26.01.2022 | 08:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Manipulační technika na výstavě Eima

Loni v říjnu se poprvé po dlouhé pauze způsobené pandemií nákazy covid-19 uskutečnil v italské Bologni mezinárodní veletrh Eima. Veletrh přivítal přes 27000 návštěvníků, z toho necelých 26 000 přijelo ze zahraničí. Velmi bohatá byla i doprovodná část výstavy, kde se uskutečnilo celkem 116 konferencí a seminářů na technická i politická témata. Nechyběly ani novinky z manipulační techniky.

Ačkoliv pořadatelé výstavy Eima sdružení italských výrobců FederUnacoma a BolognaFier byli s účastí spokojeni, „předcovidových“ čísel veletrh nedosáhl, a to jak v počtu vystavovatelů, tak v počtu návštěvníků. Itálie je zemí na výrobce techniky bohatou, a tak ani není divu, že nejvíce vystavovatelů bylo místních.

Merlo poprvé plně elektrické

Italská společnost Merlo, která se zabývá vývojem a výrobou manipulační techniky již dlouhá léta představila mimo jiné na veletrhu Eima svou čerstvou novinku: řadu elektricky poháněných teleskopických manipulátorů, které dostaly označení Merlo e-Worker Generace 0. Zatím se jedná o dva modely s výkonem 60 a 90 koní. Oba stroje jsou výsledkem dlouholetého vývoje a snahy najít alternativní řešení ke konvenčním manipulátorům, jež jsou poháněny spalovacími motory.

Konstruktéři společnosti Merlo navrhli nové teleskopické nakladače Generace 0 od úplného základu. Podle jejich slov se nejedná o elektrifikaci běžného teleskopického nakladače, ale o inovativní manipulační výrobek, který kombinuje výhody a ideální vlastnosti teleskopických nakladačů s vlastnostmi vysokozdvižných vozíků.

Pohon na elektriku je ceněný zejména v budovách, kde díky nulovým emisím a tichému provozu, přináší lepší pracovní prostředí. eWorker ale může pracovat i v terénu. Může se pohybovat po komunikacích a táhnout například přívěsy

Modely Generace 0 mají označení 25.-60 a 25.5.-90 a shodně nabízí nosnost 2,5 tuny. Břemeno zvednou do výšky 4,8 m.

Vedle Generace 0 byl na stánku i zajímavý nový model Merlo Multifarmer 44.9 CS-170 CVT. Jde o vlajkovou loď teleskopických manipulátorů Merlo Multifarmer s kapacitou 4,4 t, výškou zdvihu 9 m a nosností na zadním závěsu 7 t. Pohon zajišťuje 4,5litrový čtyřválec FPT o maximálním výkonu 170 koní, který je poháněn přes hydrostatickou převodovku CVTronic.

Nová generace manipulátorů Faresin

Společnost Faresin Industries představila na veletrhu Eima model teleskopického manipulátoru FS 7.32 Compact, prvního zástupce nové řady teleskopických nakladačů FS.

Nová řada byla vytvořena tak, aby byla připravená na integraci dnešních i budoucích technologií z oblasti „IoT“ neboli internetu věcí. Právě internet věcí je strategickým řešením pro řízení vozového parku a interakci člověka se strojem v zemědělských podnicích, na staveništích i v komunální sféře.

Všechny konstrukční prvky nového stroje, včetně sofistikovaného softwaru, který řídí integrované senzory, byly navrženy, vyrobeny i testovány v závodě v Breganze.

FS 7.32 Compact nabízí maximální nosnost 3,2 tuny a maximální výšku zdvihu 7,1 m. Celková šířka stroje je 2,1 metru a celková délka 4,6 metru. Díky kompaktním rozměrům, ale i přepracovanému řízení je manipulátor velmi obratný a pyšnit se může i dobrou stabilitou. Do vínku dostal nový design a inovována byla i kabina včetně ovládacích prvků.

K dispozici je stroj ve verzích Dynamic, Performance a Exellence, které se mezi sebou liší konfigurací i výkonem motoru nebo převodovkou.

