11.02.2013 | 06:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mladá firma s uceleným výrobním programem

Vyrábět stroje a zařízení vlastní konstrukce z tuzemských komponentů s důrazem na kvalitu řemesla a příznivou cenu pro potencionální uživatele, taková byla a dosud je idea firmy Rybář tech s. r. o. Po několika letech trvání se s jejími produkty můžeme v provozech technických služeb setkávat čím dál častěji. Základní sortiment tvoří adaptéry vhodné pro údržbu a čištění komunikací i jejich okolí.

Prosadit se na českém trhu, kde je konkurence více než široká, nebylo pro novou začínající firmu vůbec jednoduché. „Vycházeli jsme z úvahy, že i menší obce potřebují za pokud možno dostupnou cenu kvalitní techniku. Zaměřili jsme proto výrobu na adaptéry menších rozměrů. Naše zakázky tedy směřují spíše do komunálního sektoru, výrobou strojů s větším pracovním záběrem vhodných pro nasazení například při správě a údržbě silnic se zabýváme pouze okrajově,“ uvádí jednatel společnosti Roman Rybář.

Pohled do historie

Rodinná firma působí na trhu od roku 2005 původně se statutem fyzické osoby, od roku 2007 pak jako společnost s ručením omezeným. Ovšem v prvních letech se věnovala hlavně subdodávkám pro jiné výrobce. Množství těchto kooperací však s rokem 2008 vzhledem k začínající ekonomické krizi časem odpadlo a tak nazrál čas pustit se do výroby vlastních produktů.
„Dovážet a prodávat zahraniční techniku jsme nechtěli, naší prioritou byla od začátku výroba. Momentálně se zabýváme především výrobou, prodejem a servisem strojů a zařízení pro zimní a letní údržbu komunikací. Jde například o sněhové radlice několika variant, příkopová ramena, mulčovače, zametače a sypače. V našem výrobním programu mají svoje místo i nakladače pro malotraktory a traktory a vyrábíme též upínací zařízení. Při konstrukci příslušných adaptérů jsme mohli využít bohatých strojařských zkušeností, ať již z výroby komponentů nebo servisu techniky jiných značek. Velkou výhodou pro nás od začátku bylo vlastní vybudované zázemí ve Vavřinci - Suchdole nedaleko Blanska. Tyto prostory prozatím dostačují a kapacita dílny je celoročně naplněna. Firma zaměstnává pět lidí a teprve budoucnost ukáže, zda bude reálný další rozvoj,“ říká Roman Rybář.

Od výkresu po montáž

Návrhy strojů vlastní konstrukce jsou realizovány pomocí nejmodernějších softwarů 3D CAD – NX od firmy Siemens. Základní pracovní operace jako je obrábění či svařování zvládnou pracovníci společnosti Rybář tech sami, pouze povrchové úpravy (tryskání, zinkování, lakování) kooperují. Po provedení povrchových úprav se konstrukce vracejí zpět do Suchdola ke konečné montáži.
„Závěrečná montáž a vybavení strojů hydraulikou probíhá u nás, můžeme tak lépe předcházet chybám a riziku případné poruchy. Adaptéry vyrábíme pouze v malých sériích a někdy jde dokonce o kusovou výrobu, proto raději každý produkt pečlivě kontrolujeme. Hodně dbáme i na kvalitu povrchové úpravy, kterou si naši zákazníci chválí. Všechny svařence a konstrukce jsou otryskány a nabarveny základní a vrchní vypalovací barvou podle vzorků RAL.
Organizace práce vypadá zhruba tak, že koncem léta začínáme vyrábět sněhové radlice a největší nápor práce bývá tradičně v listopadu a prosinci. Začátkem kalendářního roku přecházíme na výrobu adaptérů pro letní údržbu komunikací,“ seznamuje Roman Rybář s průběhem výrobního procesu.

