15.10.2020 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malotraktor řeší zimní i letní údržbu obecních ploch

V okrese Prachatice v Jihočeském kraji se nachází obec Zdíkov se svými více než 1700 obyvateli. Její zeměpisná poloha při horním okraji Šumavského podhůří napovídá, že se katastr obce o rozloze přibližně 32 km² rozkládá v poměrně členitém terénu a k údržbě veřejných ploch je třeba zvolit odpovídající techniku. Od loňského léta do strojového parku technické čety zdíkovského obecního úřadu patří malotraktor Antonio Carraro TTR 4400 HST II.

Tento univerzální nosič komunálních pracovních nástaveb je určen pro celoroční využití ve městech a obcích. Použitá konstrukce s hydrostatickým pojezdem a otočným řízením umožňuje bezproblémovou práci jak na rozlehlých plochách, tak v úzkých uličkách i při sečení zeleně na členitých pozemcích. Ve Zdíkově a jeho dalších devíti částech nahradil malotraktor Antonio Carraro s příslušnými pracovními adaptéry hned dva již dosluhující stroje.

Náhrada přišla v pravý čas

V minulosti byla zimní údržba chodníků řešena starším malotraktorem, který měl již v době pořízení v roce 2013 něco za sebou a po dalších odpracovaných sezónách se stroj pohyboval na hranici životnosti a udržet jej v činnosti bylo stále náročnější a finančně nákladné.

Obdobný problém museli ve Zdíkově řešit i při letním sečení, které pracovníci technické čety zajišťují na více než šesti hektarech obecních ploch. Žací stroj Kubota GZD 15 HD s nulovým poloměrem otáčení obec zakoupila v roce 2010 a přišla tedy neodvratně doba, kdy se tato sekačka nemohla vyhnout repasi. Nicméně ani po celkové rekonstrukci není ve stavu zaručujícím perfektní zvládnutí celosezónního nasazení.

„Proto jsme v prvním pololetí roku 2019 vypsali výběrové řízení a na základě jeho výsledků vybrali a poté zakoupili nový univerzální stroj Antonio Carraro TTR 4400 HST II. V užším výběru byly i profesionální žací speciály, ale nakonec jsme dali přednost univerzálnímu stroji splňujícímu nároky na práce spojené jak s letním sečením obecních pozemků, tak i zimní údržbou chodníků. Zásadním předpokladem bylo, že s pomocí nové techniky budeme schopni kvalitně a včas zajistit potřebné úkony letní i zimní údržby. Je třeba připomenout, že výběrovému řízení předcházel téměř půlroční průzkum trhu a několik typů strojů jsme si vyzkoušeli, abychom si udělali představu o tom, jaká technická konfigurace bude ideální pro naše podmínky,“ říká Milan Potužník, vedoucí technické čety obecního úřadu.*

Více v časopisu Komunální technika 10/2020.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down