19.04.2016 | 12:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Někdy je třeba výkon, jindy obratnost a všestrannost

Traktory od 23 až přes 500 koní jmenovitého výkonu může nabídnout značka New Holland. V komunálním sektoru se pochopitelně ty nejvýkonnější modely tak často neuplatní, nicméně svoje místo si tato značka v technických službách určitě najde. Přesvědčili jsme se o tom v šumavské Železné Rudě, kde pracuje model T 6020 Elite a menší traktor T 3040. Společnost Šumavské zahrady zase využívá dva stroje T 3030 s řadou volitelných agregací.

Od roku  2012 pracuje v Železné Rudě traktor New Holland T 6020 Elite, který nahradil dosluhující Zetor Horal System a jako všestranný univerzál doplnil stávající strojový park. V zimě pracuje především při údržbě komunikací v agregaci se sněhovou radlicí a sypačem, v letních měsících pomáhá hlavně při dopravě materiálu. Traktor poháněný čtyřválcovým elektronicky řízeným motorem se systémem Common Rail pracuje v základu se jmenovitým výkonem 120 koní s navýšením na 140 koní. Vzhledem k tomu, že na Šumavě se pohybuje převážně v kopcovitém terénu a v letních měsících pracuje v agregaci s hákovým nosičem kontejnerů na tandemové nápravě s nosností 10 tun, bylo třeba navýšit výkon na 160 koní. Nasazení v horském terénu tak traktor navíc s dotíženými všemi koly vodou s nemrznoucí kapalinou zvládá s přehledem a snížila se i spotřeba pohonných hmot. Ta se pohybuje s plně naloženým desetitunovým kontejnerem při přepravě okolo deseti litrů na motohodinu a se sněhovou radlicí spotřebuje motor ještě o dva litry nafty méně.

V roce 2013 začala spolupráce společností ARBO a Šumavské zahrady. Tato firma sídlí právě v Janovicích nad Úhlavou a převážně se zabývá realizacemi a údržbou zahrad. Uvedená činnost vyžaduje nasazení celé řady potřebné různorodé mechanizace. Jejím nosičem se stal traktor New Holland T 3030, nejvýkonnější model třítisícové řady s klasickým sáním. První dodávka neobsahovala pouze traktor. Stroj byl v základu vybaven čelním nakladačem Quicke 160C. Nakladač s tlumením rázů, mechanickým paralelogramem a funkcí pro aktivní nářadí pracuje s lopatou a paletizačními vidlemi. Traktor ovšem není využitý pouze s čelním nakladačem, součástí první dodávky byla též půdní fréza a podkopové rameno se třemi typy lžic.*

Více v časopisu Komunální technika 4/2016.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down