28.02.2020 | 07:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malý jubilant s velmi dobrou reputací

Před pěti lety John Deere představil traktor, který mu do té doby ve stáji chyběl – model X950R s úsporným a přitom výkonným vznětovým tříválcem pod kapotou a se středovým výhozem do košů nesených vzadu. Za tu dobu tyto stroje „natočily“ stovky a tisíce motohodin v Praze, Kolíně, Třebíči a mnoha dalších místech České republiky.

Za těch pár let si traktor X950R dokázal vybudovat skvělé jméno a dobrou reputaci. Zkušenosti uživatelů u něj vyzdvihují především vynikající kvalitu sečení, jež se vzhledem k nepatrným rozměrům snoubí s překvapující výkonností. A také příznivou spotřebu nafty na úrovni zhruba 2,5 litru na jednu hodinu práce. Vznětový tříválec s objemem 1,1 litru a výkonem 18,5 kW (25 koní) je totiž nejen spolehlivý, ale i velice hospodárný.

Široký tunel

Hlavním předmětem činnosti je samozřejmě sečení – obecních trávníků, parků, fotbalových i jiných sportovních hřišť. Proto mají traktory John Deere X950R zadní středový výhoz s širokým tunelem, který se nezacpe ani při práci v přerostlé, vlhké trávě.

Je potřeba zmínit ještě jednu velkou přednost. Z boku žacího ústrojí nevyčnívá žádný výhoz ani sběrač, takže se ústrojí při sečení svým lemem dostane až do krajů, aby je dokonale vysekalo.

Dva záběry

John Deere k tomuto traktoru dodává dvounožové žací ústrojí se záběrem 122 nebo 137 cm, přičemž výška sečení se v obou případech nastavuje v rozmezí 25 až 112 mm, rozděleném do 13 poloh.

Robustní kryty ústrojí jsou po obvodu zesíleny lemem a trávník před skalpováním chrání stavitelná opěrná kolečka. Otáčky nožů se zapínají a vypínají elektricky, samotné ústrojí spouští do záběru a zdvihá hydraulika. Ovládání je přitom velice snadné a pohodlné zásluhou dvoufunkční páky vetknuté do blatníku nad pravým zadním kolem.

Nejen sečení

John Deere X950R ovšem získává body i zásluhou své všestrannosti. Součástí příplatkové výbavy je například natáčecí rychloupínací přední závěs, který se po propojení hydrauliky ovládá rovněž výše zmíněnou dvoufunkční pákou.

Nebo komfortní a tichá kabina, prosklená ze všech stran a vybavená topením. V zimě či dešti si díky ní řidič užívá příjemné pracovní prostředí, aby se mohl soustředit na radlici, zametací kartáč popřípadě sněhovou frézu nesenou v předním závěsu. Ten je mimochodem vybavený i plovoucí polohou, aby nářadí v něm uchycené mohlo volně kopírovat veškeré terénní nerovnosti.

Trakční asistent

K pohodlí přispívá i hydraulické řízení a plynulá hydrostatická převodovka ovládaná dvojicí pedálů TwinTouch pro pravou nohu. Kvůli pravidelnosti a rovnoměrnosti sečení je dokonce vybavená tempomatem. Maximální pojezdová rychlost vpřed je omezena na 14,5 km/h, při couvání na 9,7 km/h.

Poháněná jsou sice jen zadní kola, ovšem standardní uzávěrku diferenciálu doplňuje hydraulický trakční asistent, předcházející nežádoucímu prokluzu kol a zajišťující dobrou stoupavost i záběr v náročnějším terénu.

Dva koše

Podobně, jako se dají k traktoru John Deere pořídit dvě různě široká žací ústrojí, nabízejí se k němu i dva koše. Ty jsou rozdílné nejen svým objemem. První z nich – jednodušší varianta – pojme 570 litrů a vysýpá se na zem. Ten druhý je objemnější, „spolkne“ 650 litrů, hlavně je ale vybaven zdvihacími rameny, takže se dá vysýpat z výšky dvou metrů (přesně 2037 mm). Tedy rovnou na valník, do přistaveného kontejneru nebo návěsu, čímž se ušetří jedna pracovní operace – nakládání.

Na druhou stranu se neušetří při pořizování, koš s rameny je logicky dražší, než ten bez ramen, a ze zkušeností je zapotřebí si rovnou přikoupit i přední závaží, aby byl traktor při vysýpání stabilnější.

Po celé zemi

Nepopiratelnou výhodou značky John Deere je kromě kvality a spolehlivosti její techniky i široké zázemí, které si během více než čtvrtstoletí působnosti u nás dokázala vybudovat. Její dovozce, firma STROM PRAHA, má hustou síť vlastních středisek rovnoměrně rozprostřených po celé České republice a k tomu ještě zavedené smluvní prodejce s dlouholetou tradicí. V součtu jde kolem čtyřicítku míst, což znamená, že odkudkoliv to budete mít ke svému prodejci blízko.

Kladem během hlavní sezóny jsou také dodávky jakéhokoliv náhradního dílu z centrálního skladu v německém Bruchsalu do 24 hodin od jeho objednání. S žádnou případnou závadou tak nebudete zbytečně ztrácet drahocenný čas.

Kompaktní profesionál

John Deere X950R je široký pouhých 1,18 metru (bez žacího ústrojí), vysoký 1,7 metru (bez kabiny se sklopeným ochranným obloukem) a jeho délka ani s větším košem na 650 litrů nepřesáhne hodnotu 3,5 metru.

S takovými rozměry projede prakticky všude, přitom jde o plnohodnotný traktor určený k profesionálnímu nasazení v komunálních službách.*

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down