Moderní technika odkrývá historii

Alternativní pohony se zavádějí také do stavební techniky. Jedním z pionýrů v oboru je společnost Doosan Bobcat, která stroje Bobcat vyvíjí a vyrábí v ČR. V Dobříši začala loni vyrábět první akumulátorové, rypadlo v kategorii do 1 t na světě: Bobcat E10e.

Jeho možnosti využití jsou poměrně široké. Primárně je sice určené k demolicím ve vnitřních prostorech, ideální je však pro mnoho dalších oblastí, kde se vyžadují stroje s nulovými emisemi a nízkou hlučností. Příkladem je výstavba a rekonstrukce v centrech měst, noční práce nebo plnění požadavků investorů v místech vyžadujících tichý provoz, například ve školách, nemocnicích, nákupních centrech a dalších. Díky užitným vlastnostem se dočkal Bobcat E10e „ostré“ premiéry s prestižním úkolem: pomoci archeologům s průzkumem u zříceniny hradu v Říčanech u Prahy.

Základem je obezřetnost

V samém centru Říčan stojí romanticky vyhlížející zřícenina hradu z druhé poloviny 13. století. Po zhodnocení lokality archeology čekal operátora elektrického rypadla jasný úkol – nalezení domnělého hradního příkopu a případných dalších historicky cenných objevů, které by pomohly určit kromě jiného původní rozlohu hradu.

Bylo potřeba udělat hloubkový průzkum na zahradě jednoho z přilehlých stavení vedle zříceniny. Úkolem bylo vykopat průzkumnou rýhu o délce 57 metrů a dalších 16 metrů dlouhou ověřovací kolmou sondu. Po poradě vedení města s odborníky ze společnosti Doosan Bobcat bylo vzhledem k omezeným prostorům a práci přímo v centru města rozhodnuto, že česká (a zřejmě i světová) premiéra novinky Bobcat E10e se odehraje právě zde. Úkolu se ujal zkušený demonstrátor strojů Bobcat Tomáš Mrkvička.

„Základem při takových speciálních výkopech je maximální obezřetnost. Zeminu je potřeba odkrývat doslova centimetr po centimetru. Je to podobné, jako když třeba nožem škrábete máslo. Pro akce, kde je důležité nepoškodit to, co by se popřípadě mohlo ve výkopu nacházet, je cit operátora nenahraditelný. Samotný bagr vám totiž pochopitelně zpětnou vazbu přes hydrauliku ramena nedá. Je tedy pouze na člověku, aby nabral opravdu jen to, co má,“ vysvětluje Tomáš Mrkvička.

Aby měli výzkumníci jistotu, že případné nálezy ve výkopu rypadlo nepoškodí, sundali ze lžíce zuby, které umožňují rychlejší nabírání materiálu. Terén na zkoumaném pozemku nebyl naštěstí příliš tvrdý, takže použití této jemné techniky vyhovovalo.

V roli objevitele

Brzy se ukázalo, že opatrnost archeologů byla na místě. Již po několika hodinách práce stroj E10e odkryl místo, kde se zemina mísila s původním zdivem. Práce se ihned zastavila. Přivolaní odborníci z místního muzea, kteří lokalitu prozkoumali, s překvapením konstatovali, že E10e narazil na zbytky starého sklepení, dost možná součásti přilehlého hradu.

„Sklepení můžeme snad rámcově zařadit do období mezi zánikem hradu v pohusitském období, nejpozději na přelomu 15. a 16. století, a dočasným zánikem města Říčany po vypálení Švédy,“ domnívá se historik Jan Boukal z Muzea Říčany.

Přestože rypadlo E10e váží pouze jednu tunu a jeho hmotnost se rovnoměrně rozloží na celou plochu pásů, archeologové se po objevení sklepení pro jistotu rozhodli dál kopat pouze ručně. Klenba sklepa se totiž nacházela jen několik desítek centimetrů pod povrchem a hrozilo její zřícení. Bobcat mezitím pokračoval podle vyznačených linií na dalším průzkumném výkopu. Po výměně hlavice se uplatnil i při bouraní betonových základů bývalé kůlny, které bránily archeologům v práci.

„Využití nejlehčího typu rypadla o hmotnosti jedné tuny v kombinaci se zkušeným operátorem se vzhledem k objevu starodávného sklepení ukázalo jako velmi prozíravé,“ řekl architekt Petr Frank z oddělení investic na Městském úřadě v Říčanech a pokračoval: „Vítáme, že jsme tady v Říčanech jako první v republice mohli v praxi vyzkoušet elektrické rypadlo produkující nulové emise. Nadmíru užitečná a efektivní byla možnost nerušeně komunikovat s odborníky během výkopů díky nízké hlučnosti techniky. Předpokládám, že elektrické stroje budeme v centrech měst a obcí do budoucna vídat stále častěji.“

První ve své třídě

Model Bobcat E10e je první elektrické jednotunové minirypadlo na světě, které kombinuje nulové emise, nízkou hlučnost a šířku pouhých 71 cm, což umožňuje snadno projet dveřmi nebo stroj přepravit výtahem.

Rypadlo je vybaveno lithium-iontovým bezúdržbovým akumulátorem s pokročilým řídícím systémem. Dokáže pracovat až čtyři hodiny na jedno nabití. Pomocí volitelné externí 400V rychlonabíječky lze akumulátor dobít na 80 % kapacity za méně než dvě hodiny. Díky tomu může E10e pracovat s přestávkami po celý den. Akumulátor je možné plně nabít přes noc integrovanou nabíječkou z běžné 230 V sítě.

Rypadlo E10e je postavené na stejné platformě a vyráběné na totožné lince jako úspěšné minirypadlo E10z se vznětovým motorem, jehož se doposud vyrobilo přes 11 000 kusů. Linka má kapacitu 2000 strojů za rok a může podle poptávky trhu vyrábět modely se vznětovými motory i na elektropohon.

Róbert Husár, ředitel produktové řady minirypadel Doosan Bobcat EMEA doplňuje: „Model E10e je pouze začátkem našeho úsilí rozšiřovat portfolio strojů s alternativním pohonem. Zákazníci mohu v budoucnosti těšit i na novinky ve vyšších třídách, ale také u jiných produktových řad, například smykových nebo pásových nakladačů.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down