02.06.2023 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na prodejních a výstavních dnech byl důvod k oslavě

Jubilejní již 20. ročník prodejních a výstavních dní uspořádala ve svém areálu v Týništi nad Orlicí koncem dubna společnost AGRICO. Zároveň tak oslavila 30. výročí svého založení. Pro návštěvníky, kterých přišlo během dvou dnů přibližně 800, bylo připraveno více než 80 zemědělských a lesnických strojů a nechyběla ani zhruba šedesátka zástupců komunální a zahradní techniky.

Slavnostní setkání zahájil zakladatel a jednatel společnosti AGRICO Ing. Josef Falta. „Třicet let je určitě zajímavé číslo a za tu dobu jsme urazili hezký kus cesty od prodeje náhradních dílů pro zemědělskou techniku, přes postupný přechod k prodeji a servisu traktorů Zetor, k nimž postupem času začaly přibývat další značky. Vždy jsme dbali na to, aby si u nás mohli vhodnou mechanizaci vybrat jak malí farmáři, tak zástupci velkých zemědělských podniků. Zemědělská technika ale nezůstala dlouho naším jediným artiklem. Brzy ji začala doplňovat také lesní, zahradní a komunální technika. A jak šel čas, měnil se a modernizoval i areál, ve kterém se nacházíme. Moc mě těší, že je firma zdravá a funguje a zvládla i poslední roky, které nebyly pro nikoho lehké.“

Prodeje komunální techniky jsou stabilní

„Prodejem a servisem komunální techniky se firma AGRICO zabývá přibližně 25 let, přičemž posledních deset let se tomuto oboru věnujeme intenzivněji. Má to svoji logiku, jelikož zemědělský a komunální sektor se leckde prolíná. Někteří zemědělci poskytují služby obcím, popřípadě vykonávají funkce starostů či zastupitelů, takže velice dobře vědí, jakou techniku jejich obec potřebuje. Letos vystavujeme v rámci prodejních dní hodně exponátů, oproti loňskému roku se dodávky nové techniky stabilizovaly a je tedy co nabídnout. I když ani na loňské prodeje si rozhodně nemůžeme stěžovat, o novou komunální techniku byl stále zájem. Jak se bude situace vyvíjet letos, teprve uvidíme. Všímáme si, že v komunálním sektoru roste zájem o výkonnější techniku, která bude schopna nahradit chybějící pracovní síly. Jde například o traktory vybavené pracovními adaptéry na zimní a letní údržbu komunikací i výkonnější žací stroje schopné posekat ve stejném pracovním čase několikanásobky velikosti ploch, než zvládala dosud užívaná technika,“ uvedl Ing. Martin Falta, vedoucí prodeje komunální techniky společnosti AGRICO.

Jak poznamenal, pro letošní sezónu se na trhu zatím neobjevilo příliš velkých technických novinek. „Spíše jde o inovace a úpravy vzhledem k plnění emisních norem,“ konstatoval Martin Falta.  

Novinky mezi traktory

Společnost AGRICO má ve svém portfoliu traktory tří značek (Kubota, Valtra, Zetor) pokrývajících široký výkonový rozsah.

Novinkou mezi traktory Zetor je jednoduchý model COMPAX CL 26 PLUS vyráběný v Indii. Traktor bez kabiny je poháněn čtyřválcovým vodou chlazeným dieselovým motorem o výkonu 24 koní splňujícím emisní normy Stage V. Jde o cenově velmi zajímavý model určený především do komunální oblasti. „O jednodušší traktory je poslední dobou zájem, některé putují i do soukromého sektoru a jsou využívány na záhumencích či přípravě dřeva,“ poznamenal Martin Falta.

Loňskou novinkou je malotraktor Kubota LX 351. „Tento model je pro využití v komunálním sektoru jako dělaný. Může pracovat se sněhovou radlicí, sypačem i zametacím kartáčem, je využitelný v dopravě v agregaci s vlekem, vhodná je i agregace s mulčovačem nebo vysavačem spadaného listí. Navíc jeho výbava dosahuje kvalit velkého traktoru. Výkon motoru (35 k) je vyšší než u výrobní řady B2, přitom jsou zachovány kompaktní rozměry. Velice dobře se tedy uplatní například při zimní údržbě užších chodníků. Stroj s pohonem 4 x 4 je navíc vybaven systémem Bi-Speed snižujícím poloměr otáčení, takže se velice dobře pohybuje v členitém terénu,“ popisuje Martin Falta.

Komplexní sortiment komunální techniky

Kromě pestré škály pracovních adaptérů vhodných k agregaci s traktory různých výkonových tříd najdeme v nabídce společnosti i řadu dalších speciálních strojů využitelných v technických službách.

Zájemci mohou vybírat hned z několika variant dálkově řízených žacích strojů a nosičů nářadí. V Týništi nad Orlicí se představili zástupci značek McConnel Robocut a Barbieri. V popředí zájmu se dlouhodobě drží i žací technika značky Kubota a úspěšným produktem jsou i jičínské žací traktory z produkce společnosti Seco Industries. Dlouhodobá je též spolupráce se společností BG Technik zastupující značky Honda, VARI a Ego. Stavební a manipulační techniku zastupují v nabídce například značky Locust, Schäffer, Hyundai nebo Merlo. Zájem je též o užitkové nákladní elektromobily Selvo určené na lehčí práce a sortiment doplňuje i ruční nářadí Echo. „Naše portfolio komunální a zahradní techniky je opravdu široké. Nevěnujeme se pouze univerzálním nosičům kategorie N1 a zametacím speciálům, jinak si u nás, alespoň doufám, může vybrat opravdu každý,“ uzavírá Martin Falta.*

Více v časopisu Komunální technika 6/2023.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down