21.07.2021 | 06:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malé tělo s kloubem a velkým výkonem

Po nedávném představení kompaktního kolového nakladače L85, o němž jsme informovali v č. 4/2021, přichází Bobcat na trh s novou řadou malých kloubových nakladačů. Modely L23 a L28 nabízejí vysokou nosnost při práci ve stísněných prostorech a jednoduché intuitivní ovládání. Díky nízké hmotnosti vynikají minimálním tlakem na povrch.

Nové stroje byly navržené v závodech Bobcat v USA, kde se také vyrábějí. Vynikají stabilitou a umožňují snadnou manipulaci s nákladem nad výkopy a chodníky. Mají robustní konstrukci, šířku nepatrně přesahující jeden metr a malý poloměr otáčení. V kombinaci s nízkou hmotností a vysokou nosností jsou ideální ke zvedání a přemísťování těžkých břemen ve stísněných prostorech a obtížně přístupných místech. Výsuvný výložník modelu L28 poskytuje více možností pro snadné pokládání nákladu. Různé protiváhy umožňují uživateli přizpůsobit nosnost dané aplikaci. Oba modely nabízejí vynikající výhled na všechny strany.

Bezpečné a spolehlivé

Vstupem na trh malých kloubových kolových nakladačů rozšířil Bobcat sortiment a uplatnění svých strojů. Novinka je reakcí na rostoucí poptávku po krajinářských úpravách, z lehkého stavebnictví i údržby veřejných prostranství. Současně se dobře uplatní například v zemědělství a zahradnictví.

„Naše nové malé kloubové nakladače přinášejí vysoký výkon v kompaktním lehkém těle s neuvěřitelně snadným ovládáním. To z nich činí ideální pomocníky pro širokou škálu aplikací. Oba modely L23 a L28 se ovládají tak intuitivně, že jsou atraktivní a ideální téměř pro každého uživatele. Významně rozšiřují nabídku nakladačů Bobcat,“ uvedl produktový manažer pro nakladače Bobcat John Chattaway a pokračoval:

„Klíčovými vlastnostmi, které uživatelé techniky tohoto druhu hledají, jsou vysoká nosnost ve spojení s dobrou stabilitou a minimálním poškozováním terénu. Přinášíme na trh dlouholeté zkušenosti v oblasti nakladačů, což nám umožňuje vyrábět bezpečné, spolehlivé a odolné stroje ve vysoké kvalitě.“

Intuitivní ovládání

Nové stroje jsou k dispozici se stříškou nebo kabinou. Pro chladnější podnebí je k dispozici uzavřená kabina s vyhřívaným sedadlem. Obě verze nakladačů byly navržené tak, aby poskytovaly víc prostoru pro snadné nastupování, vystupování a celkové pohodlí obsluhy. K tomu přistupuje intuitivní a ergonomické ovládání.

Spolehlivý řadový motor s výkonem 25 koní a vysokým točivým momentem splňuje emisní normu Stage V a mechanické řízení.

Spolehlivý řadový motor s výkonem 25 koní a vysokým točivým momentem splňuje emisní normu Stage V. Rychlé a snadné změny směru jízdy umožňují dva pedály vpřed/vzad. Tento způsob ovládání pojezdu ocení také například sezónní zaměstnanci, klienti půjčoven stavebních strojů nebo ti, kteří potřebují ovládat různé typy strojů.

Model L28 má navíc teleskopický výložník, který zvyšuje dosah. Inovativní dvouválcová konstrukce udržuje břemeno v rovnováze, zatímco obsluha pohybuje lžící a manipuluje s materiálem ve výšce. Teleskopický válec je synchronizovaný s hydraulickým vyrovnávacím článkem, který pomáhá s vyrovnáváním a brání přepadu přes zadní část lžíce.

Aby byly nové nakladače skutečně víceúčelovými stroji, Bobcat využil svoje zkušenosti a vyvinul speciální upínací systém Bob-Tach umožňující používat příslušenství strojů S70, MT55, S100 a S450.

Ideál pro terénní úpravy

Nové malé nakladače Bobcat jsou speciálně konstruované tak, aby nepoškozovaly povrch, po němž se pohybují. Minimálního narušení podloží dosahují nejen díky kloubu, jenž umožňuje zadním pneumatikám sledovat dráhu předních pneumatik při otáčení, ale také pomocí šetrného režimu Turf-Safe omezujícího prokluz kol. Díky tomu jsou tyto stroje předurčené pro krajinotvorbu, stavební práce a údržbu terénu, kde není dostatek prostoru a je třeba minimalizovat poškození trávníku.

V závislosti na terénu nakladače Bobcat automaticky aktivují jeden ze dvou trakčních režimů. Režim vysoké trakce (High-Traction) je určený pro jízdu v náročném a kluzkém terénu, šetrný Turf-Safe pro co nejmenší narušení podkladu. Kromě toho je k dispozici volitelný trakční asistent podobný funkci uzávěrky diferenciálu, který umožňuje obsluze jedním stisknutím tlačítka dočasně deaktivovat automatické režimy pro jízdu v nepříznivých podmínkách.*

Jan Kroupa

Zdroj: Bobcat

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2021)

 

Základní technické parametry malých kloubových nakladačů Bobcat

L23 L28
Výkon motoru kW/k 18/25
Hydraulika (průtok/tlak) l/min/MPa 45,8/20
Provozní hmotnost kg 1719 1903
Bod přetížení (v přímé poloze) kg 1265 1391
Užitečná nosnost (v přímé/zasunuté poloze) kg 633 696
Rychlost pojezdu km/h 13,2 13,4
Celková šířka mm 1105 1118
Výška zvedání (*rozšířená) mm 2169 *2650

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down