22.05.2012 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Německá kvalita na český trh

Nedaleko hranic s Nizozemskem, stále ještě v Německu, v Dolním Porýní nalezneme úspěšného výrobce jednoosých zdrojů značky Kersten. Původně se věnovali prodeji a servisu zemědělských strojů, v roce 1986 však byl vyroben první mechanický zameták a stroje značky Kersten odstartovaly svou úspěšnou kariéru.

Historie společnosti sahá do roku 1918. Od roku 1980 ji vede vnuk zakladatele Georg Kersten, díky němuž se společnost v posledních letech věnuje především produkci jednoosých strojů vlastní výroby. Původní areály společnosti stály v centru města Rees v Dolním Porýní. S potřebou většího rozmachu se přesunuli na jeho okraj, kde v roce 1966 došlo k výstavbě nového areálu, který je funkční dodnes. V roce 1980 se rozprostíral na ploše 1300 m2, dnes zaujímá plochu 68 tisíc metrů čtverečních, z čehož 29 tisíc metrů čtverečních zabírají budovy.

Specialisté na jednoosé

Základním prodejním artiklem společnosti jsou dvě řady jednoosých nosičů – K-Line a UBS-Line. Nespornou výhodou je hydraulický pohon pojezdu i pracovního nářadí. Řada K-Line v sobě ukrývá hned čtyři modely, všechny osazené čtyřtaktními motory Honda. Pro přenos výkonu u všech variant se využívá hydrauliky. Pojezd je plynule regulovatelný od nuly do šesti kilometrů za hodinu, a to dopředu i dozadu. Součástí je zajišťovací brzda. Model K 820 tvoří základní stroj s možností připojení mnoha přídavných zařízení. Nabízí se ve čtyřech různých variantách s výkony motoru 5,5 koní. Silnější varianta K 1500 již disponuje výkonem 6,5 koňských sil a nejsilnější stroje modelů K 2000 a K 2100 disponují výkonem devíti koní. K 2000 vznikl modifikací původně staršího modelu v roce 1988. Byl vybaven mnoha novými komponenty, základ je však původní. Nářadí na celou řadu K-Line je připojováno rychloupínáním. Zákazníci ocení pomocný hydraulický vývod s hydraulickým rozvaděčem vlastní konstrukce s plynulým nastavením rychlosti. Ovládací konzole je výškově nastavitelná a vybavena tlumením vibrací.
Druhou variantou je řada UBS-Line. Původně byl tento stroj pouze jednoúčelový v adaptaci s kartáčem na odstraňování plevelů, dnes slouží k zapojení nepřeberného množství nářadí. Jedná se o řadu vyšší výkonnostní kategorie – pohybuje se mezi 9 až 18 koni a varianty se silnějšími výkony jsou osazeny motory Briggs&Stratton či vznětovými Hatz Diesel. V nabídce jsou opět čtyři varianty této řady – Easy, Hydro, Master a Alpin. Posledně jmenovaný zástupce si poradí i se svahy 45°.

Nabídka pracovních nářadí je široká

Kersten je dnes znám jako přední výrobce strojů pro komunální a zemědělské použití. Je však i výrobcem bohaté škály pracovních nářadí, a to jak pro jednonápravové stroje, tak pro nosiče dvounápravové, jako jsou traktory, vysokozdvižné vozíky, čelní nakladače či nákladní automobily. Z nabídky lze jmenovat mechanické smetáky v šířkách do 2,5m a do budoucna uvažují i o třímetrové variantě. Pro likvidaci plevelů a náletových rostlin např. z chodníků apod., jsou vhodné kartáče ze spirálového drátu. Toto příslušenství se dobře prodává např. ve Francii.
Zapomenout nemůžeme ani na sněhové radlice. Ty byly loni hodnoceny jako nejlepší produkt, jelikož celou Evropu zasypaly hromady sněhu. Na výběr je mechanické a hydraulické ovládání a možnost sklopení vlevo či vpravo. Výška je nastavitelná pomocí dvou splazů. Ve fázi přípravy je jednodušší varianta s fixním uchycením. K posypu slouží buďto odstředivé rozmetadlo se zásobníkem o objemu 70 litrů a záběrem plynule nastavitelným od 0,5 do čtyř metrů nebo válcové sypače různých šířek.
K nosičům nářadí i malotraktorům lze připevnit adaptér na odfuk listí, přičemž možná je jeho agregace vpředu i vzadu.
V sortimentu nemůže chybět lištová sekačka s protiběžnou kosou o záběru od 90 cm do 1,5m. Pro nastavení výšky se využijí dva splazy.
Nejnověji se Kersten společně s nizozemskou společností Rolugro pustil i do vývoje příslušenství pro umělé trávníky. Pro jejich údržbu, rovnání a čištění povrchu jsou k dispozici dva kartáče – pasivní, třídílný se záběrem 3 metry a aktivní s protiběžným pohybem kartáčů se záběrem 100 a 125 centimetrů.

