Nářadí určené výhradně profesionálům

Před třiceti lety v roce 1981 zahájila svoji činnost francouzská nezávislá společnost Noremat. Od svého založení se specializuje na konstrukci a výrobu ucelených řad mulčovačů, vyžínačů, příkopových ramen, štěpkovačů a příslušných adaptérů určených pro profesionální použití. Od letošního roku zastupuje v České republice, na Slovensku a Ukrajině značku Noremat společnost Adacom.

Produkty značky Noremat jsou známé nejen ve Francii, ale i  v mnoha dalších evropských i světových zemích. Společnost zaměstnává 140 lidí a její doménou je důraz na nová progresivní technická řešení s akcentem na efektivitu provozu strojů i zvýšenou ochranu životního prostředí. Tuto filosofii potvrzuje řada schválených patentů. Při konstrukci nových produktů je zohledněno pohodlí obsluhy při práci i snadná údržba stroje. Proto se firmě podařilo navázat spolupráci s renomovanými světovými výrobci nosičů, na jejichž stroje své adaptéry bez problémů dodává.

V samotné Francii působí pro zajištění služeb uživatelům sedm regionálních kanceláří, při exportu spoléhá firma Noremat na síť výhradních dovozců.

 

Proč pouze zadní agregace?

Všechna vyráběná příkopová ramena Noremat se montují na traktor dozadu. Jaké jsou hlavní důvody tohoto řešení? Pohon adaptéru je při zadní montáži zadním vývodem a není pro něj třeba řešit nové výstupy a značné prodloužení hydraulických hadic, jak tomu je při bočním nebo čelním uchycení ramene. Předsunutí ramene zajišťuje obsluze ideální výhled na adaptér při práci, jelikož zorné pole zůstává zcela otevřené. Rameno nebrání výhledu ani při přepravě, jelikož může být zcela složeno v obrysu stroje. Jednoduché je i ovládání ramene a vyhovuje i jeho schopnost vyhýbání se překážkám (90°), kterou například čelní montáž nabídnout nemůže. Rychlé a jednoduché připojení i odpojení adaptéru umožňuje traktor plně využít i pro jiné potřeby.

Ramena Noremat mohou být podle typu agregována do tříbodového závěsu nosiče (traktoru), případně lze využít tříbodového závěsu s adaptačním šasi nebo rychloupínací šasi bez použití zvedacích ramen. Další variantou je pětibodové rychloupínací šasi též bez použití zvedacích ramen.

Pokud se zákazník rozhodne pro pořízení předsunutého příkopového ramene, je důležité, aby předem vyspecifikoval parametry traktoru, s kterým bude rameno agregováno. Výroba šasi přímo na míru i jeho následná montáž na místě je potom velice jednoduchá, a to při minimálních nákladech.

Při správné volbě vhodného nosiče je důležitá především jeho hmotnost a její rozložení. U pracovního záběru ramene mezi čtyřmi až pěti metry dosahu by se měla optimální hmotnost traktoru pohybovat v rozmezí dvou až čtyř tun. Pokud obsluha pracuje s dosahem ramene 10 metrů, je třeba, aby se minimální hmotnost nosiče blížila osmi tunám. Dalším důležitým parametrem pro bezproblémovou práci příkopového ramene je výkon motoru nosiče, i když zde je optimální výkonové spektrum přeci jenom širší. Rameno s pracovním záběrem  čtyři až pět metrů může být agregováno s traktorem o výkonu 65 až 105 koní, desetimetrový záběr potřebuje výkon motoru 160 až 190 koní, samozřejmě při odpovídající hmotnosti nosiče.

 

Patenty podle potřeb uživatelů

Zatím 18 patentů zdobí produkty značky Noremat. Inovativní řešení je založeno na potřebách uživatelů a jejich zkušenostech z praktického provozu. Uveďme alespoň ty nejdůležitější.

Hned tři důležité parametry v sobě zahrnuje koncept Visiobra. Čep je posunutý doleva, druhá část ramene je předsunutá vpřed a zároveň je řešena jako teleskopická. Tím je zajištěn dokonalý výhled řidiče a komfortní ovládání stroje, navíc se rameno snadno vyhýbá překážkám. Důležitá je i bezpečnost práce, jelikož traktor nemusí zasahovat do levého jízdního pruhu ani při vyžínání krajního pásu na krajnici.

