17.09.2017 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezinárodní konference výzkumných ústavů

V Praze ve dnech 12. – 14. 9. 2017 proběhla 10. Mezinárodní vědecká konference výzkumných ústavů zemědělské techniky zemí střední a východní Evropy. Konference měla název „Zemědělská technika, bioenergetika a ekologie pro udržitelné a prosperující zemědělství” a byla organizována Výzkumným ústavem zemědělské techniky, v. v. i. pod záštitou ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Akce byla zaměřena na prohloubení mezinárodní spolupráce v oblasti zemědělské techniky, technologií a energetiky, sdílení nejnovějších poznatků v oblasti výzkumu a možností jejich implementace v zemědělské praxi.

Konference se zúčastnily delegace ze sedmi zemí – České republiky, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Ruska a Ukrajiny. Vedle účastníků zahraničních delegací byli přítomni i zástupci Ministerstva zemědělství, České akademie zemědělských věd, Ministerstva průmyslu a obchodu, univerzit, výzkumných ústavů a českých výrobců zemědělských strojů a technologií. Akce je pořádána pravidelně ve dvouletém cyklu s tím, že se pořadatelské země střídají na základě návrhu společného komitétu.

V úvodu konference byli účastníci přivítáni ředitelem Ing. Antonínem Machálkem, CSc. a Mgr. Vítem Doležálkem, ředitelem Odboru kanceláře ministra zemědělství. Následně zástupci jednotlivých delegací představili aktuální situaci v oblasti výzkumného oboru zemědělská technika a energetika ve svých zemích a institucích. Následný program byl věnován prezentaci nejnovějších výsledků výzkumu formou krátkých odborných referátů. Na závěr konference proběhlo plenární zasedání, kterého se zúčastnili hlavní zástupci delegací. V rámci plenárního zasedání bylo sepsáno memorandum o spolupráci na mezinárodní úrovni v oblasti výzkumu, vývoje a inovací. Člen Maďarské delegace oficiálně převzal pověření komitétu organizovat 11. Mezinárodní konferenci výzkumných ústavů zemědělské techniky zemí střední a východní Evropy v roce 2019 v Gödöllö.

Zájemci z řad účastníků se zúčastnili rovněž doprovodného programu, v rámci něhož se proběhla exkurze v zemědělském podniku ZD Krásná hora nad Vltavou, a.s. a v podniku Primagra, a. s., v Milíně.

Celá akce byla ze strany komitétu a zahraničních i tuzemských účastníků hodnocena velmi dobře. Největším přínosem byla výměna kontaktů a memorandum o mezinárodní spolupráci na základě vícestranné dohody i bilaterálních smluv mezi jednotlivými institucemi.

Red (Zdroj: VÚZT)

Obrázek:

Jedním z témat konference byla bioenergetika. Foto Zuzana Fialová

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down