05.09.2013 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mezinápravová sekačka zvládá i kvalitní mulčování

Možná ne právě nejvhodnější termín jsme si zvolili k návštěvě soukromé farmy v Orlických horách, kde se o údržbu pozemků starají hned dva traktory Kioti s příslušnými adaptéry. Novější z modelů Kioti CS2610 totiž právě prošel vynuceným servisním zásahem a majitel s námi tudíž o technice hovořil s poněkud smíšenými pocity. Nicméně jak ukazuje fotodokumentace, pozemky jsou udržované více než dobře a závada se konec konců může objevit na každém stroji...

Nový subkompaktní traktor Kioti CS2610 s mezinápravovou sekačkou SM 2410 přibyl na farmu vloni v prosinci. Ke své práci se ale samozřejmě dostal až na přelomu letošního března a dubna. Odpracoval tak zatím při mulčování travních porostů (sekačka je doplněna mulčovací sadou a není využívána pro klasické sečení) zhruba 100 hodin k plné spokojenosti obsluhy. Momentálně se ovšem potýká zřejmě se závadou v elektroinstalaci, po jejíž příčině se zatím pátrá. Ke startování tak musí využívat náhradního řešení, které ovšem vyřazuje z provozu některé z bezpečnostních funkcí. Čili jinde, než na soukromém pozemku a s vlastním rizikem majitele by momentálně vykonávat jakoukoli činnost nemohl...
„Je pravdou, že jde o nový model a drobné mouchy se určitě časem vychytají. Se značkou Kioti mám tříletou zkušenost, protože právě takovou dobu vlastním univerzální kompaktní traktor CK22 HST s mulčovačem, který v zimě nahrazuje sněhová radlice. A za celý čas se nevyskytl žádný problém a traktor pracuje bez servisních zásahů. To byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl pro zakoupení dalšího traktoru stejné značky. Zahradních traktorů jsem již vyzkoušel i vlastnil celou řadu a musím říci, že značka Kioti mě oslovila výkonem svých strojů, robustností i designem. Proto jen doufám, že tomu tak bude i nadále. Nový traktor jsem kupoval hlavně z toho důvodu, abych měl kdykoliv k dispozici spolehlivý stroj, do kterého mohu nasednout a jet,“ říká majitel, jež si nepřál být jmenován.
Na svých pozemcích dříve praktikoval intenzivní sečení se sběrem, ovšem jedna seč obnášela zhruba 80 košů posečené travní hmoty, pro kterou nebylo další využití. S mulčovací sadou bez sběru je ovšem třeba travnaté plochy sekat častěji. „Ideální je sekat každý týden, maximální termínová hranice je 14 dní. Pokud je tráva přerostlá a vyšší, již po sečení vytváří tři řádky a to není estetické. Musím potom pozemek přejet ještě jednou napříč. I když i s vysokou trávou si dokáže tato agregace poradit. Traktor by zvládnul daleko více funkcí, ale já ho kromě sečení a dopravy jinak nevyužívám,“ podotýká majitel.
K mulčování se rozhodl i z toho důvodu, že Kioti nabízí variantu intenzivního sečení pouze s bočním vývodem hmoty do sběrného koše a to vzhledem k tomu, že je třeba sekat i mezi stromy v sadu, nevyhovovalo. „Vzhledem k momentální technické závadě, mám samozřejmě po zhruba sto odježděných hodinách smíšené pocity, ale klady převládají, co se týče výkonu, traktor mi plně vyhovuje a navazuje na svého předchůdce CK22 HST, se kterým pracuji především v agregaci se sněhovou radlicí,“ hodnotí své tříleté zkušenosti majitel dvou traktorů Kioti.

S kabinou hlavně na zimu

Prvním zástupcem značky Kioti byl na podorlické farmě model traktoru CK22 HST. Jelikož jde o traktor s kabinou, využívá jej majitel hlavně v zimních měsících při prohrnování sněhu, nicméně k dispozici je i čelní mulčovač. Kompaktní traktor s odpovídajícím výkonem a hydrostatickou převodovkou pohání úsporný a ekologický motor Kioti Diesel. Díky své univerzálnosti a výkonnou hydraulikou nacházejí traktory řady CK s jednoduchou údržbou a obsluhou vyráběné s výkony motorů od 20 do 35 koní široké celoroční uplatnění nejen v komunální sféře, ale i zemědělství, lesnictví a zahradnictví.

Druhý v pořadí

Pro zahradní i komunální využití je určen i kompaktní traktor Kioti CS2610 s hydrostatickou převodovkou s plynulým dvoustupňovým řazením, pohonem všech kol, servořízením, uzávěrkou diferenciálu, čerpadlem s výkonem 17,6 l/min, zdvihovou silou zadních ramen 370 kg, jedním hydraulickým okruhem vzadu ve standardu, vývodovým hřídelem vzadu 1 3/8" s šesti drážkami a otáčkami 540 ot/min. Mezinápravový vývodový hřídel má otáčky 2000 ot/min. Maximální rychlost traktoru je 16,9 km/h.
Žací ústrojí SM2410, jež je řešeno s mulčovací sadou, má pracovní záběr 1524 mm. Sečení (pracovním orgánem jsou tři nože o délce 523 mm) může mít výšku 25,4 až 101,6 mm. Agregát je poháněn kloubovým hřídelem s řemenem.

Paleček: Na farmě má majitel k dispozici dva traktory Kioti, konkrétně modely CK22 a CS2610

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down