Posunutí čepu více doleva zajišťuje vyšší stabilitu nosiče, lépe rozloženo je i zatížení zadních pneumatik. Proto se pravá zadní pneumatika méně opotřebovává. Navíc pravé zadní kolo působí jako podpěra a nikoli jako zvratný bod jako v případě klasického řešení. Levé zadní kolo tak není nutno doplňovat o přídavné závaží. Při tomto řešení může stroj pracovat i v užších prostorách bez speciálního doplňkového zařízení.

Proti poškození je rameno chráněno možným úhybem s dvojím tlakem. Pokud adaptér narazí na překážku, nebo začne být pracovní rychlost traktoru vysoká vzhledem k náročnosti terénu a hustotě  udržovaného porostu, stoupá tlak v hydraulickém válci otáčení ramene. Překročí-li tlak stanovenou mez, otevře se ventil, tím se tlak sníží a rameno se odkloní směrem vzad. Díky včasnému úhybu ramene je sníženo na minimum vyřazení stroje z provozu a zajištěna jeho prodloužená životnost.

Aby nebyla ohrožena stabilita stroje při práci s ramenem ve svislé poloze a nehrozila situace, při níž by rameno vlastní vahou překročilo rovnovážnou polohu a klesalo směrem do vozovky, je v první části ramene umístěno čidlo měnící automaticky charakteristiku hydraulického válce z jednočinné funkce na dvojčinnou. Tento systém funguje zcela automaticky, obsluha se může plně věnovat řízení stroje při jeho plné kontrole a v bezpečí.

K bezpečnosti provozu přispívá též sériově dodávaný tlumič pro couvání. Pokud dojde při vyžínání k nárazu ramene na překážku, je hydraulický válec otáčení ramene vystaven zvýšené námaze a hrozí jeho prasknutí. Proto je kryt uchycení pístu s kloubem spojen s polyuretanovým tlumičem, který působí jako pružina. V případě kolize nebo chybného manévru se rameno posune směrem vpřed a zabrání tak prasknutí válce. Toto řešení je účinné také při náhlém zabrzdění stroje například při práci na  klesající komunikaci. 

Servisní obsluha jistě ocení systém rychlého upínání nožů Y Fixaspeed dodávaného na objednávku. Při něm jsou nože montovány i demontovány bez potřeby použití jakéhokoli  nářadí. Nože jsou na svém spodním konci širší a zachovávají svůj pracovní úhel po celou dobu své životnosti. Neztrácejí tak svoji účinnost a nemění se ani kvalita střihu travního porostu. Oko uchycení nože je na obou stranách zaoblené, proto nedochází k předčasnému opotřebení třmenů.

Standardně dodávané nože Y, jimiž jsou sériově osazovány rotory vyžínacích hlav, zvládají zpracování různých typů porostů bez potřeby výměny. Především při vyžínání trávy je možné využít též nožů lžícového tvaru. Tento typ nožů je montován na třmeny s pootočenou osou. Nože stříhají zpracovávaný materiál svou koncovou plochou a zajišťují tak, především při sečení hustších porostů, lepší ventilaci uvnitř vyžínací hlavy.

 

Ve třech modelových řadách

Příkopová ramena Noremat se vyrábějí ve třech modelových řadách zahrnujících celkem sedm typů ramen. Ramena řady Pro mají dosah 4,3 až 5 metrů a jsou v nabídce zastoupena modely Malinia, Axiona a Prodigia. Modely Tonica a Optima patří do výrobní řady Pro/TP s dosahem 5 až 6 metrů. Třetí řada s označením TP a modely Magistra, Bimax a Multimax nabízí pracovní dosahy ramen v rozmezí 5,5 až 11, 5 m.

Ramena mohou být pro každý druh práce vybavena odpovídajícím originálním adaptérem. V nabídce nechybí několik typů univerzálních i speciálních vyžínacích a mulčovacích jednotek, k dispozici je i speciální jednotka pro intenzivní mulčování v lese, nůžky na větve, kotoučová pila nebo příkopová fréza.

 

Roman Paleček

 

Celý článek vyšel v časopise Komunální technika 3/11.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *