Na Slovensko prišla delegácia z Japonska kontrolovať traktory Kubota

Po prvýkrát k nám zavítala delegácia priamo z Japonskej Kuboty, aby počas servisných inšpekcií zistila, ako pracujú traktory Kubota priamo u slovenských spotrebiteľov.

Kubota patrí ku svetovým lídrom vo výrobe a predaji záhradnej, poľnohospodárskej a komunálnej techniky. Od založenia pánom Gonshiro Kubotou v roku 1890 v japonskej Osake sa podnik rozvíjal až k dnešnému priemyslovému koncernu, ktorý vyrába motory, traktory a stavebné stroje na celosvetovej úrovni. K dosiahnutiu tohto cieľa používa výrobca kombináciu vysokých nárokov, kladených na kvalitu, inovácie produktov, vynikajúceho servisu a princíp sústavného zlepšovania, ktorý je v rámci koncernu presadzovaný po celom svete a je súčasťou ich filozofie. A práve možnosť opäť sa zlepšiť bolo aj cieľom návštevy Slovenska a slovenských spotrebiteľov. Najväčším distribútorom na Slovensku je spoločnosť Šupa technika, ktorá tieto tradične oranžové stroje predáva už viac ako dve desaťročia.

Delegácia vo Veľkých Kostoľanoch

Spoločnosť Šupa technika privítala delegáciu z Japonska na svojej domácej pôde vo Veľkých Kostoľanoch. Na Slovensko kvôli traktorom Kubota zavítali dve pracovníčky, Hiroko Kawahito a Mio Kamakura, aby pred zrakmi jednotlivých majiteľov vykonali inšpekciu ich traktorov a odporučili im ďalšiu starostlivosť. Spolupráca spoločnosti Šupa Technika s Kubotou siaha už takpovediac do histórie, pretože na slovenskom trhu sa traktory a kosačky tejto japonskej značky predávajúuž 21 rokov. Takáto vzácna návšteva sa však na Slovensku koná po prvýkrát. Okrem toho boli na akcii prítomní aj ďalší odborníci na servis strojov Kubota, a to z Francúzska, Maďarska a Českej republiky.

Japonská technička Mio Kamakura vysvetľuje, aké sú prednosti originálneho oleja Kubota v porovnaní s konkurenciou. Na ukážku si mohli zúčastnení na vlastné oči pozrieť či už viskozitu oleja, detailnú skladbu filtrov Kubota alebo si porovnať, ako v skutočnosti vyzerajú neoriginálne a originálne diely zvnútra.

„Zástupcovia firmy Kubota prišli robiť servisnú inšpekciu, ktorá má odhaliť, ako sa slovenskí zákazníci starajú o stroje Kubota. Čo je veľmi zaujímavé, a čo asi nikto nečakal, je fakt, že neprišli muži, ako by sme čakali, ale dve mladé Japonky,“ vraví riaditeľ spoločnosti Šupa technika Marián Šupa mladší. „Okrem ľahkej servisnej kontroly a zisťovania technického stavu sa zamerali aj na kvalitu olejov, olejových filtrov a na to, či zákazníci používajú originálne diely. Po kontrole im dajú výstupy a odporučenia, ako sa o stroj čo najlepšie starať,“ dodáva Marián Šupa.

Štvordňový kolotoč kontrol

Inšpekčný maratón návštev slovenských zákazníkov japonskou delegáciou trval štyri dni. „V pondelok navštívili prvého zákazníka - vinárstvo Mikuš v Doľanoch, kde sa nachádza celá flotila pätnástich poľnohospodárskych traktorov Kubota s výkonmi od 50 do 100 koní. Tu sa robila inšpekcia či je dostatočná hladina oleja, dostatočné utiahnutie skrutiek na kolesách plus všetky inšpekčné veci, ktoré má japonská delegácia popísané v protokoloch, že musia vykonať. Taktiež im vysvetlili, aká dôležitá je správna a kvalitná starostlivosť o traktory s originálnymi dielmi. Zákazník dostal od nich výstup, či sa stará o stroje dobre alebo nie,“ vraví Marián Šupa a pokračuje opisovaním ďalšieho dňa.

Japonská technička Hiroko Kawahito (stredná fotka) vysvetľuje, čo všetko sa bude robiť v rámci kontrolnej prehliadky traktora a odpovedá na zvedavé otázky.

„Druhý deň boli na návšteve u ďalšieho nášho zákazníka, poľnohospodársku firmu Csaba Palásti PALAGRO, ktorý má od nás päť traktorov Kubota od 16 do 170 koní. Tretí deň sa zastavili vo firme Uniagro, u nášho predajcu, kde na nich čakalo na inšpekčnú prehliadku ďalších päť traktorov od ich rôznych zákazníkov,“ vraví Marián Šupa a dodáva, že japonskú výpravu mladých techničiek celý čas sprevádzali. „Pracovníčky počas týchto návštev hľadali príčiny prípadnej poruchovosti, ktoré by mohli časom preniesť do výroby traktorov a zlepšiť tak ich výrobu. Ich cieľom bolo, aby vo viacerých krajinách zistili,  v čom ich traktory môžu byť lepšie, ak sa niečo objaví na základe údržby,“ dodáva Marián Šupa.

Posledný deň

Posledný deň výpravy sa končil priamo v sídle spoločnosti Šupa technika vo Veľkých Kostoľanoch v trošku pompéznejšom duchu, s väčším počtom zákazníkov. “Počas tohto dňa mohli všetci vidieť, ako sa inšpekcia Kubota robí. Zúčastnili sa jej aj zástupcovia firmy Total, ktorá je výhradným dodávateľom originálneho oleja Kubota. Rovnako tu boli i zástupcovia meracej stolice Power, aby sme mohli odmerať výkon traktora cez diagnostické nástroje a zistiť ako traktor reaguje v záťaži, čo sa nedá zmerať počas práci v poli, ale dá sa to v pokojnom režime cez túto záťažovú stolicu. Na stolici sme skúšali dva traktory, Kubota M7 a jeden z najstarších modelov Kubota M105, ešte z roku 2005,“ dodáva na záver Marián Šupa.*