08.03.2023 | 08:03

Madrid bude mít největší smart waste instalaci v Evropě

Město Madrid se chystá zahájit největší projekt chytrého nakládání s odpady v Evropě: do svých smetných nádob nainstaluje více než 11 000 senzorů, které budou monitorovat odpad a zefektivní jeho sběr a zpracování. Senzory spolu se softwarovým řešením pro sledování odpadu a plánování svozových tras dodá společnost Sensoneo, světový lídr v oblasti chytrých odpadových řešení.

Martin Basila, spoluzakladatel a CEO společnosti Sensoneo, vysvětluje: „Pro Sensoneo je to obrovský úspěch a jsem opravdu hrdý na to, že jako slovenská technologická společnost budeme pomáhat digitalizovat odpad v jedné z největších evropských metropolí. Je to důkaz, že naše inovace jsou na špičkoví úrovni a mohou konkurovat na globálním trhu. Tak velká věc se nestane přes noc, vývoj našich produktů a budování reputace u zákazníků v Evropě i po celém světě vyžaduje roky práce.“

Nasazení inteligentních senzorů v Evropě se obvykle pohybuje v řádu stovek až několika tisíc kusů. Dosud největší instalace senzorů Sensoneo, která je zároveň jedním z největších projektů inteligentního nakládání s odpady v Latinské Americe, se uskutečnila v Buenos Aires a zahrnovala 4500 senzorů.

Implementace produktů Sensoneo v Madridu je výsledkem úspěšného výběrového řízení, na kterém se společnost podílela ve spolupráci s místními partnery. Řešení v tendru uspělo nejen díky výkonným senzorům, ale významně zvážila i platforma Sensoneo pro dynamickou optimalizaci svozových tras. Ta je navržena speciálně pro svozová vozidla s ohledem na co nejefektivnější využití zdrojů při co nejnižších nákladech.

Instalace senzorů a využití softvérových řešení pomůže městu efektivněji sbírat a zpracovávat odpad, což následně znamená úsporu nákladů na svoz, pohonných hmot, efektivnější využití lidských zdrojů a lepší služby pro občany. Madrid je odhodlán přeměnit se v chytré město a klade důraz na inovace a ekologická řešení. Mezi významné přínosy produktů Sensoneo patří vyšší udržitelnost, snížení emisí a hluku ze svozových vozidel.

Jak říká zástupce místního partnera, společnosti Candam, Benjamin Varese: „Tato instalace má také velký kulturní význam. Ve Španělsku je odpadové hospodářství stále poměrně konzervativní, a přestože si mnoho měst uvědomuje důležitost technologií a digitalizace odpadového sektoru, žádné z nich se zatím nedokázalo odhodlat ke skutečně velkému projektu. Díky Madridu jako hlavnímu městu s největším evropským smart waste projektem očekáváme, že se k němu připojí i další města v regionu.“*