12.01.2024 | 12:01

Neúnavný pracant do hlbokého snehu aj na poľadovicu

Mestá a obce sú plné úzkych uličiek, mostov, prejazdov, kľukatých chodníkov či rozmerných verejných priestranstiev. Pri zimnej údržbe takýchto plôch sú najdôležitejšie dve vlastnosti stroja, a to čo najmenšia pracovná šírka stroja a zároveň dostatočne vysoký výkon. Jedným z komunálnych pomocníkov, ktorý dokonale spĺňa tieto požiadavky, je nakladač Avant. Ten sa postará o zimnú údržbu všetkých plôch, či už je to úzky chodník, alebo obrovské parkovisko.

Sýtozelené nakladače Avant si dokážu poradiť s každou jednou pracovnou činnosťou. Či je zima, jeseň, leto alebo jar, pomocou prídavných zariadení zvládne Avant všetky práce, ktoré v daný moment práve potrebujete. Zimné obdobie je v plnej sile a poďme sa pozrieť, čo všetko dokáže Avant zvládnuť v rámci zimnej údržby s viacerými zariadeniami, ktoré prešli inováciami.

Na hlboký sneh  snežnou frézou

Ani ten najhlbší sneh nie je pre Avant žiadny problém. Snežná fréza je efektívna na rýchle odpratávanie snehu a je konštruovaná použitím najnovších technológií. Nová fréza prichádza s otvorenou konštrukciou : rám ako aj vyprázdňovací komín sú vyrobené tak, aby všetky plochy, ktoré by mohli brániť v pohybe snehu, boli eliminované. To zabezpečuje efektívne odpratávanie a vyfukovanie snehu – plniaca závitovka odkrajuje zo snehu jednoducho a súčasne rýchlo posúva sneh k odstredivému disku, ktorý vyhadzuje sneh cez vyprázdňovací komín. Vďaka novej konštrukcii pracuje snežná fréza 1500 tak so suchým, ako aj s mokrým snehom. Dokonca aj odpratávanie utlačených závejov je možné. Plniaca závitovka je vyrobená s vysoko-odolnej Hardox ocele. Snežná fréza je vybavená s dvoma hydromotormi: jeden je určený na pohon závitovky a druhý na pohon odstredivé vyhadzovača. Na pohon vyhadzovača je použitý nový typ hydromotora, čím boli jeho výkon a efektivita výrazne zvýšené. Vyhadzovanie snehu môže obsluha stroja veľmi presne riadiť priamo z kabíny stroja: pohyb vyprázdňovacieho komínu sa ovláda elektricky a je možné ho otáčať o 270°. Výber je z dvoch modelov: 1150 a 1500 mm podľa kompatibility s radami Avant.

Snežný pluh

Snežný pluh Avant je univerzálne prídavné zariadenie na odhŕňanie snehu, ktoré dokáže pracovať aj v nerovnom teréne. Skladá sa z dvoch navzájom nezávislých hydraulicky ovládaných radlíc. Uhol oboch radlíc sa dá samostatne nastaviť prepínačom priamo z miesta obsluhy. Obe radlice sú v spodnej časti vybavené odľahčovacím, pružinovým mechanizmom, pre prípad ochrany zariadenia pri narazení na pevnú prekážku. Súčasne je stroj vybavený upínacou konzolou s plávajúcou polohou, čo pomáha dokonale kopírovať terén. Vynovené pluhy V1800 a V2400 majú nový vertikálne plávajúci systém, výrazne zahnutejšie radlice pre efektívnejšie odhŕňanie do strán, zahnutý brit má štandardný rozostup dier 305 mm, vyrobený je z vysokokvalitnej, opotrebeniu odolnej ocele.

Uhlová radlica 2000/2500

Uhlová radlica Avant je ideálne prídavné zariadenie na odhŕňanie snehu, posúvanie zeminy a na podobné práce, kde materiál musí byť odhrnutý rýchlo. Uhlová radlica 2000 je vynovená a má úplne nový design. Radlica je vyššia a vďaka novému spôsobu zahnutia radlice oproti pôvodnému modelu, odhŕňa materiály efektívnejšie do strany. Hydraulické natáčanie, pružinové istenie aj klzné plazy sú štandardnou výbavou. Rovnako aj dve rozšírenia 2 x 310 mm, ktoré sú otočné a dajú sa použiť v priamej alebo zhŕňajúcej pozícii.

Úplne nový plávajúci systém umožňuje vertikálne kopírovať terén, čo robí prácu na nerovnom teréne jednoduchšou a efektívnejšou. Radlica má tiež plávajúci voľný pohyb do oboch strán +/- 10o. Plávajúci systém je manuálne možné nastaviť do troch rôznych polôh: voľné kopírovanie – vertikálne aj do strán, posun do strán +/- 10o, bez vertikálneho kopírovania (rovnaký systém ako pri modeli 1400 a na starších modeloch 2000 a 2500) a pevná poloha – radlica je blokovaná čapmi proti voľnému pohybu. Radlica je vybavená dvomi pevnými plazmi, ktoré redukujú opotrebovanie radlice a zvyšujú jej manévrovateľnosť. Otočné, demontovateľné rozšírenie 2 x 310 mm je súčasťou základnej výbavy stroja. Je možné ich montovať priamo, alebo pod uhlom na zvýšenie zhrňovacieho efektu.

Posypová lyžica na soľ / piesok

Táto posypová lyžica sype materiál o 200 – 300 mm širšie, ako je jej samotná šírka. Rozsýpacia platňa sa pohybuje veľmi plynulo, čím nedochádza k prudkému vyhadzovaniu materiálu, čo zabraňuje poškodeniu okolitých predmetov, áut a podobne. Rýchlosť posýpania je nastaviteľná pomocou ventilu prietoku. Miešací hriadeľ, ktorý okrem iného bráni usadeniu a hrudkovateniu materiálu je montovaný na rozsýpaciu platňu. Tento hriadeľ nerotuje a teda systém si nevyžaduje ochrannú mrežu pred výpustným otvorom. Posypová lyžica je štandardne dodávaná na prednú montáž s tým, že je možné samonaberanie. Zadná montáž so samonaberaním je aktuálne možná ako voliteľná výbava na sérii 700, ktorú treba vybaviť zadným hydraulickým zdvíhacím mechanizmom A427547. V takomto prípade musí byť stroj okrem iného vybavený aj zadným, prídavným, hydraulickým dvojčinným okruhom.

Odstredivé rozmetadlo soli a piesku

Odstredivé rozmetadlo piesku a soli je tá správna voľba pre údržbu veľkých vonkajších priestorov v zimnom období. Šírka rozhadzovania rozmetadla je nastaviteľná od 2 do 6 metrov, čo garantuje rýchle a efektívne rozhadzovanie. Množstvo rozhadzovaného materiálu môže byť nastavené rýchlo a jednoducho na bočnej strane rozmetadla. Zadná montáž je možná na sérii 700.*

Text a foto: Grolos