04.05.2023 | 09:05

Největší evropská výstava pod širým nebem

V německém Eisenachu se od 18. do 20. června uskuteční již podvanácté veletrh demopark – největší venkovní evropský veletrh svého druhu. Jde o výstavu určenou především profesionálům z oblasti péče o zeleň, zahradníkům a zahradním architektům i zástupcům měst a obcí.

Více než 100 inovativních strojů, zařízení a softwarových nástrojů určených pro využití v obcích, při údržbě zeleně a výstavbě golfových hřišť se zúčastnilo letošní náročné soutěže o nejlepší inovace, které budou představené na demoparku. Šestnáct z nich bude v červnu oceněno prestižními zlatými a stříbrnými medailemi.

„Kdo přijede do Eisenachu, vstupuje do sféry budoucnosti zeleného sektoru a uvidí, jakým směrem se ubírají trendy, pokud jde o vhodné moderní technologie i řízení podniku,“ říká dr. Tobias Ehrhard, obchodní ředitel veletrhu demopark.

Dotýkat se, nejen se dívat

Blízko k návštěvníkovi, blízko k praxi. Veletrh demopark se od svého vzniku řídil tímto pojetím. „Chceme, aby si lidé mohli osahat a vyzkoušet špičkové technologie. Pouhý pohled na ně obvykle nestačí,“ vysvětluje Ehrhard.

Kdo je kdo v tomto odvětví

Demopark na letošním ročníku opět dokáže svou přitažlivost pro celé odvětví. Veletrhu se zúčastní přibližně 400 vystavovatelů na ploše 25 hektarů a mnoho vystavovatelů znatelně zvětšilo své stánky.

„Je potěšující, že jsme úspěšní i na mezinárodní scéně. Téměř 80 zahraničních vystavovatelů přijede z celkem 14 evropských i mimoevropských zemí,“ zdůrazňuje ředitel veletrhu.

Objem německého trhu na miliardové hranici

Výrobci strojů, zařízení a softwaru pro ekologickou údržbu v Německu dosáhli v posledních čtyřech letech kumulativní nárůst prodeje o téměř 30 procent. „V roce 2022 to znamenalo, že objem výroby se pohyboval ve výši 570 milionů eur, což je nové historické maximum. Společně s dovozem činil obrat dokonce 970 milionů,“ uvádí Tobias Ehrhard.

V členění podle jednotlivých průmyslových segmentů byl v roce 2022 nejsilnější nárůst zaznamenán v péči o zeleň (sečení a kultivace půdy), a to o osm procent. Náklady na údržbu komunikací a veřejných prostranství vzrostly ve stejném období o tři procenta a následovala zimní údržba s nárůstem zhruba 2,5 procenta. Předpokladem je další nárůst tržeb o šest procent a další růst výroby potřebných strojů, čemuž odpovídá i množství přijímaných zakázek v německých výrobních závodech.

„Poptávka je vysoká jak na národní, tak na mezinárodní úrovni. Náš export výrazně přesahující 50 procent mezitím jasně ukazuje, že inovativní stroje a zařízení vyrobené v Německu mají úspěch a jsou úspěšně využívány,“ říká Ehrhard.

Impuls k efektivitě díky automatizaci a digitalizaci

Technologický pokrok, který je dynamičtější než kdy jindy i v oblasti péče o zeleň, je klíčovou hnací silou poptávky prakticky na všech trzích. Trend směřující k automatizaci a digitalizaci rychle postupuje v celém odvětví. „Vyšší efektivita, lepší kontrolovatelnost a monitorování, dokumentace v reálném čase a propojení do sítě jsou klíčovými koncepty,“ vysvětluje Ehrhard.

Co to ale znamená konkrétně? Vzdálené monitorování strojů nabízí hmatatelný příklad. To znamená, že poloha a provozní stav strojů, které jsou jím vybaveny, lze neustále sledovat prostřednictvím internetu. Tímto způsobem mohou majitelé a správci vozových parků zajistit, aby případná vybočení ze stanovené činnosti nebo provozní závady byly okamžitě zjištěny a bylo možné rychle přijmout nápravná opatření v případě problémů, v některých případech dokonce pomocí dálkové diagnostiky.

„Ti, kteří se chtějí něco dozvědět o údržbě zeleně v městském prostředí, si v Eisenachu přijdou na své. Stejně jako ti, které zajímají témata z oblasti digitalizace a udržitelnosti nebo řízení podniku. Pod hlavičkou „Budoucnost a perspektivy pro obce“ poskytneme letos nové podněty a příležitosti v našem oboru,“ shrnuje ředitel veletrhu.*