07.06.2013 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Levnější sečení se sběrem!

John Deere vždycky mířil na náročné zákazníky, teď ale udělal vstřícný krok k těm, kteří chtějí nějakou tu korunu ušetřit. Vzal svůj zahradní traktor X155R, který je z celého jeho sortimentu alespoň v našich končinách nejoblíbenější, trošku jej zjednodušil a nabídl jako model X135R za 95 880 Kč (79 240 Kč bez DPH). Tedy o nějakých šestnáct tisíc korun levněji, než model X155R, který stojí 111 900 Kč (92 479 bez DPH).

Nepočítáme-li různé předchozí speciální slevové akce, tak je model X135R jediným zahradním traktorem značky, standardně vybaveným žacím a sběracím ústrojím i košem, s cenou pod sto tisíc korun.
Jaké jsou základní parametry tohoto stroje? Dvounožové žací ústrojí má záběr 0,92 metru, sběrací koš pojme 300 litrů, dvouválcový vidlicový, vzduchem chlazený motor Briggs & Stratton s rozvodem OHV má objem 656 cm3 a výkon 10,8 kW (14 koní), o pojezd se stará plynulá hydrostatická převodovka a traktor váží 233 kg.

Prověřená konstrukce

V prodejně ve VGP Parku Horní Počernice stála novinka vedle svého silnějšího bratra X155R a oba traktory by mohly vystupovat v soutěži „najdi pět rozdílů“. Jsou si podobné jako vejce vejci, nejen vzhledově, ale i konstrukčně. A to je dobře, protože i nový model X135R je postaven na dobrém základu – prostorovém svařovaném rámu s litinovou přední nápravou a robustní zadní, která je součástí jednoho celku s hydrostatickou převodovkou a rozvodovkou.

Promyšleno do detailu

Motor je vpředu rámu uchycen tak, že „véčko“ tvořené válci směřuje vpřed a osa otáčení je svislá. Na hřídeli motoru jsou dvě řemenice – jedna je určena pro pojezd, druhá pro žací ústrojí. Řemen pojezdu je chytře veden uvnitř rámu, přičemž pohon převodovky je stále zapnutý. Vypíná se automaticky při sešlápnutí pedálu brzdy v polovině jeho kroku před úplným zabrzděním, všechny tyto technické detaily ukazují, jak jsou tyto stroje promyšlené do posledního detailu.
Řemen žacího ústrojí je silnější, samotný pohon se spíná žlutým ovladačem na palubní desce a výška sečení se nastavuje pomocí páky na blatníku po levé straně řidiče. Kryt žacího ústrojí je dostatečně hluboký, což je jedna ze základních podmínek nejen pro dobré sečení a účinný sběr, ale také s volitelnou sadou pro mulčování. Stébla pod ním se totiž ještě před zkrácením stačí narovnat, takže za traktorem zůstává krásně rovná plocha. A to i při jízdě do zatáčky, protože se dráhy obou nožů dostatečně překrývají.

Práce cifršpiónů

Na rozdíl od většího modelu X155R na krytu žacího ústrojí chybějí kolečka, která v nerovném terénu předcházejí tomu, aby byl trávník skalpován. I takhle vypadají škrty nákladů na výrobu, ovšem v tomhle případě jsou celkem oprávněné, neboť šířka žacího ústrojí přesahuje rozchod kol jen nepatrně a skalpování je tudíž prakticky vyloučeno.
Snaha o nižší cenu je patrná i z kratšího opěradla sedačky, na té se nicméně i tak sedí pohodlně. Každý si ji může posunutím vpřed nebo vzad nastavit podle sebe a případné rázy na nerovnostech vyžehlí dvě pružiny vzadu. Odklopením sedadla se otevírá přístup k hrdlu palivové nádrže, průhledovým okénkem vpředu dole pod sedadlem je vidět, kolik benzínu v ní zbývá.

Za volantem

Pojezd vpřed a vzad se ovládá kolébkovým pedálem, který je ovšem do podlahy zasazen tak, že se ovládá pohodlně špičkou nohy, podobně jako pedály TwinTouch.
Tříramenný volant padne dobře do ruky a přístrojová deska pod ním je praktická, přehledná a hlavně jednoduchá. Vpředu uprostřed je počítadlo motohodin, které mimo jiné i upozorní na servisní interval. Vpravo se nachází kontrolka naplnění koše a žlutý ovladač pro zapínání žacího ústrojí. O kousek níž vpravo je spínací skříňka pro klíček.
Vlevo od volantu je černá páčka sytiče a hned vedle ní oranžová páčka ručního plynu. Pod nimi se nachází bezpečnostní tlačítko, které je zapotřebí zmáčknout při couvání se zapnutým žacím ústrojím, jinak se jeho pohon vypne. Jde o bezpečnostní prvek, který má zabránit tomu, aby traktor se zapnutým žacím ústrojím nacouval někomu na nohu. Vlevo na sloupku volantu je ještě oranžová pojistka parkovací brzdy, kterou lze zapnout pouze při plném sešlápnutí brzdového pedálu pro levou nohu. To je z ovladačů vše, víc jich ani není zapotřebí.
Kdo se tedy spokojí se záběrem pod jeden metr, může si pořídit dostupnější zahradní traktor John Deere se solidním podvozkem a být si jist, že tah vidlicového dvouválce o výkonu 14 koní tento záběr hravě zvládne. 

Popisek: Nový zahradní traktor John Deere X135R má výkon 14 koní a záběr žacího ústrojí 92 centimetrů

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down