Neopřeli se jen o dotace

Při vyhlášení jakéhokoliv dotačního titulu si můžeme být jisti, že se na něj zájemci o získání peněz (potažmo techniky) zdarma (nebo téměř) začnou slétat jak supi. Protože obsah měšce zpravidla pro všechny nestačí, objekt jejich zájmu by se dal přirovnat s trochou nadsázky třeba ke zdechlině hraboše.

Jsme zkrátka zvyklí brát si spoustu věcí gratis, a to i s pomocí různých kliček hraničících až s podvody, což v konečném důsledku znamená, že si jich pak vážíme méně, než kdybychom nakupovali standardně za své.

Mají se co ohánět

O tom, že dotace pokřivují ekonomiku, by mohl pojednat samostatný článek. Existují však výjimky, které potvrzují pravidlo. Pro zářný příklad, jak si obstarat techniku v milionové hodnotě za vlastní prostředky, jsme se vypravili do obce Podolí I ležící v jižních Čechách na Písecku poblíž údolní nádrže Orlík.
„Určitou specialitou je římská jednička v názvu, která nás odlišuje od stejnojmenné obce Podolí II. Jednou z našich místních částí je Podolsko, jehož větší část pohltily před více než padesáti lety vody orlické nádrže. Naše obec se čtyřmi místními částmi má kolem 380 obyvatel žijících ve více než 150 domech, z nichž jsou mnohé využívané k rekreaci. Katastrální výměra správního území je 896 hektarů. Obec vlastní 108 hektarů, z toho 70 hektarů lesa. Máme v majetku přes šest hektarů veřejných prostranství včetně místních komunikací. Staráme se i o pozemky ve vlastnictví státu, hlavně o zeleň v okolí silnice vedoucí skrz obec. Vyžínají ji sice cestáři, ale pouze dvakrát ročně. Protože chceme mít pěkné prostředí, pečujeme o zelené plochy u silnice také. V zimě obhospodařujeme zhruba sedm kilometrů chodníků a místních komunikací. Snažíme se o vyhrnování sněhu bez posypu, jehož víceméně ruční jarní úklid je pro nás finančně velmi náročný,“ uvedl nás do problému starosta Podolí I Vladislav Michal.

Nutnost radikálního řezu

Stejně jako v mnoha dalších obcích pomáhala při údržbě této jihočeské obce stará a dosluhující technika. K prohrnování sněhu se využíval stařičký Zetor 7211 se zadním náhonem. S čelním nakladačem pracoval další „důchodce“ Zetor 6711 z roku 1972. Ten loni dosloužil. Komunikace se sypaly lopatovým rozhozem z korby nosiče Multicar. O údržbu zeleně podél zmíněných sedmi kilometrů komunikací se staraly pouze křovinořezy, hrábě a lidské síly.
Není snad ani nutno zdůrazňovat, že šlo o podmínky nevyhovující a bylo třeba vyřešit efektivní údržbu obce. Na druhou stranu nebyla až do loňského roku nouze o zaměstnance na veřejně prospěšné práce z nabídky píseckého úřadu práce, kteří pracovali ve prospěch obce zdarma. Tento luxus skončil a v Podolí I si museli na údržbu pořídit vlastní zaměstnance. Současný „tým“ technických služeb této obce tvoří dva lidé: jeden na dobu neurčitou, druhý pro sezónní nasazení.