Novinky od Dieci

Zajímavý byl i stánek společnosti Dieci, kde byly k vidění jak teleskopické manipulátory, tak kloubové nakladače. Společnost Dieci spolu s firmou Walvoil získala ocenění za systém Adaptive Load Sensing (ALS), který zjednodušeně řečeno minimalizuje rozptyl energie v hydraulickém systému teleskopických manipulátorů, čímž výrazně zvyšuje účinnost stroje a snižuje opotřebení i spotřebu paliva. Na výstavě byl prezentován model Agri Farmer 34.7 se systémem ALS. Podle obou firem testy na něm provedené prokázaly snížení ztrát energie o 28 % při práci s výložníkem a o 45 % při řízení stroje.

Výrobce Dieci vystavil též kloubový nakladač Agri Pivot T70, který nově pohání motor Perkins o výkonu 115 koní. Převodovka je dvoustupňová hydrostatická a maximální pojezdová rychlost je 40 km/h. Do funkce výložníku byla začleněna řada automatických režimů, včetně vytřásání lžíce, paralelního zdvihu, paměti polohy nebo funkce vážení. Přepracován byl i interiér kabiny, kde má nyní řidič více místa pro nohy. Dále se může těšit na novou přístrojovou desku či monitor a přepracována byla i loketní opěrka.

MultiOne série 11

Další italský výrobce společnost MultiOne představila kompletně elektrický kloubový nakladač už před třemi lety. Novinkou na stánku tak byl kloubový nakladač M1 11,6 K z nové série 11, která se stala vlajkovou lodí sortimentu. Nakladač je poháněn motorem Kohler o výkonu 57 koní a výkon je převáděn hydrostatickou převodovkou, která dovoluje maximální pojezdovou rychlost až 30 km/h. Součástí výbavy je tempomat, který umožňuje nezávislé nastavení průtoku oleje do přídavných zařízení a rychlosti pojezdu. Nový je systém ovládání připojeného nářadí pomocí programovatelného joysticku. Řada 11 má maximální kapacitu v přímé směru 2 500 kg a výška zdvihu je 3,7 m. Kabina byla přepracována tak, aby nabízela více místa pro nohy, je zní lepší výhled do stran a nabízí více větracích otvorů.

Kromě modelu M1 11,6 K si mohli návštěvníci prohlédnout i další zástupce sortimentu. K vidění byl například model M1 7,2 K s hydrostatickým pojezdem a výkonem 25 koní. MultiOne 7 v sobě kombinuje obratnost, dostatečný výkonu a rychlost.

Elektrický Giant

Návštěvníci veletrhu Eima mohli zavítat i na stánek holandské společnosti Tobroco-Giant, která vyrábí manipulační stroje a příslušenství již od roku 1996. V expozici byl největší zástupce kloubových nakladačů Giant G5000 s provozní hmotností přes 5000 kg a sklápěcím zatížením přes 3,5 tuny. Kompaktní a obratný kolový nakladač G5000 je produktivní, komfortní, spolehlivý a díky různým konfiguracím je připraven na každou práci. Pojezd je hydrostatický s pohonem všech čtyř kol a pohonnou jednotkou je motor Kubota o výkonu 75 koní. G5000 je k dispozici také ve verzi G5000 x-tra. Model G5000 x-tra je vybaven nižším předním rámem a byl vyvinut speciálně pro extrémně těžké práce.

Nedávno společnost Tobroco Giant představila plně elektrický kolový nakladače G2200E Xtra a i on byl vystaven na stánku na výstavě Eima. Stroj je schopen zvednout 2 200 kg do výšky 2 450 mm a má šířku 1 080 mm.

Na výběr jsou tři kapacity lithium-iontových baterií (všechny s napětím 48 V) 260, 390 a 520 Ah, a také tři možnosti nabíjení, které při nejrychlejším nabíjení zvládnou nabít nejmenší baterii za 1,5 hodiny.

K trakci slouží motor o výkonu 8,7 koní, který dokáže rekuperovat energii při zpomalování a jízdě z kopce. Motor o výkonu 16 koní je připojen k hydraulickému čerpadlu o průtoku 35 l/min.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down