuje investičné akcie aj v tomto roku, celkovo by mali byt až vo výške 9 miliónov eur. V súlade s Akčným plánom na by sa mali peniaze investovať napríklad do pešej lávky nad železnicou, ďalšej modernizácie vozového parku Strediska mestských služieb, infraštruktúry, kúpaliska, plavárne, zápasníckej a tenisovej haly či do veľkej obnovy Mestského parku. Práve na revitalizáciu posledného spomínaného park čaká mnoho Nitranov. Hoci menšie opravy sa v parku dejú priebežne, veľkej investície sa dočkal park až teraz. Chystané úpravy parku by mali zahŕňať napríklad novú zeleň, mobiliár, verejné osvetlenie, zrekonštruovanie detských ihrísk i úpravu okolia Žabej fontány.