Největší skandinávský přístav snižuje uhlíkové emise

S cílem urychlit přechod na provoz bez fosilních paliv v odvětví dopravy spojila Scania své síly s Volvo Group, Stena Line a přístavem v Göteborgu. Tato spolupráce má zajistit snížení emisí uhlíku spojených s provozem největšího přístavu ve Skandinávii o 70 % do roku 2030.

Obchod a nákladní doprava jsou důležité pro veřejné blaho i zajištění funkcí a rozvoje společnosti. Sektor dopravy je složitý systém, ve kterém různé druhy dopravy a organizace musí společně čelit velkým výzvám v oblasti ochrany klimatu.

„Žádná samotná firma ani jednotlivec nedrží klíč k řešení těchto problémů. Spolupráce je zásadní a my jsme rádi, že jsme dokázali spojit dva největší výrobce nákladních vozidel a největší trajektovou společnost na světě. Díky našim kolektivním znalostem, šíři produktů a přítomnosti na trhu toho můžeme společně dosáhnout opravdu hodně“ říká Elvir Dzanic, výkonný ředitel Správy přístavu Göteborg.

Iniciativa Tranzero

Tato iniciativa se zaměřila na jeden milion přijíždějících kamionů a 55 000 tun emisí uhlíku, které každý rok vyprodukuje silniční doprava v přístavu Göteborg. Iniciativa zahrnuje také elektrifikaci námořní dopravy.

Zúčastněné společnosti zavedou řadu vzájemně provázaných opatření, aby urychlily přechod na dopravu bez fosilních paliv. Zároveň již byla také zahájena analýza potřeb s mapováním toků nákladu.

Správa přístavu Göteborg poskytne potřebnou infrastrukturu a přístup k alternativním palivům pro těžká vozidla. Scania a Volvo předloží obchodní nabídky svým uživatelům těžkých nákladních vozidel a zajistí, aby se pozemní doprava postupně obešla bez fosilních paliv v souladu s cíli stanovenými přístavem. Společnost Stena Line bude rovněž hrát klíčovou roli tím, že zajistí, aby na trase Gothenburg – Frederikshavn byla do roku 2030 do provozu uvedena nová plavidla bez fosilních paliv.

Podpora vlády

Iniciativa Tranzero získala podporu švédské vlády a je v souladu s ambicí Švédska stát se první zemí na světě, která se obejde bez fosilních paliv. „S vládou si dlouhodobě vyměňujeme názory a nápady, jak situaci řešit. Naše cíle jsou stejné. Dopravní sektor musí opustit svoji závislost na fosilních palivech. S iniciativou Tranzero děláme v tomto ohledu značný krok vpřed,“ uzavírá Dzanic.*

Zdroj/Scania

Foto archiv firmy

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down