18.01.2021 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Německý elektrický pracant už i u nás

Novinkou nejen na českém, ale také na evropském trhu s užitkovými elektromobily se v loňském roce stal německý EVUM model aCar, jehož výrobcem je německá společnost EVUM Motors GmbH sídlící v Mnichově.

Nejde jen o běžný elektromobil. Model aCar byl vyvíjen ve spolupráci

s technickou univerzitou v Mnichově, a to jako vozidlo pro využití i v nejtěžších

terénech. Jedná se totiž o plnohodnotné elektrovozidlo s pohonem všech kol 4 x 4.

 

Od první myšlenky

Již od prvopočátku v roce 2013 bylo myšlenkou vyvinout a vyrábět vozidlo, které bude určeno primárně do terénu a pro práce ve ztížených podmínkách. A to, že myšlenka byla správná, se ukázalo již s prvním prototypem vozidla EVUM, který byl testován nejen v Německu, ale také na africkém kontinentu v Ghaně. V následujících letech byly prototypy představovány na různých výstavách a autosalonech v Evropě a na jaře roku 2020 se po ověřovacích sériích rozjela na plné obrátky sériová výroba elektrovozidla EVUM aCar.

 

Více než uspokojivá poptávka

Samotný prodej aCaru byl zahájen v létě loňského roku. A jaká byla dosud poptávka? Podle slov výrobce je poptávka ohromující. Tým EVUM Motors se především snaží nabídnout zájemcům testování vozidla na vlastním testovacím polygonu, který je od hranic s Českou republikou vzdálen jen pár kilometrů. Tímto se stává možnost vyzkoušení elektrovozidla EVUM aCar plně dostupnou i tuzemským zájemcům. Výrobce zde chce prokázat především jízdní vlastnosti a pohon všech kol vozidla v nezpevněném a nerovném terénu. Vzhledem k tomu, že ne každý mohl tuto možnost v loňském roce využít kvůli situaci s virem covid-19, kdy byla možnost testování pozastavena, je nutné říci, že tato možnost pro české zájemce vyzkoušet si EVUM aCar bude i v roce letošním.

Jak je na tom EVUM aCar technicky?

O pohon obou náprav 4 x 4 se starají dva elektromotory, každý s výkonem 10 kW. Maximální rychlost vozidla je 70 km/h. Samotný dojezd je závislý na provozních podmínkách a na použitých akumulátorech. Vozidlo je osazeno lithium-iontovými akumulátory, kdy se základním akumulátorem je možný dojezd až 100 km a s příplatkovým akumulátorem je pak možný dojezd až úctyhodných 200 km. Nabíjení akumulátorů je možné ze zásuvky 230 V pomocí vestavěného nabíječe.

Jak už bylo řečeno, vozidlo EVUM aCar je modulární pro využití v mnoha oblastech a také nešetří prostorem jak pro posádku, tak rozměry úložného prostoru. Posádka má skutečně místa na rozdávání a to nejen v oblasti ramen, ale také v oblasti nohou. I samotné nastupování a vystupování je velmi komfortní díky širokým a do velkého úhlu otevíraným dveřím, ve kterých naleznete dostatek odkládacího prostoru.*

Více v časopisu Komunální technika 1/2021.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down