Manipulační technika pro zemědělce i komunální služby

Areál farmy Agro Jesenice u Prahy patřil ve druhém červnovém týdnu strojům značky JCB. Prezentační a školicí akci pořádaly firmy Pekass, a. s., a Lukrom, spol. s r. o., které v České republice oficiálně zastupují společnost JCB Agriculture. Mezi více než 350 účastníky z 13 evropských zemí byli hlavně dealeři, zemědělci, ale i zástupci komunálních podniků, kompostáren a podobně. A také novináři z několika odborných periodik.

Hlavní atrakcí prezentační akce v Jesenici byly zemědělské traktory řady JCB Fastrac 4000 s adaptéry, přívěsy a závěsným nářadím. Kromě nich se ale představily i teleskopické manipulátory, kolové nakladače a další speciální stroje. Tato technika je potřebná i mimo zemědělství, například v obcích a městech.

Významná inovace

Velký zájem odborníků z praxe i novinářů vyvolala řada teleskopických manipulátorů JCB Loadall. Kromě dalších inovací mají i nový regenerativní hydraulický systém, což významně zlepšuje jejich provozní parametry. Především se zkrátil čas pracovních cyklů. Výsledkem je až o 20 % vyšší produktivita a nejméně 4% úspora paliva. Díky hladkému doběhu hydraulických funkcí může obsluha pracovat přesně a nedochází k rázovému namáhání komponentů.

Nová verze systému odpružení ramene JCB SRS se aktivuje navolením spínače a při pohybu stroje. Obsluha má k dispozici i systém vyklepávání lžíce stisknutím tlačítka na joysticku. Snadné je odtlakování vnějšího hydraulického okruhu, což usnadní výměnu příslušenství. K dispozici je LED pracovní osvětlení stroje a osvětlení zadního závěsu. Na výběr je množství závěsů Rockinger.

Regenerativní hydraulický systém je součástí inovace jak stávajících modelů JCB Loadall, tak je ve výbavě nováčků ve skupině teleskopických manipulátorů.

Univerzální nakladače

Účastníci prezentace v Jesenici se teoreticky i prakticky seznámili také s kompaktními a kloubovými kolovými nakladači s pevným nebo teleskopickým ramenem.

Modely TM jsou určeny zejména pro nakládku a manipulaci se sypkými materiály, jako je zrní nebo hnojiva. Modely S Agri mají výborný poměr výkonu k hmotnosti naloženého materiálu a jsou tak určeny pro nejtěžší operace, jako je například manipulaci se siláží a kejdou. Zdvihová kapacita nakladačů je od 1000 do 8400 kg s maximální zdvihovou výškou až 5,2 m.

K velkým přednostem kolových nakladačů JCB patří možnost univerzálního nasazení v různých oblastech. Umožňují to jejich výborné parametry a konstrukční prvky: mechanický pohon s účinným využitím výkonu motoru, výkonná hydraulika, jemné ovládání joystickem pro rychlé a přesné pohyby, kinematika ramene se stabilním rozsahem síly na břitu lžíce, speciální čističe, chladiče, krytování a ochrany hadic a instalací a široká nabídka vybavení podle konkrétních potřeb.

V Jesenici byly předvedeny i smykem řízené nakladače a kompaktní pásové nakladače

Tyto stroje s jedním ramenem a bočními dveřmi poskytují bezpečný přístup obsluhy k sedačce a podstatně lepší rozhled než klasické smykové nakladače s tradičními dvěma rameny. Provozní zdvihová kapacita je v rozmezí od 612 kg do 1495 kg.*

Připravil Jiří Trnavský

Více informací v časopise Komunální technika č. 8/2015.

Obrázky:

Různé adaptery umožňují různé využití manipulátorů JCB

Nová regenerativní hydraulika zlepšila provozní parametry

Motory zaručují ekonomický a ekologický provoz

Ovládání manipulátorů je snadné a přesné pomocí joysticku

Zákazníci i novináři byli se všemi stroji podrobně seznámeni

K přednostem kolových nakladačů JCB patří univerzální nasazení

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down