13.10.2021 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Návrat ke čtyřválcovým motorům

Široký sortiment komunálních traktorů zahrnující modely s výkony motorů od 12 do 62 koní najdeme ve výrobním programu značky Kubota, kterou v České republice výhradně zastupuje společnost K.B.T. PROFTECH. Na výstavě Den Zemědělce v Kameni měly traktory Kubota opravdu široké zastoupení a samozřejmě nechyběly ani letošní novinky.

„Výroba nových modelů postupně nabíhá, takže na některé ještě čekáme. Pochopitelně jde již o stroje, jejichž motory splňují nové přísnější emisní normy. Jako velké plus vidím fakt, že u veškerých vyráběných strojů s výkonem nad 40 koní se Kubota vrátila ke čtyřválcovým motorům. U čtyřválce je samozřejmě složitější splnit požadované emisní normy, ale povedlo se a motory disponují lepšími parametry (výkon, točivý moment). Pokud hovoříme o motorech, musím připomenout, že každý z vyráběných modelů traktorů i žacích strojů do výkonu 45 koní má svůj originální vlastní motor s ideální konfigurací a optimální sladění potřebného výkonu, spotřeby a podobně. Vývoj tak široké škály pohonných jednotek je finančně náročný, ale při množství vyrobených kusů se rozhodně vyplatí,“ říká produktový manažer společnosti K.B.T. PROFTECH Pavel Lorek. Jak upozornil, s využitím nových motorů se zvedá výkon vyráběných modelů z dřívějších 41 na 45 koní, z 50 na 52 koní a z 60 na 62 koní.

Řada L1 ve verzi s kabinou

Novinkou je komunální traktor Kubota L1-522 ve verzi s polskou kabinou Naglak. Výrobní řada L1 zahrnuje sedm modelů o výkonu 38, 45 a 52 koní (kromě modelu 522 jde o jednoduché, ale výkonné traktory bez kabiny). Model L1-522 je poháněn kapalinou chlazeným čtyřválcovým dieselovým motorem s výkonem 52 koní a systémem přímého vstřikování paliva common rail. K dispozici je buď mechanická převodovka s možností řazení osmi rychlostí pojezdu vpřed i vzad, nebo třístupňová hydrostatická převodovka. Zdvihový výkon zadní hydrauliky dosahuje 1750 kg.

Všestranné a pohodlné traktory

S novými čtyřválcovými kapalinou chlazenými dieselovými motory s přímým vstřikováním paliva pracují i kompaktní komunální traktory Kubota L2-522 vyráběné ve verzích s ochranným rámem R-ROPS či s kabinou Naglak. Jde o pohodlné všestranné traktory s efektivním provozem. U traktorů výrobní řady L2 je k dispozici mechanická převodovka s reverzací (16/16) s plazivou rychlostí ve standardu, popřípadě třístupňová hydrostatická převodovka s redukcí (šest stupňů). Zadní tříbodový závěs má zdvihový výkon 1750 kg, pojezdová rychlost dosahuje 30 km/h. Nejvýkonnější model L2-622 je vybaven originální prostornou kabinou.

Funkční a ekonomická varianta traktoru

Jediným z prezentovaných traktorů, jehož pohonnou jednotkou není motor Kubota, je model EK1-261 s tříválcovým motorem Mitsubishi o výkonu 24,4 k. Jde o traktor vyráběný v Indii pod značkou Escorts-Kubota. Jednoduchý traktor s velice příznivou cenou je ekonomicky zajímavým ekvivalentem originálního modelu B1241. Traktor s mechanickou převodovkou (9/3), pojezdem 2 x 4 / 4 x 4, uzávěrkou diferenciálu a v základu se zadním tříbodovým závěsem kategorie I je vybaven ochranným rámem. Je vhodný k agregaci čelního nakladače a dalších pracovních adaptérů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down