Malý terénní užitkový vůz s velkým potenciálem

Pod pojmem komunální technika si obyčejně představíme pestrou škálu strojů určených primárně pro údržbu měst a obcí. Někteří tito pomocníci mají širší až univerzální spektrum využití. Po osazení speciálními, mnohdy na míru šitými, doplňky a nástavbami se úspěšně prosadí i v jiných oborech.

Za praktickým příkladem jsme se vypravili do jihomoravské obce Pavlov na břehu Novomlýnské nádrže. Tady má zázemí pobočný spolek Nové Mlýny Vodní záchranné služby Českého červeného kříže (VZS ČČK), která je součástí integrovaného záchranného systému České republiky.

Záchranářská všehochuť

VZS ČČK byla založená v roce 1968. Letos si tedy připomíná 55. výročí. Je největším a nejstarším celostátním subjektem věnujícím se vodní záchraně, záchranářskému sportu, vzdělání, prevenci a dalším činnostem spojených s vodními plochami a jejich okolím. Zhruba 35 pobočných spolků operuje převážně v oblastech u velkých vodních ploch.

„Působíme na poslední z kaskády tří nádrží – Mušovská, Věstonická a Novomlýnská, které jsou součástí vodního díla Nové Mlýny na řece Dyji. Oblast našeho zájmu, Novomlýnská nádrž v jihovýchodní části Jihomoravského kraje, je s výměrou přes 1600 hektarů z této trojice největší,“ vysvětlil velitel oblastní stanice VZS ČČK v Pavlově Ing. Bc. Stanislav Hrdlička a pokračoval:

„Hlavní náplní naší činnosti je záchrana osob, zvířat, majetku a řešení následků mimořádných událostí na vodních plochách i v jejich okolí, velmi často v obtížně přístupném terénu. Protože máme statut oblasti, sloužíme nepřetržitě po celý rok. Zdejší lokalita s atraktivním Lednicko-valtickým areálem a Pavlovskými vrchy je hojně navštěvovaná. Hlavní nápor bývá od června do září. Zásahy nelze zobecnit. Někdy vyrážíme na pomoc cyklistům, jindy rybářům, rekreačním plavcům nebo turistům.“

K vodě patří aligátor

Záchranáři z Pavlova si v roce 2017 zakoupili terénní vozidlo John Deere Gator (angl. aligátor) XUV855D od společnosti AGROSERVIS TRADING se sídlem v nedalekém Višňovém, které nejlépe splňovalo požadavky.

„Gatory jsou k dispozici jako pracovní i terénní. Pohánějí je benzínové, dieselové nebo elektrické motory. Terénní model XUV855D má vznětový čtyřválec Yanmar o objemu 854 cm3 s výkonem necelých 22 koní. Dvourychlostní vario převodovka umožňuje plynulou změnu rychlosti. Pohon 4 x 4 disponuje automatickým zapínáním předních kol při prokluzu zadních. Obě nápravy s uzávěrkami diferenciálu jsou odpružené. Pohotovostní hmotnost stroje činí 788 kg, užitečná, tedy nosnost včetně obsluhy, 635 kg. Korba o objemu 0,46 m3 uveze 454 kg. Maximální rychlost je 51 km/h. Vozidlo ze sériové výroby jsme dovybavili světelnou rampou, sirénou, vysílačkou, ochranným rámem, navijákem a polepem bílou barvou,“ sdělil nám Miloš Kuklínek, prodejce komunální techniky firmy AGROSERVIS TRADING, specialisty na prodej a servis strojů John Deere.

V souvislosti s požadavkem na menší terénní speciál uživatelé neřešili pouze sériově vyráběnou podvozkovou část a korbu, ale také speciální výbavu. Jmenovat lze už zmíněný naviják pro agregaci vepředu i vzadu. Pro co možná nejlepší využití přepravní kapacity vozu je užitečným doplňkem přední nosič. Stejně jako u ostatních vozidel integrovaného záchranného systému nesmí chybět výbava zvláštním zvukovým zařízením se světlem modré barvy, radiostanicí a v neposlední řadě bílá barva VZS ČČK.

Nástavby podle vlastního zadání

Z nástaveb jmenujme sériově vyráběný valník s připojitelným přívěsem. Využívá se při distribuci základních humanitárních potřeb, potravin a nápojů. Dobře obstál například po tornádu v roce 2021. Pomáhal také při nedávném transportu protipovodňových zábran.

Záchranná a evakuační nástavba se základní zdravotnickou výbavou slouží pro poskytnutí rozšířené první pomoci. Nechybí transportní vana, kterou lze zavěsit pod vrtulník, celotělová vakuová matrace, páteřní deska, různé dlahy, zdravotnický batoh, sedačka pro záchranáře a další nezbytné doplňky včetně technických pomůcek potřebných při zásahu.

Technicko-požární nástavba s vestavnou nádrží na 300 litrů vody a motorem pro pohon vysokotlakého čerpadla poskytujícího tlak až 200 barů je ideálním pomocníkem nejen pro lokální hasební práce, ale například i pro sanaci sklepů v rodinných domech, kde často nefunguje elektřina a prostory je potřeba urychleně vyčistit. Pro odčerpání vody ze zaplavených prostor slouží vysavač kalů v přívěsu.

„Konstrukci speciálních nástaveb, jejichž výměna zabere nanejvýš pět minut, si na základě dlouholetých zkušeností a podle potřeb navrhujeme sami. Vyrábí je společnost Malár z Břeclavi, která se specializuje na kovovýrobu. Celý proces si od začátku až do konce pečlivě hlídáme. Asi nás kvůli tomu nemají u Malára moc rádi, ale protože jde o záchranu životů a majetku, bez důkladné kontroly techniky už ve stadiu výroby to jinak ani nejde,“ poznamenal Stanislav Hrdlička a uzavřel:

„Kam se dostane, tam samozřejmě přijede po zdravotnické stránce lépe vybavená klasická sanitka. Gator využíváme zejména při zásazích v obtížném a kopcovitém terénu, například na nedaleké zřícenině hradu Děvičky. Po šesti letech bezproblémového provozu mohu konstatovat, že jsme s ním spokojeni. Snad bychom jen uvítali při jízdě z prudkých kopců lepší motorovou brzdu.“

Foto autor a archiv/VZS ČČK Nové Mlýny p. s.*

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 8/2023)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down