Začaly to sněhové radlice

Prvním produktem společnosti Rybář tech byly sněhové radlice. „V rozvoji výrobního programu jsme postupovali po malých krůčcích a nedali na trh nic, co jsme sami pečlivě nevyzkoušeli. Prvním naším produktem byla sněhová radlice SB,“ vzpomíná na začátky výroby Roman Rybář.
Sněhová radlice SB se vyrábí s délkou pryžového břitu 1400 až 2200 mm (po 200 mm) a slouží k odstraňování sněhu z komunikací, chodníků nebo parkovišť. Je vhodný pro agregaci s nosiči a traktory o výkonu 15 až 60 koní. Tomu odpovídají i možnosti připevnění radlice. Upevnění je možné pomocí upínací desky Techlift, popřípadě do tříbodového závěsu kategorie 0, 1, 2 či upínacím zařízením A-rámu pro traktory a malotraktory. U sněhového pluhu SB je možno nastavit úhel břitu k vozovce. Velkou výhodou jsou protinárazové pružiny, které chrání pluh před deformací. Seřizovatelné pružiny se dají nastavit na určitou sílu. Přetáčení pluhu mechanickou vzpěrou (lze i hydraulickým válcem) je možné vlevo i vpravo pod úhlem 30 stupňů.
Šípové sněhové pluhy řady SB-Y s pracovní šířkou 1385 až 2180 mm , které ve výrobě následovaly, jsou určeny pro všechny lehké nákladní automobily a traktory o výkonu 20 až 70 koní. I u těchto pluhů lze zvolit již zmíněné varianty upínání. Příčné kopírování umožňuje pluhu kopírovat vozovku pod úhlem +4 až -4 stupně. Velkou výhodou je protinárazová mechanická nebo hydraulická pojistka, která chrání pluh před deformací. Nastavení křídel pluhu lze do šípu, vpravo, vlevo nebo do tvaru písmene Y. Přetáčení křídel je řešeno pomocí mechanické vzpěry, kterou lze nahradit dvěma hydraulickými válci. Tyto pluhy jsou konstruovány stavebnicově, mění se u nich pouze šířka záběru a systém uchycení.
V menší míře vyrábí společnost Rybář tech také zadní radlice s délkou břitu 1400 až 2200 mm do tříbodového závěsu kategorie 1 – 2 traktorů o výkonu 15 až 60 koní, u kterých je možné nastavit úhel břitu k vozovce. Přetáčení pluhu vlevo a vpravo je možné pod úhlem +30 až -30 stupňů. „Kromě zahraničních je i tuzemských výrobců tohoto typu radlic dostatek, nicméně naši zákazníci si žádali zkompletování sortimentu, proto jsme s výrobou zadních radlic vlastně začali. Vyrobíme jich ale pouze okolo deseti kusů za rok,“ vysvětluje Roman Rybář.
Stejně tak tvoří doplněk zimního výrobního programu větší sněhové radlice Acord D a T nesené na čelní upínací desce nebo tříbodovém závěsu traktoru. Výkon nosiče nebo traktoru by se měl pohybovat mezi 60 až 140 k. Tyto pluhy se vyrábějí s pracovním záběrem 2000 až 2620 mm. Pluhy jsou vybaveny příčným kopírováním. řetáčení pluhu vpravo a vlevo je řešeno pomocí mechanické vzpěry nebo hydraulického válce. Břit pluhu se skládá ze tří segmentů, které jsou opatřeny pružinami proti deformacím a dají se nastavovat na určitou sílu. Úhel břitu k vozovce se dá nastavit do dvou poloh, které závisí na zvoleném typu břitu.
Ke strojům vhodným pro zimní údržbu komunikací patří také samonakládací sypače určené hlavně pro údržbu chodníků. Jde o techniku, která může být variantou k šířeji používaným kotoučovým rozmetadlům. Samonakládací sypač STR slouží v agregaci do tříbodového závěsu traktoru pro posyp komunikací inertním materiálem a solí. Je určen pro traktory a malotraktory o výkonu 15 až 140 koní. Naložení sypače je velice jednoduché a bez použití dalších mechanizmů, po sklopení násypky sypače lze hranou zásobníku nabrat posypový materiál z hromady na skládce. Pohon je řešen hydraulikou traktoru, nastavení dávky posypu je možné ručně na sypači. Spuštění a zastavení sypání ovládá obsluha pákou hydraulického rozvaděče v traktoru. Sypače se vyrábějí s objemem násypky 0,2; 0,4; 0,6 a 1 m3 a šířkou sypání 1200 až 1800 mm.

