Na stavebním veletrhu INTERMAT 2024 s novinkami i stálicemi v sortimentu

Bobcat na nedávném veletrhu INTERMAT (Paříž, 24.-27. 4. 2024), který se koná jednou za tři roky a letos se vrátil kvůli kovidové pandemii do kalendáře poprvé od roku 2018, představil kromě jiného také koncept elektrického teleskopického manipulátoru TL 25.60e – obrázek.

Tento stroj s nulovými emisemi, který je poháněný kapalinou chlazenými bateriemi, dokazuje, že je možné dosáhnout skutečně udržitelného provozu bez kompromisu na výkonu.

„Zelený“ univerzál

Stále se nachází ve fázi vývoje a není dosud komerčně dostupný. Má jmenovitou užitečnou nosnost (ROC) 2,5 tuny, což odpovídá výkonu jeho dieselového ekvivalentu. Se třemi samostatnými elektromotory zkonstruovanými pro maximální účinnost, hydrostatickou převodovkou pro vyšší výkon, maximální rychlostí 25 km/h a stejnými superkompaktními rozměry jako u konvenčního modelu TL25.60 přináší nízkou hlučnost, minimální provozní náklady a všestrannost.

Serge Boyer, produktový manažer pro teleskopické manipulátory, Bobcat EMEA, uvedl: „Stejně jako jeho dieselový protějšek byl i stroj Bobcat TL25.60e zkonstruovaný s maximálním důrazem na všestrannost použití. Díky kompaktním rozměrům, nízké hlučnosti a nulovým emisím je tento teleskopický manipulátor vhodný pro nejrůznější aplikace včetně práce ve stísněných prostorech stavenišť a v centrech měst.“

Vijay Nerva, vedoucí inovací, Bobcat EMEA, dodal: „Filozofií Bobcat je navrhovat inovativní design, který klade do popředí jak nejmodernější technologie, tak pohodlí obsluhy. Naše propojení ergonomie a digitalizace, jehož příkladem je průhledná obrazovka T-OLED, nám umožňuje zavádět přizpůsobitelné interaktivní funkce, aniž bychom tak činili na úkor pohodlí a prostorné konstrukce kabin našich strojů. Věříme, že tato harmonická kombinace digitálních řešení a konstrukce zaměřené na obsluhu má potenciál změnit budoucnost odvětví stavebních strojů k lepšímu.“

Další inovace

Vedle konceptu stroje TL25.60e předvedl Bobcat na veletrhu INTERMAT 2024 rozsáhlou řadu techniky, například minirypadla, smykem řízené nakladače, kompaktní pásové nakladače, rypadla-nakladače, kompaktní kolové nakladače, zahradní a komunální techniku, mobilní zdroje napájení, zařízení pro manipulaci s materiálem a mnoho dalšího.

Kromě konceptu elektrického teleskopického manipulátoru TL25.60e využila společnost Bobcat veletrh k tomu, aby zde uvedla na trh své zcela nové generátory PG40 a PG50. Výrobce představila také mnoho dalších nedávných novinek a inovací, jako jsou smykem řízené nakladače S630 a S650 řady M s motory Stage V, kompresor PA12.7V, jednotky umožňující provoz na hydrogenovaný rostlinný olej (HVO), aktualizovanou řadu otočných teleskopických manipulátorů pro trhy v Evropě, na Blízkém východě a v Africe (EMEA) a systém varování a předcházení kolizím.

Koncept nakladače Bobcat RogueX2, jehož premiéru jsme zaznamenali letos v lednu na výstavě CES 2024, absolvoval na veletrhu INTERMAT 2024 svůj evropský debut. Jedná se o autonomní plně elektrický stroj, jež byl zkonstruovaný s cílem vyzkoušet technologie vyvinuté v rámci plánu inovací Bobcat, a který je dokladem urychlení pokroku výrobce směrem k chytřejší, udržitelnější a propojenější budoucnosti.

(Foto archiv/Bobcat)*