02.05.2013 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moderna podpořená tradicí

Hned trojici pádných důvodů k oslavám má letos akciová společnost Seco GROUP, tradiční český výrobce a významný exportér žací techniky. Kromě dvou výročí podnik rozšířil svůj sortiment o unikátní mulčovací traktor nové koncepce Goliath.

„Připomínáme si 125 let od založení našeho předchůdce, jičínské továrny na výrobu hospodářských strojů Knotek a spol., jejíž počátky spadají do roku 1888. Navíc se tady již nepřetržitě 120 let vyrábí žací technika,“ upřesnil vedoucí prodeje Seco GROUP pro Českou republiku a Slovensko Petr Fischer.

Pětina českého trhu Tato ryze česká firma, která po privatizaci z poloviny 90. let minulého století navázala na úspěšnou tradici Agrostroje, vyrobila v loňském roce téměř 7000 malotraktorů pro zahradní, parkovou a komunální údržbu. Více než 80 procent produkce směřovalo do zahraničí, především do Německa, Francie a dalších zemí Evropské unie. Zájem o jičínské traktory ale roste i na mimoevropských trzích, například v USA, Austrálii, Novém Zélandu nebo Číně.
Seco GROUP dnes prostřednictvím 55 smluvních prodejců prodává v České republice sedm základních modelových řad žacích traktorů v přibližně 70 variantách. Loni v tuzemsku společnost prodala 1333 traktorů, což znamená zhruba pětinový podíl na trhu s žací a půdní technikou. Napomohl tomu i fakt, že značné prostředky putovaly do špičkové výbavy dílen a nyní si zhruba 70 procent komponentů vyrábí podnik sám.
Na tuzemských tržbách se v loňském roce téměř z poloviny podíleli majitelé soukromých zahrad a jiných pozemků. Na stejné úrovni se pohybovaly dodávky malotraktorů komunálním službám měst a obcí, zhruba zbývající desetina strojů putovala na údržbu travnatých, především fotbalových, hřišť.

Jubilant v modrém Ve výrobním programu Seco GROUP najdeme malotraktory se sběrem pro pravidelně udržované plochy a mulčovací stroje na zanedbané porosty. První skupina zahrnuje loňskou novinku, nejmenší model Challenge se šířkou záběru 92 cm pro náročné domácí uživatele, menší obce i majitele fotbalových hřišť. Také díky výhodnému poměru cena/užitná hodnota ho podnik v loňském roce prodal 400 kusů. Aktuálně se vyrábí těchto strojů 50 měsíčně, což svědčí o neutuchajícím zájmu. Na Challenge navazuje robustnější a v ČR nejrozšířenější žací traktor Starjet. Profesionálním typem je Starjet Exclusive a pro nejnáročnější podmínky včetně práce v obtížném terénu je určen model Starjet Exclusive 4 x 4.
„Naší nosnou strategií je vyrábět robustní, kvalitní, spolehlivé a bezpečné traktory. Proto chceme mít pod kontrolou i výrobu důležitých dílů. Naši techniku využívá na 700 obcí v celé České republice i řada fotbalových klubů včetně prvoligových,“ vysvětlil Petr Fischer a pokračoval: „Dlouhodobě nejprodávanější jsou stroje Starjet určené primárně k sečení se sběrem, ale i mulčování, pravidelně udržovaných ploch. Na celkových tržbách naší strojírenské divize se podílejí až 80 procenty. Jen loni sjelo z výrobních linek 6000 Starjetů. V České republice jsme jich od roku 1994 prodali přes 13 000.“
U příležitosti dvou významných letošních výročí podnik uvedl na trh speciální limitovanou edici modrých traktorů Starjet s dvouválcovými motory Briggs& Stratton Vanguard o výkonu 16 koní a záběrem 102 cm. I když jde o malý model, výbavu dostal luxusní – má již například profesionální převodovku s uzávěrkou. Celkem jich letos Seco GROUP vyrobí 126. Každý traktor má výrobní číslo podle let od 1888 do 2013 a měsíčně sjede z linky vždy 25 strojů; výroba celé série tedy potrvá pět měsíců. První várka byla rozebraná za dva dny, což svědčí o správné trefě do vkusu a požadavků zákazníků.

