04.01.2021 | 07:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Na relaxační louku ručně i s technikou

Stavební stroje dokážou být neocenitelné při realizaci mnoha komunálních projektů. Konkrétním příkladem může být budování přírodní odpočinkové louky v Úněticích, která vzniká za podpory mnoha dobrovolníků, jejich ruční práce a občasného zapojení techniky.

Únětice jsou malou obcí v blízkosti Prahy, která je obklopená atraktivní přírodou Tichého údolí nedaleko Vltavy. Volný čas se tady dá trávit například výlety do okolí či sportovním vyžitím na místních hřištích. Dorůstá zde ale silná generace náctiletých, což bylo jedním z hlavních motivů pro vznik nápadu „vybudovat něco speciálního“ – místo, které nabídne zábavu a odpočinek všem věkovým kategoriím. Z iniciativy aktivních občanů tak vznikl projekt s názvem OSTROFF, komunitní pobytová louka s mottem „když chcete vypnout“.

Zapojení dobrovolníků

Realizace projektu začala loni v létě na rákosem zarostlé obecní louce a odpadky zaneseným pramenem. Místo bylo zanedbané, porost neproniknutelný a bez vysokých holínek většinu roku nepřístupný.

Dnes se louka pravidelně seká a lze si na ní zahrát fotbálek, zaházet frisbee na koš, nebo třeba zalétat nový model letadélka. Prostor je veřejný, k dispozici všem, kteří ho chtějí smysluplně oživit, například pro sportování s dětmi, procházky, piknik v přírodě nebo na posezení u kamenného stolu ve stínu stromů. Potok se podařilo vyčistit, jeho meandry jsou zakončeny dvěma jezírky.

„V příštím roce plánujeme dobudovat terény pro kola, tak zvaný pumptrack. K veškerým úpravám se snažíme přistupovat citlivě, použity jsou přírodní materiály. Chceme, aby OSTROFF byl krásným místem na hranici naší obce a okolní přírody, které budou místní občané rádi navštěvovat,“ říká Tomáš Kočiš, obecní zastupitel a jeden z iniciátorů projektu.

V jeho rámci se v obci podařilo nevídané. Našla se velká skupina podporovatelů. Desítky z nich neváhaly opakovaně přiložit ruku k dílu a společnými silami místo vybudovat. Na několika brigádách se celkem odpracovalo přes 1000 hodin. Netřeba rozebírat, jaké by byly náklady, pokud by projekt tvořila komerční firma.

„Nejde jen o ušetřené peníze, ale hlavně o to, že společnou prací si lidé k místu vytváří zcela jiný vztah. Věřím, že to bude platit i v případě dětí, které se také na celé akci dobrovolně podílely. Pro řadu z nich to bylo i první setkání s dobrovolnictvím a takovýmto typem činnosti,“ dodává Pavel Svoboda, místostarosta Únětic.

S pomocí techniky

Lidské ruce jsou mocným nástrojem, ale na některé práce přece jen bylo efektivnější zapojit techniku. Kromě traktoru, který pomohl zorat část rákosového pole a minirýpadla, jímž se odstraňovalo bahno z pramene a hloubila jezírka, přišel v závěrečné části modelace terénu na řadu i smykem řízený nakladač Bobcat 773. Jeho hlavním úkolem v této fázi bylo budování cesty podél meandrů vyčištěného potoka.

Nejedná se žádného mladíka, stroj pamatuje přelom milénia a spolehlivě slouží již druhé desetiletí. Obsluhy se ujal Adam Šíma, zkušený strojník, majitel místní firmy Kontejnery Šíma: „Se stavební technikou pracuji pravidelně. Stroje mohu hodnotit jako strojník i jako majitel firmy, takže hledím jak na pohodlí, tak i na efektivitu a celkové náklady na provoz. Bobcat 773 spokojeně používám na zemní práce již čtrnáct let. Kromě spolehlivosti oceňuji širokou škálu příslušenství, které zvyšuje univerzálnost využití nakladače.“

Na svůj letitý Bobcat nedá Adam Šíma dopustit. Realizoval s ním 7000 hodin práce bez větších závad, prakticky jen s běžnou údržbou, kterou si je navíc schopen zajistit svépomocí. Přesto oceňuje řadu originálních dílů, například pneumatiky používá výhradně ty od Bobcatu.

„Za ty roky práce s nakladačem Bobcat mohu říct, že se jedná o poctivý kus ‚železa‘. Je vyrobený s důrazem na kvalitu, výdrž a jednoduchost. Pokud dodržíte základní zásady typu dostatek provozních kapalin, stroj vydrží téměř vše,“ dodává Šíma.

Další porce práce na nakladač Bobcat ještě čeká. Na jaře bude dodělávat terén v rámci budovaného „pumptracku“ pro malé i větší cyklisty.

Projekt OSTROFF vznikl hlavně díky dobrovolné práci únětických sousedů, za pomoci obce a Spolku pro obnovu únětické kultury. S občerstvením na nesčetné brigády pomohly místní provozovny (Únětický pivovar, Sokolovna a hospůdka U Lasíků). Projekt byl financován z grantu od Nadace VIA, Letiště Václava Havla a z neuvěřitelně štědrých darů únětických občanů vybraných ve veřejné sbírce.

Foto archiv/Pavel Svoboda

(Podrobnosti v Komunální technice 12/2020)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down