13.07.2017 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Letošní jubilejní demopark stálo za to navštívit

Zřejmě největší evropská výstava komunální a zahradní techniky pod širým nebem se uskutečnila na rozsáhlé letištní ploše v druhé polovině června nedaleko německého Eisenachu. Již desátý jubilejní ročník výstavy demopark + demogolf nabídl ukázky úprav a údržby zelených ploch, práce v zahradnictví a krajinářství a obsáhle se věnoval též nasazení techniky v komunální sféře. To vše za pomoci profesionálních strojů a s bohatým doprovodným programem.

Třídenní akci uspořádala firma GzF (Gesellschaft zur Förderung des Maschinenbaus mbH), což je stoprocentně vlastněná dceřiná společnost firmy VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau).

„Chceme, aby ten, kdo na výstavu přijde, nejen co nejvíce viděl, ale mohl si v případě zájmu vybraný stroj také vyzkoušet. Proto pořádáme výstavu pod širým nebem,“ řekl generální ředitel společnosti VDMA Dr. Bernd Scherer.

Výstava představuje širokou škálu produktů z více než padesáti různých segmentů trhu a láká odborníky z řad profesionálů zaměřených na údržbu zeleně i technické služby či stavebnictví. Mezi vystavenými exponáty najdeme jak drobné nářadí, tak traktory a univerzální nosiče, užitkové automobily i příslušná pracovní zařízení a adaptéry všech dostupných velikostí a výkonů.

„Na demoparku se představují špičkové technologie v celé své kráse a ukazuje se, že pracovníci na poli výzkumu a vývoje odvádějí skvělou práci,“ konstatoval Bernd Scherer. Jak dodal, udělení tří zlatých a čtrnácti stříbrných medailí za inovativní přístup je toho nejlepším důkazem. Potvrdilo se, a při prohlídce výstavy to bylo vidět téměř na každém kroku, že momentální vývoj se ubírá cestami hledání nových řešení alternativních pohonů, ale i digitalizace a robotizace. „Elektrifikace, hybridní pohony, automatizace, robotika a inteligentní technologie jsou klíčovými technologickými trendy a ukazuje to i letošní demopark. Kdo chce být v řízení podniku zítra úspěšný, musí nastavit pracovní procesy optimálně již dnes,“ zdůraznil Scherer.

Zlaté medaile pro inovace

Odborná porota letos ocenila celkem 17 exponátů a udělila tři zlaté a čtrnáct stříbrných medailí.

Zlatou medailí byl oceněn samojízdný zametací vůz Aebi Schmidt Swingo 200 + Koanda. Při sběru zametených nečistot jde o kombinaci cirkulace vzduchu systému Koanda a vodní recirkulace snižující emise prachových částic až o 95 procent. Zároveň stroj pracuje se sníženou spotřebou vody i nižšími emisemi hluku. Zametač s výkonem motoru 75 koní pracuje s maximální zametací šířkou 2600 mm, objem nádoby na smetky je 2 m3.

Další zlatá medaile byla udělena výrobci pěchovací vibrační desky Bomag BPR 60/65 G. Jde o světově první vibrační desku poháněnou plynem. Přitom její výkon zůstává stejný jako při použití benzínového nebo dieselového motoru. Dochází k výraznému snížení emisí CO a se zařízením je možné pracovat i v uzavřených prostorách. Pracovní záběr desky je 450 až 750 mm, provozní hmotnost zařízení dosahuje 460 kg a motor má výkon 11 koní.

Třetím exponátem oceněným zlatou medailí byl sklízeč travních semen Rapid eBeetle 1.1 určený pro sklizeň na loukách ve svažitém terénu. Jde o ručně vedený akumulátorem poháněný  stroj s příznivou hmotností (hmotnost včetně baterie 100 kg), takže zařízení je možné přepravovat i osobním automobilem.*

Více v časopisu Komunální technika 7/2017.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down