12.08.2013 | 11:08

Národní rekord ve sběru baterií překonán

V městské části Praha 4 bylo 23. května 2013 sesbíráno 3727,17 kilogramů baterií a tím byl vytvořen nový český rekord ve sběru vybitých baterií v kategorii „Absolutní posbírané množství“.

Městská část Praha 4 a nezisková společnost ECOBAT s. r. o. zorganizovaly hromadný sběr malých spotřebních baterií a monočlánků. Ve čtvrtek 23. května v době od 11 do 16 hodin přineslo do Centrálního parku na Pankráci použité baterie 29 škol, místní firmy, instituce i jednotliví občané. Na průběh pětihodinového sběru dohlížel komisař z pelhřimovské Agentury Dobrý den, který vzápětí potvrdil rekord ve sběru použitých baterií v kategorii „Absolutní posbírané množství“. Tento rekord byl zaregistrován do České databanky rekordů.
V Praze 4 bylo při této příležitosti sesbíráno celkem 3727,17 kilogramů baterií, což znamená v přepočtu 29,20 gramů na jednoho obyvatele městské části. Byl tak překonán rekord, který od roku 2008 drželo město Ústí nad Labem s celkovým množstvím 1472,6 kg. Prvenství v kategorii „Množství nasbírané na jednoho obyvatele“ zůstává i nadále městu Staré Město u Uherského Hradiště s 159,58 g/obyvatel.
„Jsem moc rád, že městská část Praha 4 národní rekord vytvořila. Děkuji obyvatelům, školským zařízením, obchodnímu centru DBK Budějovická, DM drogerii, Vazební věznici Pankrác, Diakonii Broumov, Krajskému ředitelství police hlavního města Prahy, Thomayerově nemocnici v Krči, České televizi, EKO-KOMu a ELEKTROWINu za odevzdané baterie“, řekl Ing. Jiří Bodenlos, zástupce starosty MČ Prahy 4 a pokračoval „Naším handicapem je, že jsme nejlidnatější městskou částí hl. m. Prahy a 5. městem v ČR (Praha, Brno, Ostrava, Plzeň a MČ Praha 4), což znamená, že na prvenství v kategorii „Množství nasbírané na jednoho obyvatele“ jen tak nedosáhneme. Museli bychom vysbírat minimálně 20 368 kilogramů. I tak jsme nastavili vysokou laťku, kterou bude těžké překonat.“
Pokusy o národní rekord ve sběru baterií jsou realizovány ve spolupráci s neziskovou organizací Ecobat s. r. o. již od roku 2008. V různých městech ČR tak již proběhlo 22 pokusů.