08.02.2010 | 03:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejlepší stroje nestárnou

Jedna z našich předvánočních služebních cest si vytyčila za cíl jihočeskou Třeboň. Nejeli jsme si do tamního vyhlášeného kraje rybníků pro znamenitého štědrovečerního kapra, který má v této oblasti dokonce přidělenou ochrannou známku. Navštívili jsme Technické služby Třeboň, s. r. o.

Důvody byly tři: jednak poznat činnost podniku, za druhé zúčastnit se předávání univerzálního komunálního kloubového nosiče Holder C 245 a také získat podrobnosti o možnosti pronájmu techniky, což je jeden z produktů, který nabízí firma Myland, s. r. o.

 

Vzhledem k tomu, že Třeboň je městem lázeňským, musí náležitě vypadat, což ale neznamená, že by ostatní města neměla o svůj vzhled pečovat... Proto putují nemalé finanční prostředky – kolem čtyř milionů korun ročně – do údržby veřejné zeleně. Tato činnost se týká především 30 ha travnatých ploch, lázeňského parku o rozloze 39 ha, prořezávek stromů a živých plotů, péče o květinové záhony, mísy a závěsné truhlíky. Z techniky pomáhá pět sekaček Etesia, traktory s vyžínacími rameny, křovinořezy a motorové pily.

 

„Chceme, aby městská zeleň dobře vypadala, a tak dáváme přednost sběru. Většinu ploch v centru sekáme intenzivně pět- až sedmkrát ročně, další místa doznávají tři seče za rok a okrajové části, které třeba ani nejsou ve vlastnictví města, ale musí také dobře vypadat, jednou ročně mulčujeme,“ sdělil nám jednatel firmy Vladimír Janíček.

 

Odpady se na Třeboňsku svážely až doposud lineárními presy Ros Roca na podvozcích Renault. Tato firma podle jednatele Janíčka zvolila před lety velmi dobrou strategii prodeje s příznivými cenami, kdy se nabídka její techniky strefila do období náhrady dosluhujících Liazů. Aktuálně si Technické služby Třeboň pořídily vozidlo MAN s děleným vyklápěčem Haller. Důvodem byl hlavně odvoz popela z vesnic.

 

Pro doplnění parku vozidel Multicar si jako pomocníka pro letošní zimu Technické služby pronajaly od firmy Myland, s. r. o., univerzální komunální kloubový nosič nářadí Holder C 245 (dovozce KIS plus, a. s.) se šípovou radlicí a sypačem o objemu 0,4 m3 od firmy Simed. Uplatní se především v úzkých a obtížně průjezdných místech, kde nahradí ruční práci. Jak řekl jednatel Janíček, osvědčí-li se nosič v praxi, podnik si ho zakoupí k využití po celý rok při rozmanitých činnostech. Výhodou Holderu je totiž právě univerzálnost; lze s ním agregovat veškeré myslitelné nářadí.

 

 „I když chodníkový zákon platí již od léta, většina obcí nechala řešení zimní údržby na poslední chvíli a mnohé rozpočty s investicemi nepočítaly. Proto jsme přišli s nabídkou krátko i dlouhodobého pronájmu techniky, což je vzhledem k aktuální rozpočtové situaci velmi výhodné. Navíc se říká, že nejlepší vozidlo je to, které nestárne, a je k dispozici vždy ve výborném technickém stavu,“ vysvětlil jednatel společnosti Myland Jiří Fiurášek.

 

Firma Myland nabízí speciální projekty na snižování nákladů při financování komunální techniky již od roku 2003. Tento směr drží a snaží se přinášet pravidelně inovace. Vizí pro příští období je optimalizace vytěžování komunálních strojů.

 

Technické služby Třeboň jsou členem Sdružení veřejně prospěšných služeb, které má více než sto členů a je zejména jedinečným uskupením pro předávání zkušeností mezi členskými subjekty. Sdružení je také například poradním orgánem ministerstva životního prostředí, které zve například jeho členy jakožto zástupce praxe k projednávání připravovaných legislativních návrhů.

 

Celý článek je otištěn v čísle 2/10 časopisu Komunální technika.

Autor:  Jan Kroupa

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down