Multifunkční vozidla pro permanentní využití

Dnes jsou vozidla s možností celoročního využití klíčovou součástí vozového parku většiny správců silnic a chodníků. Použití univerzálních nosičů umožňuje dosáhnout optimálních investičních i provozních nákladů. Na trhu je široký výběr možností, od nejmenších kloubových nosičů až po ty největší univerzální silničářské stroje.

Mezi předními víceúčelovými nosiči nástaveb, které se využívají pro celoroční údržbu komunikací, se nacházejí vozidla značky Bonetti.

Kompaktní stroje

Bonetti se šířkou pouhých 1,65 metru je ideální volbou pro údržbu komunikací a průmyslových areálů. Díky kompaktní velikosti a lehké konstrukci tato vozidla nejen šetří povrch silnic, ale současně se snadno pohybují i v nejužších průjezdech v městské zástavbě.

Vozidla Bonetti mohou být vybavena různými typy kartáčů přizpůsobenými specifickým úkolům. Ty měkčí se používají například při odklízení spadaného listí nebo běžných nečistot během letních měsíců. Agresivnější jsou skvělým pomocníkem při odstraňování usazenin, zbytků zimního posypového materiálu nebo plevele. Kartáče mohou být „suché“ nebo vybavené skrápěcí lištou, která snižuje prašnost. Všechny potom pohání silová hydraulika vozidla.

Během kartáčování se nečistoty odmetají na kraj silnice, a tak je nutné se přizpůsobit podmínkám. Pro efektivnější a čistější práci je možné smetky ukládat do integrovaného zásobníku a na vhodném místě ho snadno vysypat.

Mytí 4v1: univerzální řešení

1: Údržba komunikací: Pro efektivní práci se využívají vozidla Bonetti s celkovou hmotností od 3,5 do 5,5 t, a to nejen s kartáči, ale také nástavbami pro mytí pomocí tlakové vody. Cisterny s objemem od 0,5 do 3 m³ se přizpůsobí typu a užití vozidla.

2: Zalévání: Kromě údržby silnic může tato technika sloužit i k zalévání zeleně. Díky kropicímu rameni je možné snadno zavlažovat květinové koše umístěné na sloupech veřejného osvětlení až do výšky 3 metrů.

3: Čištění ploch a mobiliáře: Pro očistu ploch nebo městského mobiliáře lze využít možnost tlakového mytí. Díky speciální koncovce, tzv. krtkovi, je možné čistit i domovní přípojky s průměrem do 5 centimetrů.

4: Zvlhčování a ochlazování: V horkých letních měsících mohou mlžící trysky, umístěné na vozidlech vpředu i vzadu, zvlhčovat a ochlazovat nejen komunikace, ale i ovzduší, což přispívá k příjemnějším podmínkám ve městech a obcích.

***

Od jarního mechanického čištění komunikací pomocí kartáčů a kropiček, přes údržbu zeleně a dopravního značení, až po zimní odklízení sněhu, posyp a mnoho dalších činností – všechny tyto výzvy celoročního nasazení zvládnou vozidla Bonetti.

Foto archiv/I-Tec Czech

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 9/2024)