Jednoúčelové stroje chybět nemohou

Vedle univerzálních nosičů nářadí K-Line a UBS-Line narazíme v nabídce i na jednoúčelové stroje. K oblíbeným patří rotační, cepové a Safety mulch sekačky na extenzivní plochy. V nabídce je více možností pracovních záběrů, v čem se však speciály neliší je nulový poloměr otáčení a extrémní svahová dostupnost.
Více než deset let se v sortimentu vyskytují stroje na odfoukávání a sběr listí a nečistot ze zpevněných ploch. Stroj na sběr je možno osadit jedním či dvěma hydraulicky poháněnými kartáči a sběrnou hadicí. Kartáče mohou být ve variantě plně plastové, plast/spirálový drát nebo plastové spirály na úklid sněhu a smetí. Sebraný materiál je shromažďován v látkovém zásobníku o objemu 350 litrů.
Pro realizace trávníků si v sortimentu vybereme půdní frézy a secí stroje, kdy pouhým jedním přejezdem zajistíme likvidaci starého trávníku, nakypření půdy, výsev travního semene a následné utužení povrchu.

Nabízí se i v Čechách

Ze 190 dnešních zaměstnanců se 80 věnuje produkci strojů a příslušenství. Většina, 66 z nich, se podílí přímo na výrobě strojů, jejich podporu a prodejní tým tvoří 14 zaměstnanců. Ročně je v továrně na okraji města Rees vyrobeno na 4500 kusů strojů, z nichž okolo 40 procent směřuje do zahraničí, na evropský trh. K neprodejnějším strojům v rámci Německa patří řada K Line, nejvíce stroje s označením K 2000. U všech strojů je oblíbenější varianta benzinových motorů, které jsou v nabídce od pěti do 18 koní.
Na prodejce narazíme po celé Evropě, silnou základnu mají kromě domácího trhu především v Belgii a Nizozemsku. Nově se tyto stroje budou dodávat i do České republiky a pod svá křídla je schová společnost Bonas, spol. s r. o., z Milevska. Bonas si tak rozšíří portfolio nabízených výrobků a českému trhu nabídne další značku jednoosých.

Adaptace na moderní výrobu

Ke zvládnutí a především dfokonalému naplánování výroby je třeba využívat moderních pracovních postupů a řešení. Společnost Kersten v současné době adaptuje výrobu na tzv. PPS systém (Product planning system). Veškerá příprava a výroba se tedy děje mechanizovaně a návazně za sebou. Důsledkem zavedení tohoto systému je zlepšení plánování výroby a tedy i zkrácení dodacích lhůt. Momentálně je systém využíván zhruba z 80 procent. K tomuto kroku se vedení společnosti odhodlalo nejen kvůli zjednodušení výroby a zkrácení dodacích lhůt. Dalším z důvodů zavedení podobného systému byla nutnost propojení s další výrobou, kterou se společnost Kersten zabývá. Pod značkou Kersten Group je totiž vedle společnosti Kersten Maschinen GmbH i společnost Display GmbH. Tato společnost se věnuje produkci prodejních regálů a stojanů. Georg Kersten ji zakoupil v roce 2010.
Velmi zajímavý a dnes často i ojedinělý je pohled na samotnou výrobu strojů a příslušenství. Ke každému dílu je přistupováno individuálně a v závěru výroby jsou jednotlivé komponenty strojů ručně smontovány dohromady, důkladně seřízeny a upevněny. Jednotlivé stroje jsou v závěru testovány a mohou tak beze studu zamířit ke svým novým majitelům, nově i z České republiky.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down