24.05.2022 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Malá rypadla pro stísněné prostory

Společnost Doosan Infracore Europe uvedla na trh minirypadla nové generace, která sjednocují vzhled stávající techniky a současně splňují požadavky emisní normy Stage V. Jako první přichází na český trh modely DX27Z-7 o hmotnosti 2,8 t, DX35Z-7 (3,9 t), DX50Z-7 (5,4 t) a největší DX55R-7 (5,7 t).

Modifikace s nulovým přesahem u DX27Z-7, DX35Z-7 a DX50Z-7 a se sníženým poloměrem v případě DX55R-7 činí z těchto modelů ideální volbu pro práci ve stísněných prostorech v rámci stavebních a terénních projektů či budování inženýrských sítí.

Pro mnoho aplikací

Modely DX27Z-7 a DX35Z-7 jsou poháněné dieselovým motorem Doosan D17 o výkonu 18,4 kW (24,7 k) při 2400, respektive 2200 ot./min. Rypadla DX50Z-7 a DX55R-7 mají dieselový motor Doosan D18 disponující výkonem 36,4 kW (48,8 k) při 2200 ot./min. Sečteno a podtrženo: všechny čtyři modely nabízejí nejvyšší výkon a točivý moment ve svých třídách a lze je používat na širokou škálu aplikací včetně prací v náročných podmínkách.

Nová konstrukce se vyznačuje zvýšenou odolností/robustností, což je u všech čtyř nových minirypadel doplněno o větší pracovní rozsah než u jiných ekvivalentních strojů na trhu. K tomu přistupují vyšší zvedací kapacity a rypné síly.

Rypadla DX27Z-7 a DX35Z-7 poskytují hydraulické průtoky 58 a 74 l/min, DX50Z-7 a DX55R-7 až 80 l/min, což stejně jako u dvou menších strojů zlepšuje práci s příslušenstvím. Součástí konstrukce je nový ventil EPPR pro dvousměrnou a volitelnou funkci otáčení, který obsluze umožňuje desetikrokové proporcionální ovládání hydraulického průtoku pomocí joysticku s rolovacím kolečkem.

U všech minirypadel nové generace zajišťují nově navržená litá protizávaží vynikající rovnováhu stroje a stabilitu při práci. U modelů DX27Z-7 a DX35Z-7 je v obou případech volitelně k dispozici dlouhé rameno s přídavným protizávažím o hmotnosti 60 kg a 100 kg. U modelu DX55R-7 je volitelně k dispozici dodatečné 200kg přišroubované protizávaží.

Kromě vysokého výkonu, všestrannosti, odolnosti a snadné údržby mají minirypadla také novou větší a prostornější kabinu, která umožňuje vynikající komfort obsluhy a ovladatelnost.

Komfortní kabina

Nová minirypadla jsou vybavená mnoha inovativními funkcemi. Nová je komfortní kabina s celoprosklenými vstupními dveřmi pro zajištění maximálního výhledu obsluhy na tuto stranu stroje. LED pracovní světla s vysokou svítivostí zlepšují výhled. Volitelně jsou k dispozici také další přídavná LED světla.

Mezi klíčové vlastnosti nové kabiny patří:

 • Vylepšený systém vytápění/HVAC (klimatizace je volitelná u modelů DX27Z-7 a DX35Z-7).
 • Zvuk DAB.
 • Osmipalcová dotyková obrazovka u modelů DX50Z-7/DX55R-7.
 • 5,7palcová obrazovka u modelů DX27Z-7 a DX35Z-7.
 • Mechanicky odpružené látkové sedadlo s vyhříváním u modelů DX27Z-7/DX35Z-7.
 • Vzduchově odpružené sedadlo s vyhříváním u modelů DX50Z-7/DX55R-7.
 • Joystick s rolovacím kolečkem.
 • Pomocná regulace průtoku (10 kroků).
 • Držák nápojů, USB nabíječka a 12V zásuvka.
 • Sklopné pedály.
 • Nová dozerová radlice a páka.

Vylepšený systém vytápění/HVAC má více průduchů ventilace pro přímé ohřívání a chlazení vzduchu, a to včetně umístění na předním a zadním sloupku pro zvýšení celkového výkonu systému. Rovněž se používají průduchy pro zajištění přímého a dostatečného proudění vzduchu pro obsluhu a je možné i jejich ruční nastavení.

Systém HVAC a zvuk DAB lze ovládat prostřednictvím osmipalcové dotykové obrazovky a obraz z volitelné zadní kamery je možné zobrazit na 5,7palcové i osmipalcové obrazovce. Na monitorech je také zobrazeno nastavení průtoku, který lze ovládat v 10 krocích joystickem s rolovacím kolečkem.

Nová dozerová radlice

Minirypadla mají novou dozerovou radlici, která v porovnání s jinými stroji na trhu umožňuje větší výšku zdvihu i hloubku hloubení. Stroje mají také novou ovládací páku radlice.

S její pomocí může obsluha volit mezi nízkou a vysokou rychlostí hydrauliky srovnávací radlice. Tlačítkem pro volbu pojezdu lze také volit rychlost pojezdu. Když se tlak hydraulického oleje zvýší v důsledku stoupání do svahu při jízdě v režimu vysoké rychlosti, ventil automatického řazení rychlosti pojezdu automaticky resetuje rychlost pojezdu na nízkou, aby se zvýšil jízdní komfort obsluhy a snížilo se namáhání stroje.

U modelů DX50Z-7 a DX55R-7 je k dispozici také nová funkce plovoucí radlice – zatlačením páky zcela dopředu dojde k její aretaci a dozerová radlice zůstane v „plovoucí“ poloze. U modelů DX50Z-7 a DX55R-7 si zákazníci mohou vybrat také volitelnou funkci Uzamknutí radlice, která zabraňuje prokluzování. Pokud je na stroji nainstalovaný volitelný pojistný ventil radlice, plovoucí funkce nebude fungovat, když je páka v aretované poloze.

U všech čtyř nových minirypadel je úhel otáčení výložníku a poloměr otáčení lepší nebo stejný jako u jiných strojů v této třídě. Výhled a pracovní schopnosti jsou vylepšené díky větší vzdálenosti vysunutí lžíce za pásy. Umístění válce otáčení výložníku na levou stranu kabiny umožňuje obsluze pracovat přímo proti zdem a jiným konstrukcím na pravé straně stroje. Palivová nádrž a válec otáčení výložníku jsou umístěné na základnu kabiny, přičemž MCV (Main Control Valve, ovládání hydraulického kontrolního ventilu) je nyní na pravé straně stroje, což usnadňuje údržbu MCV.

Telematika DoosanCONNECT

Dalším důležitým prvkem nové řady minirypadel Doosan je standardní instalace nejnovější verze 3.0 systému DoosanCONNECT, který poskytuje systém správy telematiky díky shromažďování dat ze snímačů na strojích. Minirypadla DX27Z-7 a DX35Z-7 jsou nyní nejmenšími stroji v sortimentu Doosan s úspěšným systémem DoosanCONNECT.*

Foto archiv/Doosan

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down