Ještě větší profesionál Mulčovací traktory jičínští vyrábějí ve třech modelových řadách, a to Panther, Crossjet, k nimž přibyla novinka pro letošní rok – v mnoha směrech unikátní malotraktor nové koncepce s označením Goliath pro každodenní komunální nasazení. Jde o čerstvý příklad úspěšnosti vývojového oddělení společnosti Seco GROUP. Vývoj si vyžádal více než pět milionů korun a po důkladných testech opustí prvních 50 kusů jičínskou strojírnu letos v květnu. Kromě technických inovací zaujme i cena, která byla stanovena včetně DPH na 245 000Kč (jednorotorové žací ústrojí se šířkou záběru 92 cm) a 255 000 Kč (třírotorové žací ústrojí, záběr 110 cm).
„Goliath vychází z typu Crossjet s tím, že posouvá jeho limity, jak co se týká produktivity, tak komfortu obsluhy. Vyniká zvýšenou průchodností terénem a je určen především k mulčování zanedbaných ploch. S pomocí šesti žacích nožů ve dvou úrovních snadno poseká náletové dřeviny do průměru čtyř centimetrů, šípkové keře či vzrostlý rákos, a tak se hodí k údržbě zarostlých příkopů podél silnic, břehů řek a rybníků nebo sjezdových tratí. Výška sečení je nastavitelná od 50 do 130 milimetrů. Díky profesionálním pneumatikám se šípovým dezénem, špičkovému motoru Briggs & Stratton Vanguard s výkonem 23 koní či pohonu 4 x 4 s mechanickou uzávěrkou diferenciálu zvládne údržbu míst, kde jiný traktor použít nelze. Spolu s vylepšeným ovládáním a vyšším uživatelským komfortem přináší revoluční koncepce stroje řadu konstrukčních inovací. Goliath je například opatřen certifikovaným sklopným bezpečnostním rámem ROPS nebo zapínáním žacího ústrojí pomocí elektromagnetické spojky s plynulým rozběhem „soft start“, což prospívá životnosti techniky i komfortu obsluhy. Za zmínku stojí také například pohodlné sedadlo s opěrkami rukou či nastavitelný volant. Letos uvedeme na trh zhruba 250 mulčerů Goliath,“ upřesnil Petr Fischer.

Pro podporu prodeje Své nápady a inovace vývojáři Seco GROUP v praxi ověřují například v „domácích“ Technických službách města Jičína, kde denně v komunální zátěži prochází testy šestice strojů. Vybavit je lze rozmanitým příslušenstvím, například vertikutátorem, zametacím kartáčem, sněhovou radlicí, frézou, rozmetadlem posypu, postřikovačem, přepravní plošinou či vozíkem.
Petr Fischer podotkl: „Zakládáme si právě na tom, že nabízíme ve své třídě nejširší výběr kvalitního příslušenství pro celoroční nasazení za výhodné ceny. K našim dalším konkurenčním výhodám patří dobře dostupné a rychlé servisní služby, ale i velmi příznivé ceny náhradních dílů. Právě proto bodujeme také u malých obcí.“
Na ojedinělý přístup ke kvalitě výroby navazuje i precizní péče o klienty. Každého, kdo se rozhodne ke koupi traktoru, osobně navštíví odborník Seco GROUP, který podle charakteru pozemku a požadovaných činností navrhne nejvhodnější model včetně optimální výbavy. Uživatel tak mnohdy i hodně ušetří, ale hlavně získá jistotu, že si pořídí stroj šitý na míru.
„V rámci bezplatných služeb náš specialista po dovezení zakoupeného traktoru seznámí klienta s obsluhou. Odborná instruktáž vrcholí první pracovní jízdou, při které zákazník na vlastním pozemku pod dohledem profesionála získává jistotu,“ uzavřel Petr Fischer.

Popisek: Žací traktor Challenge se šířkou záběru 92 cm je určen nejenom pro náročné majitele pozemků a zahrad, ale ocení ho také menší obce. Výrobce ho doporučuje pro pozemky o rozloze 1000 až 8000 m2, a tak si hravě poradí i s fotbalovým hřištěm

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down