Malý a výkonný všeuměl pro celoroční práce

Za zajímavým strojem, který lze označit jako malý ručně nesený univerzální nosič pracovních nástavců, jsme se vypravili do obce Mnich, respektive její místní části Chválkov. Nachází se v samé západní výspě Kraje Vysočina, odkud by do Jihočeského kraje kamenem dohodil.

Zdejší obyvatel Milan Krajc, mimochodem dlouholetý zaměstnanec pobočky Kamenice nad Lipou podniku Správy a údržby silnic, nedávno oslavil padesátku. Protože je neustále v kalupu kolem domu s malým hospodářstvím, zahradou, ovocným sadem a nedalekým obecním vodojemem, o který také pečuje, již dlouhou dobu měl v hledáčku víceúčelový ruční stroj s možností agregace různého příslušenství. Jeho přání bylo letos na jaře v podobě narozeninového daru vyslyšeno…

Sázka na multifunkci

„Po celý rok se v zaměstnání staráme o dobrý stav a sjízdnost komunikací a samozřejmě i jejich okolí. Také kolem domu je neustále se co otáčet. Pro usnadnění namáhavé ruční práce, která je s narůstajícími lety stále náročnější, jsem si vysnil víceúčelový stroj, který by pomáhal zejména při údržbě živých plotů, tvarování habrů na vodojemu a v jeho okolí a prořezávání větví především ovocných stromů,“ řekl nám Milan Krajc a navázal:

„Několik jednoúčelových pomocníků sice mám, ale začal jsem se poohlížet po něčem multifunkčním, tedy pohonné jednotce s rychle a jednoduše vyměnitelným příslušenstvím. Shromažďoval jsem všude možně informace, a nakonec dospěl k rozhodnutí obstarat si systém Versatool od Hondy s malým čtyřtaktním motorem. K tomuto rozhodnutí přispěla také příznivá cena, nízké provozní náklady, poměrně široký výběr pracovních nástavců, možnost provozu v náročných terénních podmínkách a práce ze země bez nutnosti používání žebříku nebo nedaleký servis. Ze dvou nabízených možností jsem si vybral menší model pohonné jednotky UMC 425 L s objemem motoru 25 krychlových centimetrů a výkonem 1,1 koně.“

Nasaď, zacvakni, pracuj

O pohon nejenom systému Versatool, ale i křovinořezů a dalších jednoúčelové ručně nesené techniky značky Honda, se starají miniaturní čtyřtakty téže značky: buď se zmíněným zdvihovým objemem 25 cm3 (výkon 1,1 k) nebo 35 cm3 (1,6 k). Proti dvoutaktním agregátům vynikají snadným startem nebo nízkou a pro ucho „příjemnější“ hlučností. K dalším přednostem se řadí jednoduchý provoz a menší provozní náklady, kdy není potřeba připravovat směs benzínu s olejem, snadná údržba a delší akční doba. U čtyřtaktů je potřeba vyzdvihnout též menší zápach, kouřivost a emise. Tyto hodnoty jsou v dané třídě až o 80 % nižší než u motorů dvoutaktních.

Originální systém napojení a zajištění pracovního nástavce byl konstruovaný pro snadné a jednoduché použití při zachování maximální funkčnosti a spolehlivosti, jako mají jednoúčelové speciály. Dělený hnací hřídel slouží kromě snadného rozložení stroje (zhruba v jeho polovině) pro lepší přepravu a uskladnění také jako jediná pohonná jednotka pro vícero nástavců. Jeho rozpojení a spojení s příslušenstvím zajišťuje vícedrážkové konstrukční řešení s pojistkou, které výrobce označuje jako Push & Click, tedy nasaď a zacvakni. Dodejme: A pracuj… Díky tomu nelze nástavec připojit jinak než správně, a tak nemůže dojít k nechtěnému poškození kvůli nesprávnému nebo nedostatečnému nasazení.

Zatím spokojenost

„Z pracovního příslušenství jsem si k pohonné jednotce pořídil plotostřih v kombinaci nástavce hnací hřídele délky 60 centimetrů a 55cm oboustranné lišty pro údržbu živých plotů ve větších výškách a habrů na vodojemu a kolem něj. Jako užitečné shledávám samoostřicí břity chráněné proti vylomení a díky systému naklápění možnost jednoduché změny pracovního úhlu. Druhým nástavcem je prořezávací pila složená z 60cm hnacího hřídele a řetězové pily s 30cm vodící lištou pro výškové prořezávání větví. Kromě výkonnosti oceňuji zejména příznivou hmotnost celé sestavy v agregaci s oběma doplňky. Při bezpečném a stabilním postoji na zemi mohu nyní i delší dobu pracovat ve výškách, kam jsem se dřív dostal jen ze žebříku nebo traktorové káry,“ vyzvedává Milan Krajc a uzavírá:

„Provoz systému Versatool je zatím bez jediné připomínky. V hledáčku mám nyní strunovou vyžínací hlavu a zejména metrový prodlužovací nástavec, abych dosáhl ze země ještě výš.“

***

Motorové stroje Honda do České republiky začala oficiálně dovážet v roce 1992 společnost BG Technik. Od té doby vybudovala kompletní zastoupení Honda Power Equipment (Honda – motorové stroje) zahrnující dovozní a obchodní služby, technické zázemí s poradenstvím a servisem a širokou síť dealerů. Nutno zdůraznit, že náhradní díly jsou stále k dispozici i pro dvacetileté a starší stroje.*

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 8/2024)