Pro údržbu zeleně

Pro sečení příkopů kolem silnic slouží ramenová sekačka RSR s dosahem až 3,5 metru.Lze ji agregovat se všemi druhy traktorů a malotraktorů do tříbodového závěsu kategorie 1. Traktor musí být vybaven vývodovým hřídelem s otáčkami 540 ot/min. Sekačka se vyrábí v zadním nebo čelním provedení. V případě čelního provedení pracuje vpředu rameno s žací hlavou se záběrem 600 nebo 800 mm, hydraulický agregát s nádrží je umístěn do zadního tříbodového závěsu a slouží zároveň jako protizávaží.
„Naše příkopová ramena úspěšně pracují na traktorech TYM, Antonio Carraro, New Holland nebo Tuber. Do dvou let bychom chtěli začít s výrobou ramen s větším dosahem určených i pro výkonnější traktory.
V loňském roce jsme zahájili též výrobu masivních mulčovačů MTR, jelikož i o tento typ výrobku byl mezi našimi klienty zájem.Mulčovač lze namontovat na všechny druhy
traktorů a malotraktorů pomocí tříbodového závěsu kategorie1 nebo 2. Traktor musí být vybaven vývodovým hřídelem s otáčkami 540 nebo 1.000 ot./min. Mulčovač vyrábíme v zadní nebo čelní agregaci, která závisí na možnostech a vybavení traktoru. Mulčovače mohou být vybaveny bočním posuvem, a to buď mechanicky nebo hydraulicky. Na mulčovač je možno namontovat tři druhy nožů ( univerzální nože Y, lehká kladiva o hmotnosti 0,5 kg nebo těžká kladiva s hmotností 1,3 kg). Mulčovač má robustní konstrukci. Rotor poháněný čtyřmi klínovými řemeny má tloušťku stěny 10 mm a je elektronicky vyvažován. Pracovní záběr sečení se pohybuje od 980 do 1780 mm,“ seznamuje s dalším segmentem sortimentu Roman Rybář.

Vhodný doplněk ke sněhovým radlicím

Zametací kartáč řady ZAR slouží k odstraňování sněhu a posypových materiálů z komunikací,
chodníků, parkovišť atd. Je určen pro všechny lehké nákladní automobily a traktory o výkonu 15 až 100 koní. Upínací zařízení zametače se vyrábí stejně jako v případě radlic v různém provedení, které závisí na konkrétním komunálním nosiči. Příčné kopírování umožňuje zametači kopírovat vozovku úhlem +4 a -4stupně. Zametač lze natáčet vpravo a vlevo 20 stupňů mechanicky nebo hydraulicky. Pohon zametače je řešen bud mechanicky pomocí kardanu, nebo hydraulicky.
Kartáč zametače je univerzální pro letní i zimní údržbu. Pro letní údržbu je vhodná sběrací vana, do které se materiál shromažduje a potom vysype na požadované místo. Zametač s pracovní šířkou 1050 až 2050 mm a průměrem kartáče 520 mm lze používat jako čelní i zadní agregaci.

Nechybí ani další sortiment

Především na malotraktory Belarus vyrábí společnost Rybář tech čelní nakladače, použít je ovšem lze po schválení připojení i na jiné značky traktorů. Určitým zákazníkům přesně na míru jsou šitá vyráběná připojovací zařízení a upínací desky DIN.
„Největší zájem je určitě o naše sněhové radlice, těch menších prodáme okolo 60 kusů za sezónu, větších a zadních nebo šípových tak po 10 kusech. Na trhu umístíme během roku okolo 15 nakladačů a jen za loňský rok devět zametačů. Ovšem s jejich výrobou jsme teprve začali, letos počítáme s dvaceti vyrobenými kusy. Hlavně nás těší, že reklamací na naše výrobky je opravdu málo, o našich strojích prakticky nevíme. Ukazuje se, že sázka na kvalitu se vyplácí. Prvotní zisk je sice menší, ale servis podstatně jednodušší a zákazníci se k nám vracejí,“ uzavírá Roman Rybář.

Popisek: Zametací kartáč řady ZAR je univerzální pro letní i zimní údržbu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down