Na plevel efektivně a ekologicky

K likvidaci plevelných rostlin se v dnešní době v ČR stále hojně používají postřiky s obsahem chemických látek – herbicidů, což je již v mnoha zemích Evropské unie zákonem zakázané. Také u nás jsou tyto přípravky stále přísněji evidované, kontrolované a čeká je další omezování.

Vedle likvidace plevele chemickou cestou se také v ČR stále více prosazují neméně účinné mechanické a tepelné metody, které jsou na rozdíl od herbicidů ekologicky šetrné.

Nejefektivnější jsou zařízení kombinující IR záření spolu se sálavým teplem. Pracují na principu uzavřených hořákových komor, které jsou na spodní straně osazeny keramickými destičkami – panely. Tak dochází k maximálnímu využití tepla z hořáků a jeho usměrnění směrem dolů, přímo na rostliny.

Díky tomuto systému mají tato zařízení nízkou spotřebu propan-butanu, takže vydrží pracovat na jednu náplň (PB-bombu) celou směnu. Jelikož je horký vzduch usměrněn pouze dolů, jsou tyto sálavé zářiče vybaveny i kolečky v přední části stroje, což velmi usnadňuje jejich ovladatelnost. Zářiče jsou také vybaveny elektropojezdem pro zajištění optimální pracovní rychlosti a dosažení správného účinku. I baterie jsou dimenzovány tak, aby vydržely celou směnu.

Pořizovací cena je proti zařízením pracujícím s horkou vodou velmi nízká. Pohybuje se okolo jedné čtvrtiny. Ve srovnání s otevřeným plamenem je samozřejmě vyšší, přibližně dvojnásobná. Avšak nízké provozní náklady, komfortní ovladatelnost, soběstačnost a pojezdová rychlost zaručující optimální účinek předurčuje tyto zářiče se sálavými panely k profesionálnímu využití.

Špičkou v těchto strojích jsou zářiče Adler Heater. Náklady na jejich provoz se při rozpočtení ceny stroje na tři roky a zahrnutí nákladů na denní provoz (kromě obsluhy) pohybují okolo 0,30 Kč na 1 m2!*

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2018)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down