Manipulátory ze všech úhlů pohledu

Návštěvníci loňského Dne s Dieci si prohlédli nabídku italského výrobce manipulátorů, které se hodí do zemědělství, stavebnictví i komunální sféry. Kromě manipulační techniky nechyběla ukázka samonakládacího mobilního míchače betonových směsí, který si na akci rovnou převzal nový majitel.

Ohlédněme se za akcí, jež se uskutečnila v areálu společnosti Manatech v Jiřicích u Humpolce, která na český trh dováží italské teleskopické manipulátory a nakladače značky Dieci. Mezi nejnovějšími stroji různých velikostí, které představil produktový manažer Zbyněk Kučera, nechyběl ani model předešlé generace, takže návštěvníci mohli posoudit pokrok ve vývoji této techniky.

Ještě menší model

Manipulátory byly vystaveny pěkně v jedné řadě. Hned zkraje stál nejmenší stroj z produkce Dieci, model Mini Agri 26.6. Označení vypovídá o jeho oboru nasazení a velikosti. Čísla značí schopnost uzvednout 2,6 tuny do výšky 6 metrů.

Tento model nejmenším dlouho nezůstane. Už brzy opustí brány výrobního závodu ještě menší manipulátor Mini Agri 20.4 Smart. „Projede ještě těsnějšími prostory a bude disponovat technologiemi z větších manipulátorů Dieci. Se slabším motorem uzvedne dvě tuny do čtyř metrů,“ prozradil Zbyněk Kučera.

Zpátky k nejmenšímu vystavenému modelu. Osazen je motorem Kubota o výkonu 75 k a využívá jednorychlostní hydrostatickou převodovku. Je určený především pro farmáře operující v omezeném prostoru či objektech, kam se větší stroje nedostanou. Výška manipulátoru činí pouze 195 a šířka 180 cm. Projede tady dvoumetrovými vraty.

Stejně jako větší manipulátory Dieci i model Mini Agri 26.6 disponuje třemi režimy řízení – pouze přední nápravy, obou náprav nebo tzv. krabím chodem, kdy stroj jede šikmo, což mu propůjčuje maximální obratnost vycházející z minimálního poloměru otáčení. Navzdory malým rozměrům má tento manipulátor velkou komfortní kabinu s dobrým výhledem.

Technika s věhlasným puncem

Další dva vystavené manipulátory prezentovaly řadu větších zemědělských modelů, a to Agri Max 60.9 VS EVO 2 – jeden ze současné a druhý z předešlé generace. „Všechny manipulátory Dieci prošly modernizací, která byla částečně vynucená novou emisní normou. Výrobce to využil také k inovování modelových řad po vzhledové stránce,“ poznamenal Zbyněk Kučera.

Novinky se vyznačují novou kabinou s označením GD, což je zkratka pro Giugiaro Design, italské studio založené Giorgettem Giugiarem, který v minulosti navrhl fascinující design sportovních vozidel a v posledních letech i některých traktorů. I když se původní a nová kabina zvenčí velmi podobají, uvnitř jsou naprosto odlišné. V té nové je víc místa a jinak rozvržené ovládání.

Řada Agri Max je vlajkovou lodí značky Dieci pro zemědělství. Nejvýkonnější model má motor o výkonu 153 k a systém převodovky s hydrostatickým variem pod označením VS EVO 2, která disponuje jedním naklápěcím čerpadlem a dvěma variabilně přepínanými hydromotory. Stroj buď upřednostní rychlost, nebo sílu. Volba probíhá zcela automaticky, obsluha ovládá pouze plynový pedál a vše ostatní si manipulátor řídí sám. První rychlostní stupeň rovnou nabízí pojezdovou rychlost až 40 km/h.

Aby se stroj mohl přizpůsobit konkrétnímu pracovnímu úkolu, disponuje čtyřmi jízdními módy. Obsluha si je může vyvolat na základě chování stroje. V závislosti na tom se pak připojují jednotlivé hydromotory. Jeden z módu ušetří naftu během rychlé jízdy, zatímco další nabídne třeba agresivní režim vhodný pro nakládání těžkých materiálů.*

(Podrobnosti v Komunální technice 1/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down