10.02.2023 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malta spustila zálohování s cílem zvýšit recyklaci

V polovině listopadu 2022 se na Maltě spustilo zálohování lahví a plechovek s cílem pomoci zemi zvýšit míru recyklace, ale také přinést kulturní změnu. Po úspěšné integraci systému zálohování na Slovensku Sensoneo v současnosti jako první a jediná společnost poskytuje IT řešení pro zálohování ve dvou zemích.

Malta je třináctá země EU, která zavádí zálohový systém na nápojové obaly jako nástroj pro výrazné snížení znečištění životního prostředí a zvýšení míry sběru a recyklace jednorázových nápojových obalů. Zálohování na Maltě provozuje nezisková společnost BCRS Malta Ltd., licencovaný provozovatel národního systému zálohování. Organizaci založila sdružení výrobců, dovozců a maloobchodníků nápojových obalů, aby jejich jménem převzala kolektivní rozšířenou odpovědnost za nápojové obaly. Sensoneo poskytuje centrální IT systém, kde se provádějí klíčové operace a integrují data všech zúčastněných stran.

Jak funguje zálohový systém na Maltě

Zavedení zálohování na Maltě výrazně ovlivnil silný cestovní ruch. Přestože má tato ostrovní země jen přibližně 517 000 obyvatel, v letní sezóně turisté často počtem převyšují místní. To byl jeden z důvodů, proč Malta do zálohování zapojila i segment HORECA a zavedla tzv. veřejná zálohovací stojiště (public recycling hubs).

Jak vysvětlil Edward Chetcuti, generální ředitel společnosti BCRS Malta Ltd., při nákupu se k nápojům v jednorázových obalech přidává záloha ve výši 0,10 euro. Zálohování se vztahuje na hliníkové plechovky a skleněné a PET láhve o objemu od 0,1 do 3 litrů. Do systému nespadají obaly na mléčné výrobky, džusy, víno a na alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 5,0 %.

Nápojové obaly lze vrátit a získat zpět zálohu třemi způsoby:

  • prostřednictvím zálohomatu umístěného v obchodě;
  • prostřednictvím zálohomatu umístěného ve veřejném zálohovacím stojišti;
  • případně v obchodě, který obaly přebírá manuálně.

Více než polovina z více než 320 zálohomatů je umístěna v obchodech a poukázky lze uplatnit pouze v tom obchodě či supermarketu, kde byly vydány. Tento systém je znám ve většině zemí včetně Slovenska, které zálohování zavedly.

Aby byl trh s velkými supermarkety se záložními automaty a malými obchody bez záložních automatů vyrovnaný, byl podobný počet zálohomatů umístěn do veřejných záložních stojišť. Malta je rozdělena na přibližně 65 oblastí a téměř v každé z nich se nachází stojiště se zálohomaty. Poukázky z těchto stojišť lze uplatnit v celé zemi v kterémkoli registrovaném místě, kde se prodávají nápoje.

Podle Petra Kněze, ředitele divize zálohování a zpětného sběru společnosti Sensoneo, má Malta vybudovanou poměrně hustou síť zálohomatů. „Přestože jde o malou zemi, hustota obyvatelstva je zejména v letní sezóně velmi vysoká. Proto si myslím, že bylo rozumné umístit zálohomaty téměř na každém kilometru čtverečním, aby bylo vrácení plechovek a lahví pro lidi co nejjednodušší.“*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down