07.03.2013 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nejen práce, ale i sport a hry

„Góóóól!“ Je to nádhera, když tribuna burácí, poté, co jej místní družstvo vsítí. Jaro je za dveřmi a s ním nejen sezóna údržby zeleně, ale i jarní část fotbalových a jiných sportovních klání. Každý starosta ví, že mít krásně upravenou obec s pečlivě zastřiženými trávníky a parky nestačí. V obci to musí žít a sport je nedílnou součástí tohoto života.

Obě věci se dají krásně skloubit a zabít dvě mouchy jednou ranou. Stroje pro údržbu zeleně mohou pečovat i o hřiště či sportovní areály. John Deere má se se sportem úzké vazby po dlouhá léta, a to i s tím na vrcholné úrovni. Jeho stroje pomáhaly například již roku 1980 při zimních olympijských hrách v americkém Lake Placid. V roce 2009 sloužily pořadatelům mistrovství světa v lyžování v Liberci a rok poté na fotbalovém světovém šampionátu v Jižní Africe. A golfová technika John Deere připravuje hřiště po celém světě, například pro profesionální turnaje PGA tour.

Třívřetenový univerzál

Ale vraťme se k našim obcím a hlavně hřištím. Na nich bývá nejpoužívanějším strojem John Deere třívřetenová sekačka 2653B Precision Cut. Jde o univerzální a výkonnou sekačku, která je často využívána i na sečení parků a zelených ploch, tedy tam, kde záleží jak na přesném střihu, tak na kráse trávníku.
Kvalitní práci odvádějí nová vřetena QA7 26 (záběr 66 cm) nebo QA7 30 (záběr 76 cm). Celkový pracovní záběr trojice vřeten tak může být podle zvolené verze 1,83 nebo 2,13 metru. Pod zkratkou v označení vřeten QA se skrývají slova „Quick Adjust“, tedy rychlé nastavení. U sekaček John Deere můžete zapomenout na pracné seřizování každé strany zvlášť. Díky převratnému systému Speed Link stačí vzít do ruky akumulátorovou vrtačku a z jednoho místa nastavit výšku sečení na obou stranách žací jednotky zároveň. Nic rychlejšího ani jednoduššího neexistuje.

Co ocení rozhodčí

Kromě přesného a rovného střihu (ne nadarmo má John Deere 2653B v názvu ještě příponu „Precision Cut“, tedy přesný střih) má tento stroj ještě jeden velký klad. Celou žací jednotku vedou těsně nad povrchem v nastavené výšce opěrné válce, vpředu jeden hladký, drážkovaný nebo spirálový a druhý hladký vzadu. Jejich zásluhou vznikají mezi jednotlivými přejezdy pruhy, které vypadají pěkně na pohled a hlavně přijdou vhod sudímu při posuzování ofsajdů.
Vyspělý pohon všech kol
John Deere 2653B Precision Cut má skvělý poměr výkonu a hmotnosti. Je lehký a díky kapalinou chlazenému tříválci Yanmar s výkonem 14,6 kW (téměř 20 koní) i výkonný. Proto je také vybaven vyspělým pohonem všech tří kol, který při prokluzu jednoho z kol okamžitě přenáší více výkonu na ostatní, více zatížená nebo na lepším povrchu jedoucí kola. Tato vymoženost se sice na rovných plochách fotbalových stadiónů příliš neuplatní, zato v členitém a svažitém terénu obecních travnatých ploch a parků zajistí, že stroj jede skutečně tam, kam vy chcete, a předejde poškozením trávníku.

Pro univerzálnější službu

Nejlepší sestřih trávníku samozřejmě zajistí vřetena, protože nesečou, ale díky tomu, že mají protiostří, opravdu stříhají. Současně jsou však náchylnější na poškození, pokud jim přijde do cesty klacek, kámen nebo jiné nežádoucí předměty. Proto někdo raději sáhne po všestrannějším rotačním žacím stroji. John Deere má v zásobě víc takových, které zároveň dokážou připravit i kvalitní trávníky fotbal a jiné sporty.
Má-li obec třeba jen jedno hřiště, mohla by si vystačit s výkonnou motorovou sekačkou. Tady je dobré vědět, že i mezi sekačkami John Deere se najdou modely s opěrným zadním válcem, který umí vytvářet krásné pruhy.

Pro mulčování i sběr

Ideálním pomocníkem správce fotbalového hřiště je zahradní traktor. V nabídce značky John Deere lze vybírat mezi modely vhodnějšími pro mulčování (bez sběrného koše) a pro sběr. Z nich ční hlavně dva modely se zadním středovým výhozem – John Deere X155R (výkon 17 koní, záběr 107 cm a koš na 300 litrů) a John Deere X305R (20 koní, 107 cm a koš na 300 litrů), jehož dvounožové žací ústrojí je vybaveno systémem TurboStar. Ten pomocí ventilátoru vytváří pod krytem ústrojí podtlak, díky němuž traktor dokonale „vyluxuje“ posečenou hmotu a s ní i všechny nečistoty na ní. Zbývá dodat, že systémem TurboStar jsou vybaveny i některé motorové sekačky John Deere.
Větší obce s více hřišťmi a rozlehlejšími travnatými plochami se budou poohlížet spíše po výkonnějším žacím stroji nebo traktoru s žacím ústrojím. Pokud hledají kvalitu práce i samotného stroje, zaručující spolehlivou službu po mnoho let, určitě zůstanou pořád u stejné značky, protože i v této oblasti má John Deere rozhodně co nabídnout.

Popisek: Rotační stroje jsou univerzální, ale vřetena dokážou udělat lepší sestřih

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down