21.11.2017 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nedostatek řidičů pomáhají řešit technologie

Mezi nejvýznamnější dodavatele techniky na zimní údržbu komunikací se u nás řadí společnost Unikont Group. s. r. o. Vyrábí vlastní speciální nástavby, ale především zastupuje na českém trhu dánského producenta cestářské techniky EPOKE A/S.

Tento výrobce je v evropském měřítku na špičce také s ohledem na inovace, a tak jsme byli zvědaví na nové trendy i pro letošní zimní sezónu. Jedním z hlavních témat letošní zimy byla situace se soutěžemi Ředitelství silnic a dálnic ČR na zimní údržbu silnic prvních tříd ve všech krajích. Poprvé v historii v nich uspěli v nadpolovičním počtu oblastí noví zhotovitelé. Jedná se především o firmy buď z oblasti silničního stavitelství, nebo celorepublikově působící soukromé společnosti poskytující komunální služby. Tato skutečnost se tedy projevila na trhu výrazně zvýšenou poptávkou po nové technice.

Základní technologie posypu zvlhčenou solí zůstala zachována i pro další období, ale zvýšily se nároky na digitální vykazování činnosti sypačů. Nově jsou například všechna vozidla vybavena snímači teploty povrchu vozovky i vzduchu. Tyto údaje se online přenášejí každých několik sekund do dispečinku spolu s ostatními parametry posypu jako součást datové věty formátu EN15430. Čidla jsou tedy připojena do řídicí jednotky nástaveb EpoMaster X1 a je možné teploty sledovat též na displeji. Údaje neslouží jen k následné kontrole zadavatelem, ale je i možné podle nich automaticky měnit dávkování soli. Tato technologie zvaná Epoke EpoTherm zajistí zpřesnění údržby podle skutečných podmínek, ale i úspory nákladného posypového materiálu.*

(Podrobnosti v Komunální technice 11/2017)

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down