Zvítězil Deutz-Fahr

„Abychom dosáhli maximální produktivity práce, rozhodli jsme si pořídit univerzální traktor do 3,5 tuny, tedy pro obsluhu s oprávněním skupiny B, a to především pro celoroční údržbu obce, tedy vyhrnování sněhu, posyp, vyžínání zeleně v okolí komunikací, práci s čelním nakladačem a přesun hmot. Požadovali jsme přední i zadní hydraulický vývod. Nejprve jsme si udělali průzkum trhu s komunální technikou tohoto typu. Informace jsme čerpali z odborného tisku, internetu, navštívili jsme agrosalon Země živitelka v Českých Budějovicích. Posléze jsme oslovili se žádostí o vypracování nabídky deset potenciálních dodavatelů,“ vysvětlil starosta Michal.
Všechny i s obsluhou navštívili a traktory vyzkoušeli při nasazení. Cenové rozpětí bylo značné: pohybovalo se od 150 000 korun až do jednoho a půl milionu. Následoval nejužší výběr s tím, že zakázka byla svěřena akciové společnosti Garnea z Neplachova, od níž zakoupila obec Podolí I traktor Deutz-Fahr Agrokid 230 s příslušenstvím, tedy radlicí, sypačem, čelním nakladačem a později bočním mulčovacím ramenem.

Půl roku na výbornou

„Před pár lety jsme čerpali dotaci z Evropské unie ve výši tří milionů korun na opravy místních komunikací a nákup techniky na údržbu jejich okolí. Z těchto prostředků si pořídili křovinořez a ručně vedenou sekačku Husqvarna. Nový Deutz-Fahr i s příslušenstvím v celkové hodnotě zhruba jednoho milionu korun jsme si pořídili ze svých prostředků bez jakékoliv dotace. Průměrný roční rozpočet obce činí zhruba čtyři a půl milionu korun, z nichž je možné investovat do rozvoje právě jeden milion. Určitou pojistkou byl úvěr na část pořizovací hodnoty techniky s tím, že máme ve smlouvě možnost jeho jednorázového splacení,“ pokračoval Vladislav Michal.
Traktor Deutz-Fahr Agrokid 230 se zimní výbavou pracuje v Podolí I od loňského prosince, vyžínací rameno přibylo letos v květnu. V duchu rčení, že není na světě ten, kdo by se zavděčil lidem všem, zaznamenal starosta Michal i negativní odezvy typu, „že se seče často“, „je to drahé“, „stačilo by zvolnit tempo“ a podobně. Dobře si pamatuje na opačné stesky před zhruba šesti lety, které se týkaly nedostatečného vyžínání…
„Po více než půlročním provozu jsme s technikou i vstřícným přístupem dodavatele velmi spokojeni. Nezaznamenali jsme žádnou závadu a hlídáme si pouze servisní intervaly,“ zaklepal na desku svého pracovního stolu starosta Podolí I Vladislav Michal s tím, že obec plánuje nákup další techniky: „Aktuálně uvažujeme o pořízení travního traktoru se sběrem především pro údržbu fotbalového hřiště.“

Základní parametry traktoru Deutz-Fahr Agrokid 230

Typ motoru Mitsubishi Turbo, čtyřválec
Max. výkon 37 k/50 kW
Max. krouticí moment 122 Nm
Objem palivové nádrže 40 l
Převodovka Mechanická, synchronizovaná 12 x 12 (tři skupiny)
Max. rychlost 30 km/h
Vývodové hřídele Zadní 540/540E, mezinápravová 2000, přední 1000 (na přání)
Výkon hydraulického čerpadla 30 l/min
Max. zvedací kapacita zadního tříbodového závěsu 1200 kg
Max. zvedací kapacita předního tříbodového závěsu 500 kg
Přídavné hydraulické okruhy Až tři
Řízení Samostatné čerpadlo 15 l/min
Kabina Ano – na přání s klimatizací nebo verze bez kabiny
Délka/max. šířka 2950/1360 mm
Výška s kabinou/s klimatizací/bez kabiny 2135/2205/1955 mm
Světlost 345 mm
Hmotnost s kabinou/bez kabiny 1700/1720 kg

Popisek:
Pro celoroční údržbu obce si pořídili v Podolí I univerzální traktor Deutz-Fahr Agrokid 230 s příslušenstvím. Po více než půl roce nemá starosta Vladislav Michal (foto) k této technice žádné negativní připomínky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *