06.03.2024 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Netradiční lesní traktory

Lesní práce jsou otázkou využití upravených klasických kolových traktorů nebo modelů, které jsou pro práce v lese od samého počátku konstruované. Speciální traktory se nabízejí s řízením kol přední nápravy nebo s řízením všech kol. Kromě tradičních dvounápravových modelů existují také tří- a čtyřnápravoví zástupci, kteří vynikají kloubovým řízením. S kloubovým řízením počítá také konstrukce řady dvouosých traktorů, které se označují rovněž názvem Skidder.

Jde o univerzální tažné prostředky, které můžeme využívat pro různé lesní práce. Především jsou konstruovány pro přibližování dřevní hmoty. Klasická sestava těchto modelů počítá se zadním navijákem doplněným přibližovacím štítem. Rovněž lze danou techniku vybavit hydraulickým ramenem opatřeným kleštěmi pro manipulaci s kulatinou. Takové lesní traktory se také dodávají v provedení s hydraulicky ovládanými přibližovacími čelistmi. Při pohledu na nabídku jednotlivých výrobců pozorujeme, že se výše uvedené možnosti mezi sebou různým způsobem kombinují. Na možnosti jednoho z výrobců se nyní zaměříme.    

Zemědělská a lesní technika

Mezi výrobce zemědělské a lesní techniky patří rovněž rumunská značka IRUM, která má ve svém programu kloubové kolové lesnické traktory. Daný výrobce své produkty rovněž vystavoval na loňské výstavě Agritechnica v Hannoveru.

Konkrétně šlo o model Skidder 690 S5, který je osazen motorem Perkins. Jde o čtyřválcovou pohonnou jednotku o zdvihovém objemu 3600 cm3 a s výkonem 100 kW (136 k). Tohoto výkonu dosahuje při 2200 otáčkách za minutu. Maximální hodnota točivého momentu je 550 Nm při 1500 otáčkách. Objem palivové nádrže dosahuje 90 l, pro roztok močoviny máme k dispozici kapacitu 18 l. Přenos výkonu na podložku je otázkou dvou různých převodovek. První z nich se nabízí pod obchodním názvem Eaton 5 + 1 a jde o manuální převodovku. Druhou možností je volba převodovky Allison 6 + 1, kdy jde o provedení řazené pod zařízením. S převodovkami souvisí údaje ohledně maximální pojezdové rychlosti. Pro jízdu směrem vpřed máme k dispozici rychlost 30 km/h, pro jízdu vzad 5 km/h. Při pohledu na podvozek je zřejmé, že vyniká kloubovým řízením.

Maximální úhel natáčení činí 36 °. Standardem jsou lesní kola s rozměrem pneumatik 18.4 x 26, přičemž na přání se dodává obutí o rozměru 23,1 x 26. Při pohledu na provedení kol můžeme konstatovat, že vynikají speciálními zesílenými disky chránícími patu pneumatik. Samotné nápravy pochází z vlastního vývoje a konstrukce. Výrobce je dodává s uzávěrkami diferenciálu. S podvozkem souvisí upevnění předního navalovacího štítu, který je hydraulicky polohovatelný a je spojen s přední nápravou. Traktor standardně disponuje dvojicí navijáků, které vynikají tažnou kapacitou 7000 kg. Na přání se dodávají dva navíjecí bubny o kapacitě 14 000 kg. Navijáky jsou doplněny zadním pohyblivým přibližovacím štítem. Obsluha má k dispozici kabinu, která je s podvozkem spojena prostřednictvím pryžových tlumicích elementů. Standardem je vzduchem odpružené sedadlo řidiče, která nabízí navíc vyhřívání. Kabina může být na přání vybavena klimatizací. Provozní hmotnost základního vozidla činí zhruba 9300 kg, základní dosahuje 8500 kg. Maximální zatížení na přední i zadní nápravu udává výrobce ve výši 7000 kg.*

Filip Javorek

Více v časopisu Komunální technika 3/2024.

  1. Lesní traktor IRUM Skidder 690 S vyniklá kloubovým řízením
  2. Zadní část podvozku může být osazena přibližovacím štítem
  3. Stroj disponuje zesílenými disky s ochranou ráfků
  4. Detailní pohled na ochranu kapoty a kabinu splňující různé normy
  5. Traktor je osazen předním navalovačem kulatiny

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down