Tampere: pulzující srdce Finska

Azyl pro poslední setkání členů Sdružení komunálních služeb s finskými hostiteli poskytla radnice Tampere. Toto mladé a sympatické město – počtem obyvatel třetí největší v zemi – získalo městská práva v roce 1779. Leží v jihozápadním Finsku asi 180 km severně od Helsinek. Zhruba čtvrt milionu obyvatel (včetně přilehlých oblastí 400 000 lidí) žije na ploše 520 km2.

Centrum Tampere je sevřené mezi jezery Näsi (na severu) a jižním Pihä. Mají osmnáctimetrový výškový rozdíl a spojuje je dvoukilometrová peřejnatá řeka zvaná Tammerkoski, z jejíž energie těží město i průmyslové podniky. V roce 2021 zde byla uvedená do provozu moderní multifunkční hala Nokia Arena, která hostila kromě kulturních akcí také letošní mistrovství světa v ledním hokeji – pro tyto účely má kapacitu 13 500 diváků. Napřesrok si stejnou akci zopakuje.

„Tampere je srdcem Finska. V poslední době prošlo dynamickým rozvojem, o nějž se zasloužily hlavně univerzity. Údržbou města se zabývají jím zřízené společnosti a dodavatelské firmy, což je tradiční a osvědčený model. Celkové roční náklady na tyto činnosti dosahují 20 milionů eur. Je potřeba se postarat například o 780 kilometrů ulic a 860 kilometrů chodníků a cyklostezek. K tomu přistupuje 2200 hektarů veřejné zeleně a parků, 25 000 světelných bodů a 160 křižovatek se semafory,“ informoval ředitel Odboru životního prostředí a rozvoje radnice města Tampere dr. Kari Kankaala a doplnil:

„Údržbu rozdělujeme na každodenní, což je například úklid sněhu. Zde legislativa určuje odpovědnost vlastníkům budov, kteří jsou povinni odklízet sníh z přilehlého chodníku a z poloviny okolní komunikace. Dále sem patří třeba svoz odpadu, zametání nebo sekání trávy. Druhým typem je údržba občasná. V 90. letech jsme hodně pokročili v odpadovém hospodářství. Obsah zhruba 4500 nádob odváží soukromá společnost. Frekvence svozu je různá – každodenní až několikrát za rok. V Tampere se koná mnoho společenských, kulturních a sportovních akcí, které vyžadují následný úklid. Na něj ročně vynaložíme 3,5 milionů eur.“

Závěrečný dík patří sponzorům, společnostem MEVA (www.meva.eu) a Avistech (www.avistech.cz). Nutno vyzvednout vstřícný a milý přístup finských hostitelů a zásluhy tajemníka SKS Ing. Josefa Matuchy, který měl lví podíl na bezchybné organizaci akce.*

Jan Kroupa, Tampere, Finsko

Foto autor a Laura Vanzo

Popisky k obrázkům:

1:

Jezera Näsi a Pihä spojuje v centru Tampere řeka Tammerkoski. Její energie slouží městu i průmyslovým podnikům

2:

Do údržby Tampere putuje zhruba 20 milionů eur ročně. K základním činnostem patří úklid sněhu. Foto Laura Vanzo